Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Askerliğini yedek subay olarak yapanlar 3 ay erken emekli olur
14 Nisan 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Askerlik hizmeti Türk vatandaşı olan her erkeğinin devlete karşı yüklendiği en önemli borçlardan birisidir. Ülkemizde son dönemler de askerlik hizmeti ile ilgili gerek süreler ile gerekse askerlik modelleri ile ilgili radikal kararlar alınsa da çoğu genç hayata başlama anlamında askerliği hala bir engel olarak görmeye devam etmektedir. Askerlik hizmeti özellikle üniversitelerden yeni mezun gençler için iş bulma noktasında sıkıntıya neden olmakta; deneyimli kişilerin terfi ve pozisyon değişiklikleri için aranan bir kriter olarak karşılarına çıkmaktadır.

Günümüzde üniversite mezunu kesimin çoğunlukla kısa dönem er/erbaş olarak yaptığı askerlik hizmetinin ilerleyen yıllarda “askerlik borçlanması” yapılmak suretiyle sosyal güvenlik hizmetlerine dâhil edilmesi ile askerlik hizmetinde geçen süreler sosyal güvenlik anlamında bir kayba neden olmamaktadır. Ancak kişilerin askerlik borçlanmaları nedeniyle üstlenecekleri maliyetler bireylerin kullanılabilir geliri üzerinde negatif bir etki oluşturacaktır. Askerlik hizmetinin yedek subay olarak yapılması durumunda ise sosyal güvenlik sistemineprim ödemesinin Genel Kurmay Başkanlığı’nca yapılması nedeniyle bu etkiden söz etmek mümkün olmayacaktır.

ASKERLİĞİNİ YEDEK SUBAY OLARAK YAPANLAR SADECE EĞİTİM DÖNEMİNİ BORÇLANABİLİR

Askerlik hizmetini yedek subay olarak yapan/yapacak olan kişiler öncelikle yedek subay okullarında eğitimlerini alarak mezuniyetlerini müteakip asteğmen olarak fiili askerlik hizmetlerine başlamaktadırlar. Güncel olarak toplamda 12 ay olan bu sürenin 3 ayı yedek subay okulunda geriye kalan 9 ayı ise asteğmen olarak fiili askerlik hizmetinde gerçekleşmektedir. Sosyal güvenlik mevzuatımıza göre Genel Kurmay Başkanlığı sadece asteğmen olarak geçirilen dönemlerde kişilerin sigortalılık bildirimlerini yapmaktadır. Kişiler eğer isterlerse eğitim dönemi olan 3 aylık süreyi askerlik borçlanması yaparak sigortalı hizmetlerine dâhil edebilmektedirler.

YEDEK SUBAY OLAN KİŞİLERİN HİZMET HESABINDA EKİM 2008’İN ÖNEMİ

Askerliğini asteğmen olarak 2008 yılı öncesinde yapan kişilerin hizmetleri genellikle SGK sistemineonline olarak işlenememektedir. Genelkurmay Başkanlığı’nın 2008 öncesi dönemde 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında asteğmen maaşlarından kesenek adı altında yaptığı kesintileri dönemin Emekli-Sandığı’na bildirmesi yoluyla sosyal güvenlik sistemine kişilerin Türk silahlı Kuvvetleri bünyesinde geçen hizmetleri bildirilmektedir.

2008 yılı sonrasında sosyal güvenlik reformu ile birlikte hâlihazırda geçerli olmak üzere Genel Kurmay Başkanlığı askerliğini yedek subay olarak yapan kişilerin 5510 sayılı Kanun’un 4/1-c maddesine göre sigortalı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimlerini yapmaktadır.

Bu noktada 2008 yılının Ekim ayı önemi hizmetlerin bildirileceği tarihin tespiti aşamasında önemli rol oynamaktadır.

01.10.2008 öncesi asteğmen olanlar;

Şöyle ki kişilerin hizmet hesabında 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 2008 yılı Ekim ayı başından önce yedek subay okulundan mezun olarak asteğmenliğe atananlar hakkında 5434 sayılı Kanunun mülga hükümleri uygulanmaktadır. Buna göre asteğmen olarak atananlar; atandıkları tarihi takip eden aybaşından (her ayın 15. günü), terhis edildikleri tarihi takip eden ayın sonuna kadar (her ayın 14. günü) 5510 sayılı Kanunun 4-1(c) bendi uyarınca sigortalı sayılacaklardır.

01.10.2008 sonrası asteğmen olanlar;

2008 yılı Ekim ayından sonra askerliğini yedek subay olarak yapan kişilerin dehizmet birleştirmesi yoluyla askerlik hizmetlerini sosyal güvenlik hizmetlerine dahil ettirmesi gerekmektedir. 5510 sayılıKanunun yürürlük tarihinden önce 5434 sayılı Kanuna tabi hizmeti bulunmayan ve 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden;yani 01.10.2008’den sonra askerlik hizmetini yedek subay olarak yapmış olanlar için de hizmet hesabıyedek subay okulundan mezun olunan tarih esas alınarak belirlenmektedir.  Ancak yedek subay okulundan mezun olarak asteğmenliğe atananlar hakkında 5510 sayılı Kanunun ilgili hükümleri uygulanacağından, 2008 öncesine göreasteğmenler  mezun olunan ayı takip eden ay başından başlayarak değil, asteğmen olarak atanılan tarihten başlayarak terhis edildikleri tarihe kadar geçen sürelerde 5510 sayılı Kanunun 4-1 (c) bendi uyarınca sigortalı sayılacaklardır.

YEDEK SUBAYLAR FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMINDAN DA FAYDALANIR

Sosyal güvenlik mevzuatı gereği Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olarak geçirilen her 1 yıl (360 gün) için sigortalılara fiili hizmet süresi zammı; eski adıyla itibari hizmet süresi zammı olarak 90 gün ilave hizmet hakkı verilmektedir. Bu haktan askerliğini yedek subay olarak yapanlar da faydalanmaktadır. Hatta 01.10.2008 tarihinden önce ilk defa emekli sandığı tescili yedek subaylık ile gerçekleşen kişilerin sonrasında devlet memuru olarak çalışmaya devam etmeleri durumunda hem prim hem de tabi olunan ay itibariyle 3 ay fiili hizmet süresi etkisine girileceğinden bu süre kadar erken emeklilik hakları da doğabilmektedir.

YEDEK SUBAYLIKTA GEÇEN HİZMETLERİ BİRLEŞTİRMEK İÇİ NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Askerlik sonrası eski adlarıyla SSK ve Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya devam eden kişilerin yedek subaylıkta geçen süreleri hizmet hesaplarına dâhil ettirmeleri gerekmektedir. Bunun için de sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu başvuruyu yaparken askerlik hizmetlerinin hesaplanması için askerlik hizmetinin geçtiği ilgili kuvvet komutanlıklarınca düzenlenmiş yedek subaylık safahatına veya askerlik şubelerince düzenlenmiş askerlik kayıt belgelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iki belgenin de bulunmaması durumunda sigortalının yedek subaylık dönem sınıf ve sicil numarası belirtilmesi halinde SGK ilgili kuvvet komutanlıklarından yedek subaylık safahat belgesi isteyerek tespitte bulunacaktır. İlgili belgeler ve dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat edilmesi durumunda kişilerin hizmet birleştirme talepleri dikkate alınacaktır.

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Veysel Karakuş 7 Temmuz 2020
Merhaba Sertaç Bey, ben askerliğimi 03.2015-02.2016 tarihleri arasında yedek subay olarak yaptım. Meslek kurasıyla yedek subaylığa katıldığım için 27 gün acemilik 11 ay asteğmenlik yaptım. Birinci sorum; 27 günlük acemilik süresi için askerlik borçlanması yapabilir miyim? İkinci sorum ise; 11 aylık yedek subaylık hizmet dönemi için (E-devlet sisteminde 4/c olarak görünüyor) SGK'ya birleştirme başvurusunu şu an yapabilir miyim? yoksa emekli olmadan 2-3 sene önce mi başvuru yapmam gerekiyor? aydınlatırsanız sevinirim Teşekkürler.
ERGÜN KAYA 12 Mart 2018
Sn.KÖKSAL; Gemiadamı ve Yedek Subaylıktan fiili hizmet süresi zammım bulunmaktadır. Çalışma hayatımın çoğu özel sektörde geçti ve burdan emekli olacağım. Yedek subaylık dönemindeki fiili hizmet zammı işe giriş tarihini (70 gün) öne çekmekte, ancak emeklilik sırasında yaştan indirim yapmamakta olduğu söylendi. bu doğrumudur? Toplamda 2100 gün civarı fiili hizmet zammım bulunuyor. Saygılarımla
ZEKİ GÜR 9 Mart 2017
Merhaba,02/04/1967 DOĞUMLU,1988 YILI 11.AY BAĞKUR GİRİŞLİYİM VE HİC KESİNTİSİZ BAĞKURA DEVAM EDİYORUM.1990 YILINDA YEDEK SUBAY OLARAK 12 AY ASKERLİK YAPTIM VE BU DÖNEMDE DE BAĞKUR FAALİYETİM DEVAM ETTİ.BU DURUMDA NEZAMAN EMEKLİ OLABİLRİM VE BAĞKUR İLE CAKIŞAN YEDEKSUBAYLIK DÖNEMİ MAAŞA ETKİ EDER Mİ?TEŞEKKÜR EDER İYİ CALIŞMALAR DİLERİM.
İLTİZAM NURİ PAŞAALİOĞLU 24 Şubat 2017
Ben 20.02.1964 doğlu. 01.06.1987 sigorta girişli.01.12.1987-31.03.1989 arası yedek subay olarak askerlik yaptım.7000 günden fazla prim yatırdım. 03.10.2009 tarihinden sonra çalışmadım 20.02.2014 yani 50. Yaşımı dolduran kadar emeklilik için bekledin yedek subaylik yıpranma süresi olan 3 ay daha erken emekli olmam gerekmiyor muydu yani 20 kasım 2013 tarihinde emekli olmam gerekmez miydi? Bu konuda beni aydinlatacak bir cevap verirseniz çok memnun olurum. Calismalarinizda basarilar diler ve saygilar sunarım . İrtibat tel : 0533 594 33 39
enver kuşcan 11 Ekim 2016
askerliğimi yedek subay olarak 1991 yılında yaptım şimdi ssk şartlarıyla 2017 de emekli olacağım yedeksubay hizmetimde emekli sandığında geçen günleri emekli maaşımı arttırırmı
Merhaba , Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Askerlik hizmetim sonrası Emekli sandığından sicil numaramı aldım. 4a kapsamında Emeklilik zamanım yaklaştı. Bağlı bulunduğum sgm ye emekli sandığı sicil numaramı bildirmem hizmet birleştirmek için yeterli olurmu ? Teşekkür
taner çoban 27 Nisan 2016
Merhabalar, nisan 1967 doğumluyum ve Ağustos1991-92 yıllarında askerliğimi yedek subay olarak yaptım. askerlikten önce hiçbir çalışmışlığım-sigortam yoktu. temmuz 1993 yılında ssk lı işe başladım 1996 yılına kadar. mayıs 1996 yılında devlet memuru oldum ve halen çalışmaktayım. sizden öğrenmek istediğim ne zaman ve kaç yaşında emekli olabilirim ve sigorta başlangıcım askerliğime kadar geri gelirmi. (sigorta başlangıçım hangi yıl olur) şimdiden verdiğini bilgilere teşekkür eder iyi günler dilerim.
Mustafa Yürük 20 Nisan 2016
Sigorta başlangıç tarihi 20.12.1989 ,17.12.1990 -30.03.1991 tarihleri arası yedek subay okulunda bulundum,30.03.1991-31.03.1992 yılları arasında asteğmen olarak görev yaptım. sigorta başlangıcına göre 52 yaşında emekli oluyorum. Benim sorum ;Yedek subay okulunda geçen 3 aylık sürenin 1 aylık kısmını borçlanmam halinde emeklilik başlangıç tarihini bir ay önceye almam mümkün olurmu? Zira emeklilik başlangıcını bir ay önceye alınması halinde 51 yaşında (Şu anda) emekli oluyorum Verdiğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
Murat Çalışkan 28 Şubat 2016
1998 yılında 12 ay asteğmen olarak askerliğimi yaptım. SGK ya asteğmen olarak çalıştığım 12 ay için 06.08.2010 tarihinde 12.245.877 Vr. No ile müraacat yaptım. Aynen sizin bahsettiğiniz gibi dilekçe ile. Sonucu nereden ve nasıl öğrenebilirim ? Benim SGK gün sayıma eklenip eklenmediğini anlayamıyorum ? e-devlet üzerinden SGK gün toplatırken çıkmıyor? Nasıl öğrenebilirim?
hüseyin düzgün 16 Eylül 2015
askerliğini yedek subay olarak yapan kişiler özel güvenlik görevlisi olabilir mi?