cihangilsag
cihanhisag
cihangirust
Zehra KARAKAŞ
Zehra KARAKAŞ
Sistem
5 Nisan 2021 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

İş dünyası ekonominin çarklarının en iyi şekilde dönmesi için var gücüyle çalışıyor.

Aslında devletten de beklenti yok denecek kadar az.

İş dünyası; kurulu sistemler ve ardından oluşturulacak yatırım ağlarında, devletten birşey talep etmiyor. Tek istekleri önlerindeki tüm olumsuz engel ve engellemelerin kaldırılması.

Geçen haftaki yazımda vurguladığım noktalardan biri de buydu zaten.

Devlet yönetiminin; iş dünyası, sanayici, yerli ve yabancı yatırımcı, üretici vs.vs. tüm alanlarda yapması gereken birinci hususu vergi ve maliyet giderlerini minimize edilmesi.

Bu sistem kurumsal bir yapıya dönüşür ve sürdürülebilir hale getirilirse, Türkiye dünya ülkeleri içerisinde en hızlı gelişen, büyüyen ve ilerleyen ülkelerden birisi olur ve yüzyıllar geçsede, hangi iktidar ve iktidarlar gelirse gelsin bu muhteşem sistem asla bozulamaz.

Almanya bu husus için çok güzel bir örnek olsa gerek.

Ayrıca bu sistem ülkenin gençlerinin ufkunu açmakla birlikte çıtayı daha yukarılara taşımalarını da sağlamış olur.

Unutmayalım ki her kim olursa olsun, en tehlikeli durum boşta ve boşlukta kalmaktır.

Nasıl ki hayatın hiçbir safhasında boşluk bırakılmaması gerekiyorsa, ekonominin tüm argümanlarında ve safhalarında zerre bir boşluğa müsade edilmemeli, çarkların tüm dişlilerinin ülke ve millet menfaati için aralıksız dönmesi herdaim sağlanmalıdır.

Ekonomik kalkınma, büyüme ve kesintisiz ilerleme bunun ardından jet hızıyla gerçekleşeceği gibi tüm olumsuzlukların da önü tamamen kapatılmış olur.

Sistemlerde; yönetim, sağlıklı işleyişi sağlarsa tüm denklemlerin tutarlılığı sağlanmış ve sağlamlaştırılmış olur.

Bir ülkede gençlik umudunu yitirir ve ülkenin önemli değerleri yurt dışında gerçekleştirmek üzere hedefler koyar ve o noktaya doğru istikamet alırsa kaybın en büyüğü olur.

Bunun için acilen kalıcı ve kurumsal bir sistem oluşturulmalı, bundan asla ödün verilmemeli.

ZEHRA KARAKAŞ - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.