Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
2000 Yılı sonrası emekli olanlar intibak zammı alacak mı?
2 Şubat 2015 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Yıllarca kamu sektöründe, özel sektörde ya da kendi işinde çalışanların ortak hayalleri hiç şüphesiz emekli olabilmektir. 2008 yılı öncesinde yürürlükte olan sosyal güvenlik sistemlerinde devlet memuru olanlar için Emekli Sandığı iştirakçiliği, özel sektörde çalışanlar için Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalılığı, kendi işinde çalışanlar için Bağ-Kur sigortalılığı ve borsalar ve bankalarda çalışanlar için sandık iştirakçiliği şeklinde 4 ayrı statü bulunmaktaydı. 2008 yılında uygulamaya konan sosyal güvenlik reformu ile emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur statülerinin tek bir kurum çatısı altında toplanması ve kademeli olarak borsa ve banka sandıklarının da SGK çatısı altına sokulmasıyla gelecek 20 yılda sosyal güvenlik statülerinden kaynaklanan emekli maaşlarındaki farklılıkların ortadan kaldırlılması planlandı.

 Ancak geçmişte ortaya çıkmış olan emekli maaşları arasındaki farklar toplumda ekonomik statü farklılıklarına neden olmaya devam ediyor.

2000 YILI ÖNCESİ İNTİBAK UÇURUMU DAHA DA ARTTIRDI

Sosyal güvenlik reformu öncesi çalışma hayatında bulunup SSK statüsüne tabi kişilerin emekli maaşları hesaplanırken kullanılan katsayıların dönemler itibariyle farklılık göstermesi nedeniyle özellikle 2000 yılı öncesinde emekli olan bireylerin emekli maaşları arasında oldukça ciddi farklılıklar bulunuyordu. Bu farklılıklar 2000 yılı ve öncesinde emekli olanları kapsayan intibak yasası ile düzeltildi. Ancak bunun yanında 2000 yılı sonrası emekli olanlar kendileri ile aynı prim ödemesine sahip diğer kişilerden daha az maaş almak durumunda kaldı.

Örneğin,  68 yaşında, 29 yıl özel sektörde çalışmış ve  sigorta primleri asgari ücretten yatmış  1996 yılında emekli olmuş birisi güncel rakamlarla  1150 TL emekli maaşı alırken; 48 yaşında, 31 yıl özel sektörde çalışıp, sigorta primleri asgari ücretten yatan biri  2014 yılında emekli olduğunda  780 TL emekli maaşı alıyor. Her iki kişi de SSK emeklisi olan kişilerin aylık gelirleri arasında bir ayda 370 TL, yılda 4440 TL fark bulunuyor.

SİGORTA PRİMİNİN ETKİSİ ÖDENDİĞİ YILLARA GÖRE DEĞİŞİYOR

Hâlihazırda uygulamada etkileri devam eden sistemde sigortalıların 2000 yılına kadar adlarına ödenen sigorta priminin yüzde 76'sı emekli maaşlarına yansıyor. 2000 - 2008 yılları arasında ödenen primlerin yüzde 65'i, 2008'den sonra ödenen primlerin ise yüzde 50'si emekli maaşına yansıtılıyor. Bu hesaplamaya göre çalışma hayatları boyunca aynı ücreti alan kişilerin bu ücretleri hangi tarihlerde aldıklarına bağlı olarak alacakları emekli maaşları da değişiyor. Özellikle çalışma hayatı boyunca adına asgari ücret üzerinden sigorta primi yatırılmış bir kişi halen emekli olmamışsa ve asgari ücretten çalışmaya devam ediyorsa çalıştığı her gün bağlanacak emekli maaşını düşürüyor.

2000 SONRASI İÇİN İNTİBAK MAHKEMELİK

Oluşan duruma karşılık İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED)  intibak zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yapılması için Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde dava açmıştı. 10 Kasım 2014 tarihinde yapılan duruşmada açıklanan ve 2000 yılı sonrasında emekli olan kişilerin intibak taleplerine olumsuz görüş bildirien bilişkişi raporu iptal edilmişti. Bu duruşmada yeni bilirkişi raporu oluşturulmasına karar veren mahkeme duruşmayı 2 Şubat 2015 tarihine ertelemişti.

BİLİRKİŞİ RAPORU GECİKMEZSE KARAR 2 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK

Bilirkişi raporunda bir gecikme olmazsa, milyonlarca emekliyi ilgilendiren kararın 2 Şubat günü açıklanması bekleniyor. Mahkeme olumlu bir karar verirse, 2000'den önce emekli olanrın intibak zammı sonrası maaşlarından daha düşük maaş alan milyonlarca emekliye intibak zammı yolu açılmış olacak.

Çıkacak kararın olumlu olması durumunda Bağ-Kur ve Emekli sandığı emeklileri için de yasal düzenlemenin önü açılacak. Halen çok düşük emekli maaşları alan özellikle Bağ-Kur emeklileri için ortaya çıkan ekonomik farkların giderilmesi bekleniyor.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
mesut ülker 1 Temmuz 2015
2000 yılı emekli polis memuruyum intibak zammı alacakmıyım
Ad Soyad Huseyin cifci 3 Mart 2015
Yorum Bu hukumet emekliden zamini secimlerden alacak
mehmet çankaya 4 Şubat 2015
ne oldu bu intibak tasasına yine havamızımı alıyoz canları sagolsun elbette bizinde sözümüz olacak bu dünyada bir biz emekliler çok sefil sanki sabunluk bize acımıyorsunuz hadi çoluk çocuk okuyor yetiyormu yetmiyormu hiç düşünen yok 12 senedir baş tacı ettik ama yeter ya yasamaktan bıktım 9250 gün prım ödemişim 950 tl cik alıyorum 150 d.gaz 135 elek.75 su 100 tel adsl vs150 yol 400 mutfak 150 market ettimi 1200 kuru birde kira olsa ne yapalım çaresizlik artık bıktırdı yemin ediyorum ALLAHTAN korkmasan atacagım kendini bir yerlere
mustafa öğüt 2 Şubat 2015
Ben SGK,dan 2008,de emekli oldum ,2011,de maaş iptal oldu 77, gün sahte sk, çıkmış , üç aydaha prim ödedim , bir yıl fazla, çıktı 7365 , günle maaş tekrar bağlandı 50, bin Tl borç heray 265,bin,tl kesiyordu ,10 , temmus da BİMER e yazdığım şikayetim ardından 10, günde düzeldi 7 , ay dir tam aylık alıyorum , 3,5 yıl, kesilen paramı alamadım mmücadeleye devam edeceğiz , adalet, e hiç güvenim kalmadı suç luyu değilde , madur olanı cezalandiriyor, sayın, Cumhurbaşkanı,M olmasaydı benim sesimi başka duyan olmazdı allah ondan bin kere razı olsun.......?