Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Hastası olan SGK’dan nasıl refakat parası alır?
8 Eylül 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Sosyal güvenlik reformu sonrası ülkemizde özellikle sağlık alanına ilişkin müspet düzenlemelere şahit oluyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık harcamaları için yapacağı ödemeleri düzenleyen sağlık uygulama tebliğinde belirtilen hizmet kalemleri için kamu hastanelerine giden genel sağlık sigortalılar ve sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler herhangi bir ilave ücret ödemeden tedavilerini olabiliyor. Hastaya yapılan tedavi hizmetlerinin ve bu hizmetlerin sağlanması için gerekli sarf malzemenin hizmet bedellerinin ödenmesinin yanı sıra 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda sağlık yardımları SGK tarafından karşılanan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yol, gündelik ve refakatçi giderlerine ait ödemelerin de SGK tarafından karşılanacağı belirtilmektedir.

HANGİ DURUMLARDA YOL PARASI VE REFAKAT PARASI ALINIR?

Hekimin veya diş hekiminin muayene veya tedavi sonrası tıbben göreceği lüzum üzerine genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetinden yararlanmaları için muayene ve tedavi edildikleri yerleşim yeri dışına yapılan sevklerde kendisinin ve bir kişi ile sınırlı olmak üzere refakatçisinin gidiş ve dönüş yol gideri ve gündelikleri; yatarak tedavilerde ise gidiş ve dönüş tarihleri için gündelikleri ile yol gideri SGK tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yatarak tedavileri sırasında, hekimin veya diş hekiminin tıbben göreceği lüzum üzerine yanında kalan refakatçinin yatak ve yemek giderleri bir kişi ile sınırlı olmak üzere SGK tarafından karşılanmaktadır.

YOL, GÜNDELİK VE REFAKATÇİ GİDERİ ÖDENEBİLMESİ İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin SGK tarafından finansmanı sağlanan sağlık hizmetlerine ilişkin yol, gündelik ve refakatçi gideri ödenebilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir.

·         Sevk işleminin müracaat edilen SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusunda yapılan hekim veya diş hekiminin muayenesi veya tedavisi sonrasında, gerekli teşhis veya tedavi cihazlarının veya ilgili branş uzmanının bulunmaması gibi tıbbi ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışındaki sağlık hizmeti sunucusuna yapılması gerekmektedir.

·         Sevkin, SGK tarafından belirlenen istisnalar hariç olmak üzere, sözleşmeli ikinci veya üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucusunca yapılmış olması gerekmektedir.

·         Elektronik ortamda veya manuel şekilde “Hasta Sevk Formu” düzenlenerek veya hasta sevk formunda istenilen bilgilerin yer aldığı belge tanzim edilerek sevkinyapılmış olması gerekmektedir.

·         Sevkin yapıldığı gün dâhil 5 işgünü içinde genel sağlık sigortalısının sevk edilen sağlık hizmeti sunucusuna müracaat etmiş olması gerekmektedir.

Tüm bu şartların yanı sıra hekim tarafından hastaya refakatçi öngörülüş ise bir kişiyle sınırlı olmak üzere sevki düzenleyen sağlık hizmeti sunucusunca refakatin tıbben gerekli olduğunun, sevk ile müracaat edilen sağlık hizmeti sunucusunca refakatçi eşliğinde gelindiğinin ve/veya kalındığının sevk belgesinde belirtilmiş olması gerekmektedir.

SEVK İŞLEMLERİ EN YAKIN HASTANEYE YAPILIR

Ayakta veya yatarak tedavi işlemlerinde esas olan genel sağlık sigortalısının yerleşim yerine en yakın olan eş veya üst basamak sağlık hizmet sunucusuna sevk yapmaktır.Bu şartların dışında; organ, doku ve kök hücre nakli tedavisi ve kontrolü, kanser tedavisi ve kontrolü, uzuv replantasyonu, meslek hastalıkları hastanesine meslek hastalığı tedavisi ve kontrolü nedenleri ile sevk edilen kişilerin tedavinin yapılabildiği en yakın üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucusunun bulunduğu yerleşim yeri mesafesi aranmaksızın sevk edildikleri yer üzerinden hesaplanan yol gideri SGK tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlarda yerleşim yerine en yakın sağlık hizmet sunucusu şartı aranmaksızın ödeme yapılmaktadır.

REFAKATÇİLERE GÜNDELİK ÖDEMESİ YAPILIR

Kişilerin, yerleşim yeri dışındaki sağlık hizmeti sunucusuna yapılan sevklerinde hasta ve refakatçisine; ayakta tedavilerde, sevk edildikleri sağlık hizmeti sunucusuna müracaat tarihi ile tedavinin sona erdiği tarihler arasında, istirahat raporu verilen süreler dışında kalan günler için, yatarak tedavilerde ise hasta ve refakatçisine yalnızca gidiş ve dönüş tarihi için SGK tarafından gündelik ödenmektedir.Yatarak tedavi olması gereken kişilerin sevk edildikleri yerlerde yatak bulunmaması halinde yatak bulunana kadar geçen sürelerin hastane tarafından belgelendirilmesi halinde ise 5 günü geçmeyecek şekilde gündelik ödemesi yapılabilmektedir.

ÖDENECEK GÜNDELİK NASIL HESAPLANIR?

Aynı il içindeki sevklerde (ilçe-merkez arası) 100, iller arası sevklerde ise 200 gösterge rakamının devlet memurları aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar üzerinden ödeme yapılır. Sevk edilen sağlık hizmeti sunucusuna müracaat tarihi ile tedavinin sona erdiği tarihin aynı gün olması halinde ise gündelik ödemesi yapılmaz.

Sevk edildiği sağlık hizmeti sunucusuna müracaatları sonrasında, hastanın sevk edildiği yerleşim yerinde başka bir sağlık hizmeti sunucusuna tedavinin devamı niteliğinde sevk edilmesi ve bu durumun belgelendirilmesi halinde sevk edildiği sağlık hizmeti sunucusunda ayakta tedavi görülen günler için de gündelik ödenmektedir.

HASTANELERE REFAKATÇİLER İÇİN DE ÖDEME YAPILIR

Kişilerin yatarak tedavileri sırasında hekimin veya diş hekiminin tıbben göreceği lüzum üzerine, 18 yaşını doldurmamış çocuklar için refakate tıbben lüzum görülmesi şartı aranmaksızın; ilgili sağlık hizmeti sunucusunca düzenlenen refakatçi kalındığına dair belgeye istinaden, hastanın yanında kalan refakatçisinin yatak ve yemek giderleri, sağlık hizmeti sunucusunca fatura edilmesi halinde SGK tarafından karşılanır.

Hastanın yoğun bakım ünitesindeki yatarak tedavi süresi ile sınırlı olmak üzere sağlık hizmeti sunucusunda kalınmayan her gün için de refakatçisine gündelik ödenir.

BAŞVURULAR SGK İL MÜDÜRLÜKLERİNE

Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla olduğu kişilerin yol, gündelik ve refakatçi giderlerine ait ödeme belgelerinin posta yoluyla veya elden teslim edilmek suretiyle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine verilmesi gerekmektedir. Alınan başvuru evrakları SGK İl Müdürlüklerindeki veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerindeki kayıt sırasına göre işleme alınarak, yapılan incelemenin ardından ilgili servisler tarafından Ziraat Bankası Şubesine ödeme işlemi yapılır. Muhatapları bu ücreti istedikleri Ziraat Bankası Şubelerinden kimlik ibraz etmek şartıyla alabilirler.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Kerim koyuncu 24 Haziran 2019
Benim 17 aylik cocugumun kolu yandi busada otruyorum bursada yer olmadigindan balikkesire yonlendirildik 25 gundur burdayim babasiyim refakatci parasi alabiliemiyim
YAŞAR ŞALI 24 Aralık 2017
Merhaba oğlum hsb ve fmf hastası sevki var kumru devlet hastanesi sevki var ankara ya bunun yol ve refakatçi parasını alabiliyormuyum
Merhaba benim oğlumun kolu yandı 15 aylik ordudan samsuna sevk edildi eşim sigortalı ışte calisiyor yol parasi refakatçi parasını hastaneden çıkınca alabilirmiyiz
Hüsniye Özdemir 8 Ağustos 2017
Merhaba benim babam c34 bronş ve akciğer maling neoplazmi geçtiğimiz günlerde durumu kötüleşti ve ışın tedaviye başladık bakacak kimsesi olmadığı için ben 10 günlük refakatçi izni aldım bunun parasını ssg dan nasıl alırım ben ssg li çalışmaktayım teşekkürler
Hüsniye Özdemir 8 Ağustos 2017
Merhaba benim babam c34:bronş ve akciğer maling neoplazmi geçtiğimiz günlerde durumu kötüleştiğini için işin tedaviye başladık ve 10 gün refakatçi izni aldım bunun ücretini ssg dan nasıl alabilirim
şennur sarıman 12 Haziran 2017
Merhaba,annem ameliyat oldu ve ben 2hafta ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldım.ayrıldığım 2haftalık sürecin ücretini alabilirmiyim acaba ? şimdiden tesekkur ederim
ahmet ilan 6 Ocak 2017
erabalar şanliurfadan istanbula ameliyat icin gittim.sevk kagidimi da aldim. 13 aralik 2016 da ameliyat oldum 14 subat 2017 de kontrolum var yol giderlerini alabilirmiyim.yoksa gec mi kaldim.ilginiz icin tesekkurler
Özlem Ökten 8 Ekim 2016
Mrb kızım ortodonti tedavisi görüyor İzmir de ..ama ben Manisa Salihli de oturuyorum ayda 1 kere tedaviye gidiyoruz acaba hastane sevk ettirirsek yol ücretinden bizde faydalanabilirmiyiz bilgi verirseniz sevinirim
m. ali tanık 5 Temmuz 2016
Hasta için bir refakatçi tutulmuşsa ve refakatçi vergiye tâbi olarak çalışıyorsa; hasta sahibi refakatçiye ödediği paranın ne kadarını sgk'dan alabilir?
Mrb benim annemi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi den Zeynep Kamil Hastane sevk Etiler pazartesi günü acaba refakat çı olarak para alabilir miyim