Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Hangi kamu boçları nasıl affedilecek?
12 Haziran 2014 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in önderliğinde hazırlanan kanun teklifi ile son dönemlerin en kapsamlı kamu borç aflarından birinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Kamuya borcu olan borçluların kamuya olan borçlarının enflasyon oranında endekslemek suretiyle ödenmesi, kamu ile olan mali ilişkinin belli plan dâhilinde çözümlenmesi suretiyle faaliyetlerine devam edilmesine imkan verilmesi amacıyla hazırlanan kanun teklifi ile ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir şekilde devamlılığını temin etmek, yatırım ortamını iyileştirmek, özel sektörün kamuya olan borç yükünü azaltmak, maliye ve para politikalarının daha etkin şekilde kullanılması amaçlanıyor.

AF PAKETİ HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Kanun teklifine göre;

-Vergi Usul Kanunu kapsamına giren beyana dayanan vergilerden 30 Nisan 2014'ten önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları,

-30 Nisan 2014'ten önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları,

-30 Nisan 2014’ten önce yapılan tespitlere ilişkin vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları,

-Askerlik Kanunu, Karayolu Taşıma Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu, Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun gereğince verilen idari para cezaları af kapsamında değerlendiriliyor.

BORÇ AFFI NASIL UYGULANACAK?

Kanun teklifinin yasalaşması ile birlikte kanunun yürürlük tarihi itibariyle ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan alacakların faiz ve cezaları silinecek. Bunun yerine TEFE/ÜFE değişim oranları ile yeniden hesaplama yapılacak. Yapılandırmadan yararlanmak için ise açılmış olan davalardan vazgeçmek gerekiyor. Bu tutarların 'yasada belirtilecek olan süre ve şekilde tamamen ödenmesi halinde' asla bağlı olarak kesilen vergi cezaları ile bunlara bağlı zamların tamamının tahsilinden de vazgeçilecek. Uygulanacak bu sistemle borçlara uygulanan gecikme faizi yerine yıllar itibariyle gerçekleşen TEFE/ÜRE oranları dikkate alınacak.

BORÇLARA YAPILANDIRMA VE TAKSİTLENDİRME İMKÂNI

Borçların yeniden yapılandırılması için kanun teklifinin yasalaşığ yayınlandıktan itibaren ikinci ayın sonuna kadar başvuru yapılması gerekiyor. Başvuran kişilere 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödeme imkanı da sunulmakta. Taksitle yapılan ödemelerde 6 ay taksit için 1,05,  9 taksit için 1,07,  12 taksit için 1,10 ve 18 taksit için de 1.15 şeklinde katsayılar uygulanacak. İlk taksit de başvurudan 1 ay sonra başlayacak. Taksitler iki aylık dönemler halinde ödenecek.

SGK’YA OLAN BORÇLAR DA YENİDEN YAPILANDIRILACAK

2014 yılı Nisan ayından önce tahakkuk eden sigorta pirimi, emeklilik, keseneği, işsizlik sigortası primi, topluluk sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminde gecikme faizleri silinecek. Borçlara ilişkin anapara TÜFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanacak. SGK’nın uyguladığı idari para cezaları da yeniden yapılandırılacak. SGK’ya olan borçlar için yeniden yapılanma başvuru süresi, borcun türüne göre 3-4 ay olarak değişiyor. Ödemeler ise 18 taksitte yapılabilecek. 6111 sayıla kanun ile sağlanan aftan faydalananlar da yeni af için başvurabilecek. Borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayanlar, yeniden yapılandırma kapsamına girdikten sonra hizmet alabilecek.

Bağkur ve SSK uyarınca tescilleri yapıldığı halde prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlar 4 ay içinde başvurmaları halinde, durdurulan süre için ödeyecekleri primin süre durdurulmamış gibi hesaplatılmasını isteyebilecekler.

120 TL’NİN ALTINDAKİ BORÇLAR SİLİNECEK

Kanun teklifinin yasalaşması ile trafik cezaları da dahil olmak üzere 120 liranın altındaki cezalar affedilecek. Sigara cezaları dışındaki trafik cezaları ya da kabahatler yasasına göre yazılmış ancak tebliğ edilmemiş olan 120 liranın altındaki cezalar da muhataplarına gönderilmeyecek. Örneğin 120 liranın altındaki trafik cezaları, yanlış yere park etme (77 TL), emniyet kemeri takmama (77 TL) gibi cezalar kesilmişse bu alacaktan vazgeçilecek. Bunu yanı sıra 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkındaki Kanun kapsamında 2007 yılı öncesinden kalan alacaklardan 50 lirayı aşmayan asli alacak ile aslı ödenmiş feri alacaklardan da tutarı 100 lirayı aşmayanların tahsilinden de vazgeçilecek.

ŞİRKETLERE KASA AFFI

Kanun teklifinin yasalaşmasıyla kayıtlarında yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacakları bulunan işletmeler bir başka deyişle kasasını tutturamayan işletmeler kanun teklifinin yasalaşmasından 3 ay sonra başvuru yaparak açıklarını %3 vergi ödeyip vergi beyannamesi verilmesi halinde düzeltme hakkına sahip olacak.

Taksitlendirilen tüm borçların bir takvim yılı içerisinde iki taksitinin aksatılması halinde ise yapılandırma bozulacak.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
hikmet avcıl 27 Eylül 2014
2004 yılında kesilmiş ana borç 334 tl olan borcum faizleri ile 1275 tl olarak ödemem istendi .bu borcu taksitlere bölüp 275 tl peşin ve beş ayda ödemem için ayda 200 tl taksit yapıldı buna rağmen hiç taksit ödeyemedim 1000 tl borcum var bu borcum af kapsamına girecek mi yada ne yapmam gerekiyor