Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Torununa bakan büyükanneye maaş
9 Ocak 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, torununa bakana maaş verilmesi için Bakanlık olarak çalışma başlattıklarını açıkladı. Düzenleme ile anneanneye veya babaanneye  çocuklarının çalışmaları halinde torununa bakmaları karşılığında devlet tarafından maaş verilecek.

Düzenlemenin ana amacı çalışma hayatında kadın istihdamının arttırılması. Bunun yanı sıra bir sosyal politika olarak çocukların anneannesinin veya babaannesinin evinde güvencede, daha huzurlu ortamda, anneanneye veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamda büyümesi amaçlanmakta.

 Bu amaçla daha önce de çeşitli düzenlemeler yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı annelerin istihdamında, yarı zamanlı çalışma, doğum ve doğum sonrası izinler, ücretli ve ücretsiz izin gibi önemli düzenlemeleri de hayata geçirdi.

BÜYÜKANNELERE EVDE BEBEK BAKIM PARASI

Ülkemizde kadınların istihdamdaki oranının son yıllarda yüzde 27'lerden yüzde 33 seviyesine gelmiş bulunmakta . Hedef ise  yüzde 40'ların üzeri…

Kadınları iş yaşamına daha faza dahil etmek amacıyla üretilen son projede Antalya, Bursa ve İstanbul ile Ankara illerinden biri proje il olarak belirlenecek; ilk olarak ise 1000 aile projeden faydalanacak. Pilot uygulama 6 ay müddetle devam ettikten sonra uygulama tüm Türkiye geneline yayılacak.

Projeden yararlanacak torununa bakan anneannenin veya babaannenin 3 yıl boyunca torununa bakması gerekecek. Kimlerin projeden faydalanacağının kriterleri ise henüz net değil.

KAYITLI KADIN İSTİHDAMINA DESTEK

“Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” torununa bakan anneanne ve babaannelere verilecek maaş konusunda bizlere fikir vermekte. Kadın istihdamının kayıtlı hale gelmesi amaçlanan İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara'da pilot olarak uygulanan bu projede, 0-2 yaş arası çocuk sahibi çalışan annelere, sigortalı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde aylık 416 euro destek sağlanmakta. Torununa bakan büyükannelere de bu doğrultuda bir ödeme yapılması beklenmekte. Yani torunlarına bakan büyükannelere aylık bin 555 lira (416 euro) ödeme yapılması öngörülüyor.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.