Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Hafta tatilinde yapılan fazla mesailer nasıl ödenir?
18 Ocak 2017 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Hukukumuzda hafta tatiline ilişkin hükümler 4857 sayılı  İş Kanunu yanında 02.01.1924 tarihli ve 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanunla VE  17.03.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunla düzenlenmiştir.

394 sayılı Hafta Tatili Kanunu (R.G. 21.01.1924 -54), hafta içindeki çalışma süresini 6 gün olarak belirlemiş ve her 6 günlük çalışma sonucunda işçinin 24 saatten az olmamak üzere dinlendirilmesini hükme bağlamıştır.

Bu kanuna göre  haftanın 6 günü çalışan işçiye 1 gün hafta tatili verilmesi gerekmektedir.

İş Kanunu’nun 46 ncı maddesinde de, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları şartı ile 7 günlük zaman dilimi içinde, kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verileceği belirtildikten sonra, “çalışılmayan hafta tatili günü için, işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın, o günün ücreti tam olarak ödenir” denilmiştir.

Konuyu biraz daha açarsak işçi hafta tatili günü çalışmışsa, hafta tatili ücreti yanında, çalışmasının karşılığı olan ücrete, yani bir yevmiyeye hak kazanacağı gibi hafta tatili çalışması, haftalık kırk beş saatin üzerinde ise, fazla çalışma sayılır ve çalıştırıldığı hafta tatili ücretinin % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekir, buna göre işçiye hafta tatilinde yaptığı çalışma karşılığı olarak iki buçuk yevmiye (%150 zamlı) ödenmek zorundadır.  Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 1997 yılında belirlediği görüş te bu yöndedir.

Ancak, aynı Yargıtay Dairesinin bu konu hakkındaki bir diğer görüşü işçiye  çalıştırıldığı hafta tatili yerine hafta içinde bir gün istirahat veriliyorsa, ne çalışılan hafta tatili için ayrıca ücret ne de fazla çalışma ücretinin söz konusu olacağı yönündedir.

Son noktada gerek uygulamada  hafta tatili kavramı gerekse de yargı safhasından çokça tartışılan ve çoğu zamanda fikir birliğine varılamayan bir konudur.

 

HAFTA TATİLİNE DENK GELEN GENEL TATİL GÜNÜ VE ULUSAL BAYRAM GÜNÜNDE ÖDENECEK FAZLA MESAİLERİN DURUMU

Mevzuata göre FAZLA ÇALIŞMA, haftalık 45 saati aşan çalışmalardır.  İşçilere her 1 saatlik çalışması karşılığı ücreti %50 arttırılarak ödenmeli ya da denkleştirme uygulaması yapılarak fazla çalıştırılan her 1 saate karşılık 1,5 saat serbest zaman fazla çalışmayı takip eden 6 ay içerisinde kullandırılmalıdır.

Fazla çalışma için işçinin onayı gerekli olup, fazla çalışma süresinin toplamı, yılda 270 saati aşamamaktadır.

Genel tatil ile hafta tatilinin çakıştığı bir günde işçi çalıştırılırsa bu gün için alması gereken ek ücret, günlük ücretinin 1 katı değil 1,5 katı olacaktır.

Örneğin; Aylık brüt maaşı 3.000 TL (ya da günlük 100 TL) olan bir işçi belli bir ayda tüm normal çalışma saatlerinde çalışmış sadece pazar gününe rastlayan 30 Ağustos Zafer Bayramında çalıştırılırsa maaşına 150 TL eklenmesi gerekecektir.

28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

29 EKİM ÇALIŞMASININ YASAL DAYANAĞI

İş Kanunu’na göre ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır.

Cumhuriyet Bayramında özel işyerlerinin kapanması zorunludur. Ancak, işin niteliği gereği sürekli çalışmak zorunda olan işyerleri için özel bir düzenleme veya yasak da öngörülmemiştir.

Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü öğlenden sonra başladığından, 28 Ekim öğleden sonra yapılan çalışmalar genel tatil mesaisi kapsamında değerlendirilmekte ve çalışana ücreti hesaplanırken, 28 Ekim’e denk gelen yarım günlük çalışma için genel tatil mesai ücreti ödenmelidir. 29 Ekim günü, tam gün yapılan mesaide ise yine çalışana tam gün genel tatil ücreti ödenmelidir.

Örneğin;

Brüt ücreti 3000 TL olan bir çalışan, 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim’de tam gün çalıştı ise fazla mesai ücreti ne olur?

İşçinin saatlik ücreti:  3000/225=13,33 TL

(günlük 7,5 saat ise, öğleden sonraki mesai 3,75 saat olacaktır)

28 Ekim öğleden sonrası için ödenmesi gereken ücret:  3,75*1*13,33=49,98 TL

29 Ekim’de çalışan işçi için: 7,5*1*13,33= 99,97 TL

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
İLTİZAM NURİ PAŞAALİOĞLU 25 Şubat 2017
İyi çalışmalar. Yedek subaylik hizmeti için erken emekli olma konusu hakkında görüşebilirmiyiz? Ben emekli olurken dikkate alınmadı. Saygılar.