Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Part-time işçi haftada kaç saat çalıştırılabilir?
10 Şubat 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Ben 1,5 yıldır bir kozmetik mağazasında part-time olarak çalışıyorum. 3 gün önce başka bir işyerinde stajım başlayacağı için işyerime istifamı verdim. Stajım yeni şirkette 5 gün olacak; bu yüzden 14 gün benim ihbar sürem var diğer staj yerimde sigortam tam gözükecek bu yüzden ihbar suremin yerine senelik iznimi kullanabilirmiyim?

Duygu Hanım

 

İhbar öneli denilen kavramın amacı iş sözleşmenizi feshedeceğiniz işyerine ayrılığınızı belirli bir süre önceden bildirmektir. Siz istifa dilekçenizde işten ayrılacağınız tarihi ihbar önelini dikkate alarak bildirip senelik izne çıkabilirsiniz. Ancak işten ayrılırken senelik izninizi kullandığınız için buna ilişkin ücret ödemenizi alamazsınız.

 

Ben çağrı merkezi işleteceğim ve iki vardiyalı part-time personel çalıştırmak istiyorum. Birinci vardiya  09:00 - 15:00,ikinci vardiya 15:00 - 21:00 arası ve 6 gün boyunca da çalışma olacak. Bu düzen part-time çalışmaya girer mi ? Ne kadar ücret verebiliriz? Bana yardımcı olabilirmisiniz?saygılar

Hakan Bey

 

Belirttiğiniz çalışma süresinde çalıştıracağınız işçiler günde 5,5 saat çalışmadan 6 gün çalışarak haftalık 33 saat çalışması söz konusu.  Yerleşik içtihatlarda yasal çalışma süresi olan haftalık 45 saatten önemli ölçüde az olan haftalık çalışma süresi part-time olarak kabul edilmekte. Bu da 3'te 2 yani haftalık 30 saate denk gelmekte. Ayrıca idari çalışan olarak normal mesai düzeninde hiç çalışanınızın olup olmayacağı da önem arz etmekte. Ücret konusunda siz ve çalıştıracağınız işçiler arasında yapılacak sözleşme esas alınacaktır. Ancak bu sözleşmede asgari ücretin günlük tutarının altında bir günlük ücret öngöremezsiniz.

 

Bir internet servis sağlayıcısında part-time müşteri temsilcisi olarak çalışmaktayım. İş yerinde full-time olanlar 8 ,5 saat ;  part-time olanlar ise 5,5 saat çalışmaktadır. İş yoğunluğu nedeni ile kurum yaklaşık olarak 5 ay boyunca sürekli mesai vermektedir ve her ay sonunda bu ay son artık mesai yazmayacağız diye geçiştirilmekteyiz. Full-time çalışanlar 8,5 saat çalışırken mesai verilerek 11 saate çıkarılıyorlar , part-time çalışanlar 5,5 saat çalışırken mesai verilerek 8,5 saate çıkarılıyorlar.

    Bir kaç sorum olacak  Sertaç Bey  sorularımı madde olarak soracağım size ;

1- Part-time çalışanı olarak mesaide kalmak zorunda mıyım? Çünkü eğitim nedeni ile full-time çalışırken part-time'a geçiş yaptım.

2. Part-time olarak çalışan kişilere mesai verilebiliyorsa kaç saate kadar mesai verilebilir?

3. Bir de sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar fazla mesai  kabul ettiğime dair fakat ben bu sözleşme kağıdını imzalamadım bir çok kişiyle birlikte. Bunun bizemi  iş akdi feshi gibi herhangi bir yaptırımı olabilir mi?

Not: Haftalık Full-time çalışma saati  = 8.5 X 6

       Haftalık Part-time çalışma saati  = 5.5X 6

Kerim Bey

 

Madde Madde sorduğunuz sorulara madde madde cevap vereceğim.

1) Part time çalışan da dahil olmak üzere hiçbir çalışan mesaiye kalmak zorunda değildir.

2) Part time çalışan kendi rızası ile mesaiye kalıyorsa mesai dahil haftalık toplam çalışması 30 saati aşmayacak şekilde mesaiye kalabilir.

3) Fazla mesaiye kalabilmeniz için sizin rızanızı gösterir belgenin her yılın Ocak ayında işverenlerce işçilere imzalatılması gereklidir. Bu belgeyi imzalamamanız sizin fazla mesaiye kalmayacağınızı ifade etmektedir. Bu belgeyi imzalamamanın haklı fesih olduğuna dair bir kanun hükmü bulunmamaktadır.

 

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Uğur Bayram 15 Ekim 2017
X kurumsal firmada part olarak çalışmaktayım hafta 2gün izin yapıyorum benim kaç saat çalışmam gerek Şimdiden tşk ederim
Necati Karataş 30 Mart 2017
Merhaba ben mc donalts ta part time olarak işe başlayacağım kaç saat çalışmam lazım maaşım ne olcak öğrenebilirmiyim
Merhabalar sertac bey ben kurumsal bi sirkette part time calisanim. part time calisanlar aylik enaz kac qun calistirilabilir.aylik 12 saate kadar dusurulebilir mi.
part time çalışanlar günlük olarak en fazla kaç saat çalışır ?
mehmet gökden 13 Ağustos 2016
merhabalar ben sabah 8. akşam 17.oo ye kadar 17.00 18.00 arası bir saat boşluk var 18.00 da tekrar başlayıp 20.00 a kadar haftanın 5. günü bu şekilde bir temizlik firmasında çalışıyorum 18.00 20.00 arası çalıştığım günlük 2. saat e sabit üctet alıyorum 340 tl bu yaklaşık 12. yıldır bu şekilde sorum şu akşam çalıştığım 2. saat parttime çalışma mı oluyor ikinci sorum resmi tatilde haliyle çalışmıyoruz üret kesilirmi aylık sabit ücrette bu seneye kadarda kesilmemişti geçtiğimiz ramazan bayramı 3. gün resmi tatil kesildi yıllık izinlerde ve rapor halinde de kesiliyor yardım larınız için şimdiden teşekürler
nur sayik 3 Temmuz 2016
Mehaba bn ilk defa bi fart time isinde calisacagim bana baslamadan once 30 saat calisacagim soylendi bu 30 saat gunde kac saate takabül eder. bide gunluk calisma saatimin 8 TL brüt olarak hesaplancagi soylendi bu aylik tahmini kac paraya grliyo yardimci olursaniz cok.sevinirim aklimda deli soruLar ilk defa girdigim icin nedir ne degildir bilmiyorum.is yeride kendince bi aciklama yapti ama burdaki aviklamalarinz gayet acik ve ne size sormak istedim simdiden tessekkurler
Özlem Öztürk 25 Mayıs 2016
MERHABA; PARTTİME PERSONEL AYLIK KAÇ SAT ÇALIŞMASI GEREKİR YANİ GİYİM MAĞAZASINDA ÇALIŞAN PART İÇİN. GİRİŞ SAATİ 10,00 ÇIKIŞI 22,00 ÇALIŞAN KİŞİ
Ben bir iş yerinde haftada 33 saat ve bazen iş yogunlugu nedeniyle bir saat daha fazla calisabiliyrm. Full calisanlara haftada 1 gun izin veriliyor banada bir gun izin veriliyor. Benim part calistigim icin en as iki gun izinli olmam gerekmez mi ? Part time calisanlarin haftalik izinleri nasildir yasal olarak. Bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim
melisa altan 18 Ocak 2016
haftada 29 saaat çalışıyorum askari ücrete göre almam gereken maaş nedir
ben şu an partime işçisi olarak 800 tl almaktayım asgari ücret 1300 tl oldu benim maaşım ne kadar olur