Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
1 Temmuz’da asgari ücret ile birlikte neler değişti
7 Temmuz 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Her yıl olduğu gibi 2014 yılının da Temmuz ayı itibariyle yılın ikinci yarısında geçerli olacak asgari ücrette artış meydana geldi.  Yeni asgari ücrete göre bir işçi brüt 1134,00 TL ücret hak ederken işçinin eline net 891 TL geçecek. Ülkemizde idari para cezalarından, borçlanma miktarlarına, SGK primlerinden, gelir testi sınırlarına kadar birçok parametrenin hesabının asgari ücrete endeksli olduğu dikkate aldığımızda asgari ücret ile beraber birçok konuda değişiklik meydana geldiğini söyleyebiliriz.

KAYITDIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI AYBAŞINA 4536 TL OLDU

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uyguladığı idari para cezaları asgari ücret esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle her yılbaşı ve o yılın Temmuz ayında uygulanacak idari para cezalarının miktarında artışlar meydana gelir. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışma hayatı denetimlerinde en sık karşılaşılan kayıt dışılık bir başka deyişle tescilsiz sigortalıların tespit edilmesi halinde bu tespitlerin 01.07.2014-31.12.2014 arası bir işçi için işverene aylık idari para cezası maliyeti 4284 TL’den 4536 TL’ye çıktı.

KAYITLI İŞÇİ İÇİN İŞVERENİN ÖDEYECEĞİ SİGORTA PRİMLERİ DE ARTTI

İşverenlerin işçilere yaptıkları ücret ödemelerini SGK’ya sigortalılık primine esas kazanç olarak bildirmesi zorunludur. Bu zorunluluk belirli bir ücret bandında uygulanmaktadır. Bu bandın alt sınırı sigortalılık primine esas kazanç alt limiti olan asgari ücrettir. İşveren işçisine ne kadar ücret öderse ödesin SGK’yasigortalılık primine esas kazanç olarak bildirebileceği tutar ise bu bandın üst sınırını oluşturmakta ve asgari ücretin 6,5 katı olarak uygulanmaktadır. 1 Temmuz’dan itibaren SGK’ya bildirilebilecek alt sınır 1134 TL, üst sınır ise 7371 TL olarak belirlenmiştir. Yapılan bildirimlerin işverene oluşturacağı prim yükü de bu oranda değişiklik göstermektedir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI PRİMLERİ YÜKSELDİ

Özellikle ev hanımlarının başvurduğu isteğe bağlı sigortalılık müessesesi için kişilerin SGK’ya ödeme yapacakları prim tutarları asgari ücret baz alınarak belirlenmektedir. Dolayısıyla asgari ücretteki bir artış ödenecek primlerde de artışa neden olmaktadır. Buna göre asgari ücrette yapılan artış ile birlikte 1 Temmuz 2014- 31 Aralık 2014 tarihleri arasında bir kişinin isteğe bağlı sigortalı olarakSGK’ya günlük ödemesi gereken prim tutarının alt sınırı 257,9 TL, üst sınırı 1676,9 TL olarak belirlenmiştir.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLARIN TAMAMLAMA PRİMLERİNDE DE ARTIŞ MEYDANA GELDİ

Part time çalışan kişilerin ay içinde çalışmaları dışında kalan süreler için sağlık hizmetinden yararlanmak için ödemek zorunda olduğu primlerde ödemesi gereken prim miktarı 1 Temmuz itibariyle 12,1 olarak belirlendi.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİ DE ARTTI

Genel sağlık sigortası primleri de yeni asgari ücret ile artışa uğradı. 18 yaşını doldurmuş ve öğrenimine devam etmeyen çocuklar ile öğrenimlerine devam etmekle beraber 25 yaşını geçmiş kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmak için genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda. Kişilerin ne kadar prim ödemesi gerektiği ise yapılacak gelir testi sonucu asgari ücret temel alınarak hesaplanıyor. Buna göre 1 Temmuz’dan itibaren hane halkının kişi başına düşen geliri 378 TL’den düşük ise GSS primi ödenmeyecek. Aylık geliri 378 TL ile 1134 TL arasında olanlar 45,36 TL, 1134 TL ile 2268 TL arasında olanlar 136,08 TL, 2268 TL’den fazla olanlar ise 272,16 TL GSS primi ödeyecek.

DOĞUM BORÇALANMASI İÇİN ÖDENECEK PRİMLERE DE ARTIŞ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da asgari ücrette meydana gelen artış ile askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanmaları için SGK’ya ödenmesi gereken prim tutarlarında da artış meydana geldi.

Son artışa göre borçlanmalar için ödenmesi gereken günlük tutarın alt sınırı 12,06 TL üst sınırı 78,42 TL olarak belirlendi.

TAKSİCİ VE DOLMUŞÇULARIN ÖDEMESİ GEREKEN PRİM YÜKÜ ARTTI

Bilindiği üzere taksici ve dolmuş esnafı yanında çalıştırdıkları şoförlerin 10 günden az çalıştıklarını belgelemeleri halinde bu kişilerin sosyal güvenliklerini sağlamakla yükümlü değiller. Yani ay içinde 10 günden az çalışan taksi ve dolmuş şoförleri kendi sigorta primlerini kendileri ödemek zorunda. 1 Temmuz tarihinde asgari ücrette yapılan artış sonrası bu kişiler en düşük 257,9 TL, en yüksek ise 1676.9 TL sigorta primi ödemek zorundalar.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.