Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Engellli sigortalı çalıştıran işverenin işkur’a belge onaylatmasına gerek yok
23 Mart 2015 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bilindiği üzere işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülüğe yerine getirirken işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları bildirilmerde 14857 kodunu kullanarak aylık prim ve hizmet belgesi düzenlemeleri gerekmektedir.

ENGELLİ ÇALIŞANLAR İÇİN TÜRKİYE İŞ KURUMU ONAYI GEREKMİYOR

Yükümlülüğün yerine getirilmesi hususları SGK’nın 2008 yılında yayımladığı genelgede 4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde öngorülen sigorta primi işveren hissesi teşvikinden yararlanmakta olan işverenlerin, her yılın Ocak ayında özürlü sigortalı çalıştırdıklarına dair belgelerini Türkiye İş Kurumu il/şube müdürlüklerinden onaylatarak iş yerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğüne ibraz etmeleri gerektiğinden, bu belgelerin her yılın Ocak ayında ibraz edilmemesi halinde, aylık prim ve hizmet belgelerinin 14857 veya 54857 sayılı kanun türü seçilerek gönderilmesinin engellenmesi amacıyla daha önce verilmiş olan "kodun" ilgili ünitece kaldırılacağı ve bahse konu belgenin yeniden ibrazına kadar bu işverenlerin söz konusu kanunda öngörülen teşvikten yararlandırılmayacağı belirtilerek açıklanmıştır.

Ancak 06/02/2014 tarihinde yapılan yasal düzenleme ile 4857 sayILI İş Kanunu’nun "Engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu" başlıklı 30 uncu maddesinin altıncı fikrasında yer alan "yüzde ellisi" ibaresi 19/2/2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “tamamı” şeklinde değiştirilmiştir. Bu düzenlemeyle özel sektör işverenleri çalıştırdıkları engellilerin tamamı için aynı bildirimi yapabilecek ve sosyal güvenlik primlerine ilişkin teşvikten faydalanabilmektedir.

SGK E-BİLDİRGE SİSTEMİ ÜZERİNDEN GİRİŞ YAPMAK YETERLİ

SGK’nın e-bildirge sisteminde yaptığı değişiklikler neticesinde e-Bildirge programında yer alan "Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi" programı vasıtasıyla, istihdam edilen ve teşvik kapsamInda bildirilmek istenen engelli sigortalıları sisteme kaydetmek suretiyle aylık prim ve hizmet belgelerini 14857 sayılı kanun numarasını seçerek SGK’ya göndermeleri yeterli olmaktadır.

E-bildirge sistemine yüklenen sigortalıların T.C kimlik numaraları kullanılarak bu kişilerin isimleri, Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı engelli olup olmadıkları, engellilik oranları, rapor numaraları, engellilik başlama ve varsa bitiş tarihleri, türkiye İş Kurumu sistmiyle entegre olarak SGK sistemine kaydedilmektedir.

SGK, Türkiye İş Kurumu’ndan aldığı bilgiler doğrultusunda işverenlerin engelli çalışan istihdamından kaynaklanan teşvikten yararlanma süresi sigortalının engellilik bitiş tarihi olup olmadığına göre süreli veya süresiz olarak elektronik sistemi kullanarak belirlemektedir.

Açıkladığım bu sistem ile e-bildirge sistemimde yer alan "Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi" ekranından bildirimi yapılan sigortalılar için ayrıca bir belgenin Türkiye İş Kurumu’n onaylatılmasına ve SGK’ya ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.