Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Terörle mücadele ederken şehit olanların ailelerine sağlanan maddi haklar
3 Ağustos 2015 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Yıllardır süre gelen ve on binlerce vatan evladının şehadetine neden olan terör 07 Haziran seçimleri sonrası uyuduğu uykudan uyandı. Bir çok terör örgütünün ateş çemberi ile sarılı yurdumuza sıçrayan kıvılcımlar anadolu insanının ocaklarına düştü. Hayatının baharında, kariyerinin en verimli çağında, uykuda, yolda, nöbette terörün kurşunlarına, bombalarına hedef olan Türk Silahlı Kuvvetleri  ve Emniyet Genel Müdürlüğü Mensupları Türk Milleti’ne uğruna canlarını verdikleri bir vatan; Türk Devleti’ne ise gözü yaşlı ailelerini emanet ederek ahiret diyarına göçtüler. Devlet bu noktada şehitlerin geride kalanlarına; kendilerine bırakılan emanetlere sahip çıkmak adına sosyal ve ekonomik bir çok hak sağlamak adına yapılan düzenlemeler çerçevesinde çeşitli aksiyonlar geliştirmektedir. Bunların başında maddi yardımlar, tazminatlar ve geride kalanlara bağlanan aylıklar gelmektdir.

ŞEHİT AİLELERİNE ŞEHADETTEN SONRA UZATILAN İLK EL KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NDAN

Kara Kuvvetleri Komutanlığı şehit erbaş ve erlerin ailesine öncelikle evli ise eşine, bekar ise baba ve/veya annesine onlar da hayatta değilse yakınına kara kuvvetleri Komutanlığı kantin gelirleri hesabından ailesinin ihtiyaç duyabileceği acil ve öncelikle masrafları karşılamaya yönelik olarak ilk destek yardımı yapmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfı’na üye olan subay, astsubay ve uzman erbaşların şehit olmaları halinde ise geride kalan kanuni mirasçılara Vakıf tarafından fiili hizmet yılı dikkate alınarak maddi yardım yapılmaktadır.

ŞEHİT YAKINLARINA NAKDİ TAZMİNAT VERİLMEKTEDİR

2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereği, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasası kapsamında şehit olan veya vefat eden personelin kanuni varislerine nakdi tazminat ödenmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetler mensuplarının yurt içinde veya yurt dışında görevlerini ifa ederlerken veya sıfatları kalkmış olsa bile bu görevlerini yapmalarından dolayı terör eylemlerine muhatap olarak şehit edilmeleri halinde, iç güvenlik ve asayişin korunması veya kaçakçılığın men ve takibinde görevli olanlar bu görevlerinden dolayı ya da sıfatları kalkmış olsa bile bu görevlerini yapmalarından dolayı terör eylemlerine muhatap olarak şehit edilmeleri halinde, ölenlerin kanuni mirasçılarına en yüksek devlet memuru brüt aylığının 100 katı tutarı nakdi tazminat ödenmektedir. Bu miktar ise belirlenen katsayıya göre değişmektedir.

NAKDİ TAZMİNAT ŞEHİDİN MEDENİ DURUMUNA GÖRE TAKSİM EDİLİR

Nakdi tazminata esas teşkil eden evrak ve belgeler Kuvvet Komutanlıkları Personel İşleri Daire Başkanlığı’nca  tamamlatılmaktadır. Tamamlanan belgeler Milli Savunma Bakanlığı Nakdi Tazminat Komisyonunca incelenip karara bağlanarak tahakkuk ettirilmektedir. Tahakkuk eden tutarlar Milli Savunma Bakanlığı  Merkez 2 No lu Saymanlığınca varislerin hesaplarına ayrı ayrı havale edilmektedir. Havale işlemine göre varislerin hak sahipliği belirli bir sıralamaya ve oranlamaya tabi tutulmaktadır. Sıralamaya göre ödenecek nakdi tazminatın oranları şu şekidedir;

Şehit olan veya vefat eden personel;

Bekar ise;

%50 Anne, %50 Baba

Bekar ve Anne veya Babadan biri vefat etmiş ise:

%50 Anne veya Baba, %50 Kardeşler

Evli/Çocuksuz ise:

%50 Eş, %25 Anne, %25 Baba

Evli/Çocuklu ise:

%70 Eş, %15 Anne, %15 Baba

Evli/Çocuklu, Anne veya Babadan biri vefat etmiş ise:

%85 Eş, %15 Anne veya Baba

Diğer hallerde ise miras hukuku hükümleri göz önünde bulundurularak ödeme yapılmaktadır.

ŞEHİTLERİN GERİDE KALANLARINA AYLIK BAĞLANMAKTADIR

Hizmet süresi 30 yıldan az olan şehit personelin eşi, çocukları, baba ve annesine 30 yıl üzerinden, bir üst derecedeki harp malulü aylığının vazife malulü arasındaki farkın % 80’i dikkate alınarak maaş bağlanmaktadır.

Hizmet süresi 30 yıldan fazla hizmeti olanlara ise fiili ve itibari hizmet süreleri toplamı üzerinden maaş bağlanır. Terörle Mücadele Yasası kapsamında şehit olan subay, astsubay ve uzman erbaşlarının dul ve yetimlerine bağlanacak aylık, bunların görevde olan emsallerinin almakta oldukları aylıklardan az olamamaktadır. Bağlanan aylıklar, her yıl kademe ilerlemesi, her üç yılda bir derece yükselmesi işlemine tabi tutulur. Maaş bağlanan hak sahipleri vergi iadelerini maaş aldıkları bankalar vasıtası ile tahakkuk ettirmektedirler.

Bağlanan aylıkların yanısıra terörle mücadelede şehit olanların varislerine en yüksek devlet memuru brüt aylığı üzerinden, 30 yıl hizmet yapmış gibi emekli ikramiyesi de ödenmektedir.

 

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.