Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Palyatif bakım SGK ödeme kapsamında
22 Aralık 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Günümüz sağlık sisteminde  “hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün” anlayışı artık kabul görmemekte olup, “sizin için yapabileceğimiz bir şey hep var” anlayışı yaygın olarak benimsenmektedir. Modern tıbbın geldiği noktada ülkemizde uygulanan tedavilerde temel hedef, konan tanı neticesinde yaşamın son noktasına varışı kesinleşen hastaların yaşamına yıllar değil, yıllarına yaşam katmak olarak benimsenmiştir.

Son yıllarda; üklemizde kanser görülme sıklığındaki artış, kanser hastalarının yapılan tedavilerle yaşam süresinin uzaması ve insan ömrünün uzaması sonucu artan kronik hastalıklar palyatif bakım merkezlerine ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır.

PALYATİF BAKIM NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı tanıma göre palyatif bakım yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşımdır. Palyatif kelimesinin kökeni “manto, kaplama anlamlarına gelen Latince pallium” ve “pelerinle örtmek anlamındaki palliaire” kelimeleridir. Sağlık profesyonellerinin yardımlarına ihtiyacı olan hasta grubunu bir pelerin gibi sarıp sarmalayarak, yaşamının son zamanlarında onlara kaliteli bir yaşam ve onurlu bir ölüm sunması düşüncesiyle bu isim verilmiştir.

Palyatif bakım, mutlidisipliner bir alan olup, farklı uzmanlık alanlarından doktorlar, hemşireler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, diğer meslek grupları ve gönüllüler arasındaki işbirliğine dayanmaktadır.

ÜLKEMİZDE PALYATİF BAKIM

Ülkemizde yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ağrı ve diğer semptomları erken tanımlamak ve değerlendirmek, bu kişilere ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik. sosyal ve manevi destek vererek acılarını hafifletmek veya önlemek, yaşam kalitesini geliştirmek için; Sağlık Bakanlığına ve bağlı kuruluşlarına, üniversitelere, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Belediye özel sağlık kuruluşlarına ait sağlık hizmet sunucularına bağlı olarak faaliyet göstermek üzere palyatif bakım merkezlerinin kurulması, bu birimlerin işleyişini, fiziki şartlannı, bulundurulması gereken araç, gereç ve personel asgari standardını, personelin görev yetki ve sorumluluklarını ve uygulamanın denetimine ilişkin usul ve esaslarını belirlemek amacıyla "Palyatif Bakım Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esaslan Hakkında Yönerge " hazırlanmıştır.

Avrupa ülkelerinde palyatif bakım merkezleri ile ilgili bir milyon bireye 50 yatak olacak şekilde planlama yapılmaktadır. Ülkemizde palyatif bakım hizmetleri; yataklı sağlık tesislerinde palyatif bakım merkezleri kurulmak suretiyle , yataklı sağlık tesisleri dışında ise aile hekimleri ve evde sağlık hizmet birimleri tarafından yürütülmektedir.

PALYATİF BAKIMI SGK KARŞILAMAKTADIR

Uzun süre yoğun bakımda yatan hastaların evlerine gönderilmesi gerektiği durumlarda hastane hizmetlerinin devamını sağlayan, kronik hastalığı olan hastaların hastane ortamında bakılmasını sağlayan, yaşlı, kanser hastası, psikolojik destek ihtiyacı olan ve buna benzer birçok hastanın tedavisinin ve bakımının sağlanması amacıyla kullanılan palyatif bakım hizmeti SGK ödeme kapsamına alınmış ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde pilot uygulama başlatılmıştır. Bu sayede yoğun bakım ünitelerinin amacına uygun olarak kullanılması da hedeflenmiştir.

PALYATİF BAKIM HİZMETİNE NASIL BAŞVURULUR?

Başvuru, palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastanın kendisi tarafından veya aile bireyleri tarafından bizzat yapılabilir. Ayrıca, aile hekimi veya hastanın takip ve tedavisini yapan müdavi tabibi tarafından da taburcu aşamasında gerekli görüşme ve koordinasyon sağlanmak suretiyle palyatif bakım hizmeti veren merkez veya sağlık hizmet sunucusuna yönlendirme yapılabilmektedir. Sağlık tesisine gelemeyecek durumda olan hastalar bulundukları ortamda evde sağlık ekiplerince ziyaret edilerek birlikte yaşadığı aile bireylerinin durumu ile bir bütün olarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda palyatif bakım hizmeti alması  uygun görülen hasta merkezlere yönlendirilir.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.