Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Yer altı işyerleri ile ilgili yapılan düzenlemeler
11 Haziran 2014 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en acı maden iş kazasını geçtiğimiz ay Soma’da yaşadıktan sonra madenlerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yasal düzenleme yapma fırsatı kaçırılmayarak şuan da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan kanun tasarısında önemli düzenlemelere yer veriliyor.

MADENCİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE İNDİRİM

Kanun tasarısının yasalaşması ile birlikte yer altı işyerlerinde çalışan işçilerin günlük çalışma süreleri en çok 6 saat, haftalık çalışma süreleri ise en çok 36 saat olacak. Ayrıca yer altı işyerlerinde çalışan işçiler zorunlu nedenlerle ve olağanüstü hallerde fazla çalışma hükümleri dışında fazla çalışma yapamayacak. Bu düzenleme ile madencilere performans, iş yoğunluğu vb. nedenler ile fazla çalışma yaptırılmasının da önüne geçilecek. Bir başka deyişle madenciye normal fazla mesai yaptırılamayacak.

Fazla çalışmayı gerektirecek hallerin oluşması durumunda yapılacak fazla çalışmada haftalık 36 saati aşan her 1 saat için verilecek ücret normal çalışma karşılığı hak edilen 1 saatlik ücretin %50 arttırılması suretiyle ödenecek.

MADENCİLERE YILLIK 4 GÜN DAHA FAZLA İZİN VERİLECEK

Bilindiği üzere İş Kanunumuza göre çalışılan yıl aralıklarına göre bir işçinin hak ettiği minimum yıllık ücretli izin günleri belirlenmiştir. Buna göre 1 yıldan 5 yıla kadar kıdemi olanlar 14 gün, 5 yıldan 15 yıla kadar kıdemi olanlar 20 gün, 15 yıldan fazla kıdemi olanlar ise 26 gün yıllık izin hakkına sahiptir. Kanun tasarısının yasalaşması sonrasında ise yer altı işyerlerinde çalışan işçilere kıdemleri doğrultusunda kanuni olarak belirlenmiş olan yıllık izin günlerine 4 gün daha eklenecek. Tasarının yasalaşmasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar kıdemi olan bir madenci 18 gün, 5 yıldan 15 yıla kadar kıdemi olan bir madenci 24 gün, 15 yıldan fazla kıdemi olan bir madenci ise 30 gün yıllık izin hakkına sahip olacak.

MADENCİLER YILLIK İZİNDE OLSALAR DA FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMINDAN YARARLANACAK

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 40ıncı maddesine göre yer altı işlerinde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresinden yararlanacakları sürelerin içinde kalan yıllık ücretli izin, hastalık izni, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri, eğitim ve kurs dönemlerinde geçen sürelerde fiili hizmet süresi zammından faydalanmak için bu süreler içinde fiilen çalışma ve söz konusu işlerden kaynaklı risklere maruz kalma şartı bulunmaktaydı. Kanun tasarısının yasalaşmasıyla birlikte bu süreler içerisinde fiilen çalışma ve risklere maruz kalma şartları kaldırılarak madencilerin fiili hizmet süresi zammı hesabına bu sürelerin de dahil edilmesi sağlanacak.

YER ALTINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERE DE İŞ GÜVENCESİ GELİYOR

Bilindiği gibi iş güvencesi hakkının kullanılabilmesi için işyerinde çalışan kişi sayısı ve iş güvencesinden yararlanacak kişinin kıdemi ile ilgili şartlar bulunmakta. Kanun tasarısının yasalaşması ile birlikte yer altı işlerinde çalışan işçiler işe iade davası açmak için kıdem şartından muaf olacak. Deneme süresini tamamlayan işçiler iş sözleşmelerinin feshedilmesi halinde doğrudan işe iade davası açabilecekler.

SOMA MADENİNDE HAYATINI KAYBEDEN MADENCİLER İÇİN ÖZEL DÜZENLEMELER

Soma’da gerçekleşen iş kazası sonucu hayatını kaybeden kişilerin hak sahiplerine iki çeşit gelir bağlanmaktadır. Bunlardan ilki iş kazası sonucu ölümlerde hiçbir gün koşulu aranmaksızın bağlanan sürekli iş göremezlik geliri diğer ise ölüm aylığıdır. Ölüm aylığı bir başka deyişle dul-yetim aylığı olarak bilinin bu gelirin bağlanması için vefat eden sigortalının borçlanmalar hariç 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödenmesi şartı bulunmaktadır. Soma’da vefat eden 67 madencinin geride kalanlarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları taşımaması nedeniyle kanun tasarısında yer alan düzenleme ile vefat eden 67 emekçi için bu şart aranmayacak. Eksik kalan prim günleri ise Maliye Bakanlığı’nca Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek.

Ayrıca hak sahiplerine gelir bağlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenilen muhtaçlık şartı Soma’da hayatını kaybeden madencilerin hak sahipleri için aranmayacak.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.