Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
10 Mayıs tarihine dikkat !
5 Mayıs 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN VERİLEN DEVLET DESTEĞİNDEN YARARLANACAKLAR 10 MAYIS TARİHİNE DİKKAT !

30 Haziran 2012 tarihinde yasalaşan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu içinde barındırdığı işyeri sınıflandırmalarına göre değişik yürürlük tarihleri içermekteydi. Küçük işletme olarak nitelendirilen 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için de iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin hükümler de 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmiş, 24 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile bu işletmelere devlet desteği yapılacağına ilişkin yönetmelik yayınlanmıştı.

 Konu ile ilgili son düzenleme ise 3 Mayıs 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ oldu. Küçük işletmelerce destek işlemlerine ilişkin merak edilen soruların ve cevaplarının yer alacağı bu haftaki yazımda girişimcileri aydınlatıcı bilgiler vermeye çalışacağım.

İŞLETMELER DESTEK BAŞVURUSUNU NEREYE NE ŞEKİLDE YAPACAKLAR?

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine sahip işverenler, iş sağlığı ve güvenliği desteğinden yararlanmak için işyerlerinin tescil edildiği ünitelere tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ayrı ayrı olacak şekilde destekten yararlanmak istenilen işyerlerine ait işyeri sicil numaraları ile ödemenin yapılacağı banka hesap numarasının yer aldığı (IBAN) başvuru formu ile müracaat etmeliler.

Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde ise müracaat, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri başvuru formunda ayrı ayrı belirtilmek suretiyle işverenin merkez işyerinin tescilli olduğu ünitelere yapılmalıdır.

HANGİ DÖNEM İÇİN NE ZAMAN MÜRACAT ETMEK GEREKİR?

Destek ödemelerine ilişkin başvurularda Ocak-Şubat-Mart ayları için Nisan ayının sonuna kadar, Nisan-Mayıs-Haziran ayları için Temmuz ayının sonuna kadar, Temmuz-Ağustos-Eylül ayları için Ekim ayının sonuna kadar, Ekim-Kasım-Aralık ayları için izleyen yılın Ocak ayının sonuna kadar başvuruların yapılması gerekmektedir.

DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR?

İşverenin çalıştırdığı sigortalılara ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içerisinde SGK’yaverilmiş olması ve SGK’ya destek ödemesinin yapıldığı tarih itibariyle Türkiye genelinde prim ve prime ilişkin borcun bulunmaması şartıyla;

- Birinci dönem destek ödemeleri Ocak-Şubat-Mart ayları için Mayıs ayının sonunda,

- İkinci dönem destek ödemeleri Nisan-Mayıs-Haziran ayları için Ağustos ayının sonunda,

- Üçüncü dönem destek ödemeleri Temmuz-Ağustos-Eylül ayları için Kasım ayının sonunda,

- Dördüncü dönem destek ödemeleri Ekim-Kasım -Aralık ayları için izleyen yılın Şubat ayının sonunda gerçekleştirilecektir.

İşveren tarafından geriye yönelik üçer aylık dönemler için talepte bulunulması halinde ise, talebin yapıldığı aya ilişkin üçer aylık dönemi takip eden ikinci ayın sonunda destek ödemesi yapılacaktır. Ayrıca SGK’ya yasal süresi içerisinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde, hesaplanan destek tutarı, bu borca mahsup edilecektir.

DESTEK TUTARLARI NASIL FATURA EDİLMELİ?

İşverenler destek ödemelerini almak için SGK adına tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için tek bir yansıtma faturası düzenlemeliler. Düzenlenecek yansıtma faturalarında ise SGK’nın vergi numarası olarak Hitit Vergi Dairesi Müdürlüğü 7750409379 vergi numarası kullanılmalıdır. Yansıtma faturalarında da iş sağlığı ve iş güvenliği destek tutarlarını tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için ödenecek destek tutarları ayrı ayrı gösterilmelidir.

FATURA EDİLECEK DESTEK MİKTARI NASIL HESAPLANACAK?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri için sağlanacak destek tutarı, ilgili ayda geçerli prime esas günlük kazanç alt sınır üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama sisteminde ödeme döneminin kapsadığı her bir ay için, prime esas günlük kazanç alt sınırına tehlikeli işyerleri için %1,4 oranı, çok tehlikeli işyerleri için %1,6 oranı uygulanarak, her bir sigortalı için ödenecek desteğin günlük tutarı hesaplanmalıdır. Daha sonra ödeme döneminin kapsadığı her bir ay için, sigortalılara ilişkin SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı hesaplanan bu tutar ile çarpılarak ödenecek desteğin toplan tutarı bulunmalıdır.

YANSITMA FATURALARI NASIL DÜZENLENMELİDİR?

Yapılacak hesaplamalar, ödeme döneminin kapsadığı her bir ay için ayrı ayrı yapılmalıdır. Her bir ay için hesaplanan tutarlar toplanmalı ve yansıtma faturasında “iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedeli” olarak gösterilmelidir. Her bir ay ve her bir işyeri için ayrı ayrı hesaplanacak tutarlar, tehlike sınıfına göre toplanarak toplam destek tutarı bulunmalıdır. Son olarak bulunan toplam tutara KDV uygulanarak fatura toplamına ulaşılmalıdır.

YANSITMA FATURALARININ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NA VERİLECEĞİ SON TARİH NEDİR?

İşverenler yansıtma faturalarını,

- Birinci dönem destek ödemeleri Ocak-Şubat-Mart ayları için Mayıs ayının 10’una kadar,

- İkinci dönem destek ödemeleri Nisan-Mayıs-Haziran ayları için Ağustos ayının 10’una kadar,

- Üçüncü dönem destek ödemeleri Temmuz-Ağustos-Eylül ayları için Kasım ayının 10’una kadar,

- Dördüncü dönem destek ödemeleri Ekim-Kasım -Aralık ayları için izleyen yılın Şubat ayının10’una kadar, dolduracakları dilekçe ile destek müracaatında bulundukları ünitelere iletmek zorundadırlar.

2014 yılının birinci döneminde destekten yararlanmak isteyen işverenlerin yansıtma faturalarını Mayıs ayının 10’una kadar ilgili SGK ünitesine iletmeleri büyük önem taşımaktadır. Aksi halde işverenler destekten süresi içinde yararlanma hakkını kaybetmekle karşı karşıya kalacaklardır.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.