Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Telafi çalışması
12 Ocak 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da yaşanana yoğun kar yağışı nedeniyle şehirde ulaşım durma noktasına geldi. Kimi zaman da işyerlerine ulaşmak mümkün olmadı. Hal böyle olunca çoğu  şirket çalışanlarını evlerine erken gönderdi, tatil yaptırdı. Havaların düzelmesi ile birlikte çalışma saatleri de normale döndü. Bazı işyerleri ise  telafi çalışması adı altında çalışma saatlerini arttırarak bu yoğunlukla mücadele etmeye yoluna gitti.

TELAFİ ÇALIŞMASI NEDİR ?

Telafi çalışmasının mevzuattaki yerine kısaca değindiğimizde Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nin 7. Maddesinde telafi çalışması tanımı şu şekilde yer almaktadır. “Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine 4857 sayılı İş Kanunu, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile öngörülen yasal izinleri dışında izin verilmesi hallerinde, işçinin çalışmadığı bu sürelerin telafisi için işçiye yaptırılacak çalışma, telafi çalışmasıdır”.

Mevzuatta yer alan zorunlu nedenler, önceden görülemeyen ve kaçınılamayan, kusurdan uzak, dıştan gelen olaylardır. Örnek vermek gerekirse; doğal afetler, aşırı kar yağışı, işin yapılması sırasında ortaya çıkan ve işin durdurulmasına neden olan diğer olaylar bu anlamda zorunlu neden olarak kabul edilmektedir.

İŞ KANUNUNA GÖRE TELAFİ ÇALIŞMASININ NEDENİ BELİRTİLMELİDİR

Telafi çalışması yaptıracak işveren; bu çalışmanın 4857 sayılı İş Kanununun 64 üncü maddesinde sayılan nedenlerden hangisine dayandığını açık olarak belirtmek, hangi tarihte çalışmaya başlanacağını, ilgili işçilere bildirmek zorundadır. Aynı maddeye göre zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz. Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz.

KAR YAĞIŞI NEDENİYLE ÇALIŞILAMAYAN İŞYERİNDE TELAFİ ÇALIŞMASI YAPILABİLİR Mİ?

Kar yağışı nedeniyle işbaşı yapılamayan işyerlerinde telafi çalışması yapılması mümkündür. Bu çalışma yapılırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

·       Telafi çalışması zorunlu nedenin ortadan kalkması ve işyerinin normal çalışma dönemine başlamasını takip eden 2 ay içinde yapılmalıdır.

·       Gece 7,5 ve gündüz 11 saati aşan telafi çalışması yapılmamalıdır.

·       Telafi çalışması günde 3 saatten fazla olmamalıdır.

·       Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz. Bu sebeple ulusal bayram ve genel tatil ile hafta tatili günlerinde telafi çalışması yaptırılmamalıdır.

·       Telafi çalışması yaptırılacaksa; işveren, bu çalışmanın 4857 sayılı İş Kanununun 64 üncü maddesinde sayılan nedenlerden hangisine dayandığını açık olarak belirtmek, hangi tarihte çalışmaya başlanacağını, ilgili işçilere bildirmek zorunluluğu vardır.

·       Çalışma yapılamayan günlerin ücretlerinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir.

·       Telafi çalışması yapılan süreler fazla sürelerle ya da fazla çalışma sayılmamaktadır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.