Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Ramazan Bayramında çalışan işçiye ne kadar ücret ödenmelidir ?
30 Temmuz 2014 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Ramazan bayramını idrak ettiğimiz bugünlerde okuyucularımızdan kimi vuslata aile ziyaretlerine giderek kimileri ise tatile çıkarak yasal izin haklarını kullanıyor. Ancak özellikle hizmet sektöründe çalışan kesimin birçoğu halen çalışmakta ve bayram boyunca da işlerinin başında olacaklar. Ulaştırma, sağlık, güvenlik gibi 7/24  çalışmanın devam ettiği sektörlerde resmi tatiller ve bayram günleri çalışanlar açısından hep buruk geçmiştir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da emekçi bir anne bayram sabahı ailesiyle kahvaltısını yapmak yerine yerin 10 bin metre yükseğinde sevdiklerine kavuşmak için yolda olan başka bir annenin emniyeti için çalışacak, bir baba ise yoldaki başka bir babanın emniyetle varacağı yere ulaşması için görevinin başında olacak.

İnsanlığa hizmet etmek için kimi zaman hasta aile bireyleriyle ilgilenmek, kimi zaman da çocuğunun mezuniyet törenine katılmak yerine işlerinin başında olan yaşam düzenleri pahasına insanları mutlu etmeye çalışan hizmet sektörü çalışanları bayram boyunca işlerinin başında olacak.

 HANGİ GÜNLER RESMİ TATİL OLARAK KABUL EDİLİYOR ?

Hangi günlerin resmi tatil olarak kabul edileceği işverenlerimiz ve profesyoneller tarafından sıklıkla sorulmaktadır.Resmi tatil ve bayramların tanımı yasal olarak yapılmıştır. Bu günlerin bazılarında da özel sektör işletmelerinin çalışmaları yasaklamıştır. Özel sektör işletmelerinde çalışma gerçekleşen durumlarda da belirli yükümlülükler ile işverenlere sorumluluklar yüklenmiştir. Ülkemizde ulusal bayram, genel tatiller, dini bayramlar, yılbaşı ve 1 Mayıs resmi tatil ve bayram olarak kabul edilmektedir.

ULUSAL BAYRAM: Ülkemizde sadece 29 Ekim günü resmi ulusal bayram olarak kutlanmaktadır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.  Toplamda 1.5 gün resmi tatil olarak kabul edilir.

RESMİ BAYRAMLAR: 23 Nisan günü “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, 19 Mayıs günü “Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı”,  30 Ağustos günü “Zafer Bayramı” ülkemizde resmi bayram olarak kabul edilmektedir. Ülke genelinde kutlanan bu günlerde ülke genelinde 1 gün genel tatil ilan edilmiştir.

DİNİ BAYRAMLAR: Ülkemizde resmi olarak kabul edilen dini bayramlar ise sadece Ramazan ve Kurban Bayramlarıdır. Bu bayramlarda genel tatiller arife günü saat 13.00’dan itibaren başlamaktadır. Ramazan Bayramı için toplam 3.5 gün, Kurban Bayramı için ise toplam 4.5 gün genel tatil olarak kabul edilmektedir.

Sayılanlar dışında  1 Ocak günü “yılbaşı tatili” ve 1 Mayıs günü “Emek ve Dayanışma Günü” ülkemizde genel tatil ilan edilen günler olarak kabul edilmektedir. Tüm bu günlerin hafta içi mesai günlerine denk geldiği durumda bir takvim yılı içerisinde toplam 14,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır.

ONAYI ALINMAYAN İŞÇİ ÇALIŞAMAZ

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılmalıdır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde ise söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayının alınması gerekmektedir.

29 EKİM’DE ÇALIŞAN ÖZEL İŞYERLERİNE İDARİ PARA CEZASI

Sayılan genel tatillerin dışında Ulusal Bayram olarak kabul edilen 29 Ekim tarihinde özel sektör işyerlerinin kapatılması zorunludur. Ancak bu zorunluluğa uymamanın cezai yaptırımı Kanunda gösterilmemiştir. Bu nedenle de kanunsuz suç ve ceza olmaz prensibinden hareketle Yargıtay bu kapsamda açılmış olan davaları reddetmektedir.

Ancak bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri ücret ile bu kanundan doğan veya TİS'den ya da iş sözleşmesinden doğan ücreti kasten ödememek veya eksik ödeme gerekçesi ile İş Kanunun 32'nci maddesine muhalefetten aynı kanunun 102/a maddesi gereğince idari para cezası uygulamaktadırlar.

BAYRAMDA ÇALIŞAN İŞÇİLER NE KADAR ÜCRET ALACAKLAR?

Ulusal Bayram ve genel tatil günleri olarak saydığım günlerde işçilerin kendi rızaları ile bir çalışma yapması durumunda mevzuatımız işçilerin yaptıkları bu çalışma karşılığında ödenecek ücretleri belirli oranlar çerçevesinde belirlemiştir. Bir çalışan hafta içine denk gelen bir bayram gününde çalışmamış olsa dahi o çalışanın ücreti sanki çalışılmış gibi tam olarak ödenmelidir. Buna karşılık aynı bayram günü kendi rızası ile çalışan bir işçiye çalıştığı süre oranında her gün için bir günlük ücret ek olarak ödenmelidir.

Örneğin; ayda 1500 TL brüt ücret ile çalışan bir işçinin günlük kazancının 50 TL olduğu bir işyerinde, işçinin 3 günlük Ramazan Bayramında çalışmış olması durumunda, işçi aylık normal 1500 TL brüt ücretinin yanında 3 günlük bayram çalışması için, 50 X 3 = 150 TL daha ücret ödemesi alacaktır.

ARİFE GÜNÜ HANGİ SAATTEN SONRA BAYRAM ÜCRETİ ALINABİLİR?

Genellikle bayramlarda çalışan işyerlerinde vardiya usulü bir çalışma olduğundan genel tatil ücretinin ne zamandan itibaren işlemeye başlayacağı vardiyalı çalışan okurlarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Kanunlarımıza göre genel tatil arife günü saat 13.00’dan sonra başlamaktadır.  Yani arife günü 07.00-15.00 vardiyasında çalışan işçilerin saat 13.00'den sonra çalışmaları genel tatile rastladığından 13.00-15.00 arası süreler için genel tatil ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
dilek cura olçar 29 Eylül 2015
Merhaba Murat bey.Kurban bayramı ve ramazan bayramı arefelerinde işçilerin kendi rızaları ile işletme kapatılmışsa uygulama nasıl olacaktır.08-16 16-24 ve 24-08 satlari olmak üzere 3 vardiya çalışmaktayız.Arefe resmi tatili saat 13:00 de başladığına göre 08-16 vardiyası arefe çalışmamış olacak ki kesilmesi mi gerekiyor.peki diğer vardiyalarda resmi tatil saati içine giriyor.aynı şekilde 28 ekim 13:00 den sonrada resmi tatil çalışıldığı durumda vardiyalara ne kadar mesai saat olarak ödemek gerekiyor
Sertaç Sedat KÖKSAL 15 Ağustos 2014
Merhaba Murat Bey, bayramda çalışılan her bir gün için bordronuzda bayram çalışması adı altında bir günlük brüt ücretiniz kadar ek ödeme gözükûr. Yani 1500 brüt ücrete ilave olarak bayram çalışmasına karşılık hesaplanan ilave ödemeniz ay sonundaki brüt ücretinize eklenir. Ay sonunda toplan 1650 tl brüt ücret hakedersiniz. Saygılarımla.
murat güneş 15 Ağustos 2014
Merhaba, 1500 tl ye ilave 150 tl daha verilir demişşnizi peki toplamda 1650 nın mı btür sayılır? ve bu nete düşer..yoksa 1500 bordroda nete iner ilave 150 tl net daha mı eklenır? teşekkürler
Serdar Şengün 3 Ağustos 2014
Teşekkürler Üstadım...