Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
Asgari ücrete sağlanan devlet desteği nasıl uygulanacak?
5 Ocak 2016 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

2016 yılında uygulanacak olan asgari ücret tutarına ilişkin Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı’na göre 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında geçerli bir günlük asgari ücret 54,09 TL olarak tespit edildi.

 2016 yılında geçerli olan asgari ücretle çalışan bir işçinin herhangibir teşvikten faydalanmayan işverene maliyeti 2017,58 TL olarak gerçekleşecek.

Geçmiş yıllarda asgari ücrette yapılan nominal artışlar gözününde bulundurulduğunda iş dünyası bu yıl asgari ücrette %11 seviyesinde bir artış bekliyordu. Ancak hükümetin seçim vaatler arasında bulunan 1300 TL asgari ücret seviyesinin realize edilmesiyle birlikte bu yıl asgari ücrette %29,3’lük bir artış meydana geldi. Beklenti ve gerçeklik arasındaki farkın işverene maliyeti ise 274,95 TL oldu.

HÜKÜMETTEN İŞVERENE 110 TL DESTEK VAR

Isparta Milletvekili Süreyya Sadi BİLGİÇ’in ilk imzasıyla TBMM’de bulunan kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte işverenlerin işçi başına katlanağacı 274,95 TL ek maliyetin 110 TL’lik kısmı hazıne tarafından karşılanacak.

Örneğin; asgari ücret düzeyinde 10 işçi çalıştıran bir işyerinde 2,749,50 TL olan ilave maliyetin 1.100,00 TL’si Hazine tarafından ödenmesiyle birlikte işverenlerin işçi başına katlanacağı maliyet 164,95 TL olarak gerçekleşecek.

110 TL’nin hesabında işçilerin çalıştıkları gün sayısına göre ödeme yapılması planlanıyor. Şöyleki hazine tarafından karlışanacak tutar asgari ücretle çalışan işçinin için günlük 3,67 TL. Bu tutar işçilerin çalıştığı gün sayısıyla bir başka deyişle prim ödeme gün sayısıyla çarpılarak hazine tarafından sağlanacak destek miktarı berirlenecek.

Örneğin; ay içerisinde 30 gün çalışmış olan 1 işçi için 30 X 3,67 =110,10 TL hazine desteğinden yararlanan işveren, aynı ayda 10 gün raporlu olup 20 gün prim ödeme gün sayısına sahip işçisi için 3,67 X 20 = 73,4 TL destekten faydalanabilecek.

DESTEKTEN YENİ KURULAN İŞLETMELER DE FAYDALANACAK

2015 itibariyle 1.300 TL ücret düzeyinin altında çalışan tüm işçiler ile 2016 yılı içerisinde asgari ücret düzeyinden yeni işe alınacak işçilerin de yüzde 10’u bu destekten faydalanabilecek. Ayrıca 2016 yılındaki yeni açılacak işletmelerde asgari ücretli çalışacak işçiler için bu destekten faydalanabilme imkanına sahip.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER ?

Öncelikle destekten yararlanacak işçilerin işyerinde asgari ücretli olarak çalışmaları gerekmekte. Ayrıca destekten yararlanacak işçilerin 2015 yılında SGK’ya verilen  aylık prim ve hizmet belgelerinde net 1.000,54 TL ile 1.300 TL arasında bir ücret seviyesinden bildirilmiş olması gerekmektedir.

%10 ilave istihdam desteğinde bir önceki yılın aynı aylarını esas alınmaktadır. Aylar itibariyle karşılaştırma yapılmak suretiyle işyerinde çalışan asgari ücretli sayısının %10 ilave artışına kadar işetmelerin destekten faydalanma imkanı saunulmaktadır.

Küçük ölçekli işlertmelerin yani 1-9 arasında sigortalı çalıştıran işyerlerinin %10’luk artış noktasında mağdur olmamaları için de ilave asgari ücretli çalışan bir sigortalı için destekten faydalanma imkânı getirilmektedir.

İş dünyasına yaklaşık olarak 20.79 milyar TL’lik bir yük getiren asgari ücret artışının hazine tarafından fonlanan destek ile 9.73 milyar TL’si devlet tarafından üstlenilmekte. Bu rakamlar arası oran da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun belirttiği %40’lık desteğe tekabül etmektedir.

DESTEK REEL SEKTÖRÜN ZAM ORANLARINI ETKİLEYEBİLİR

Hazine tarafından sağlanan desteğin işçilere yönelik en önemli tehdidi işverenlerin yapacakları zamlarda 1300 TL net yani yeni asgari ücret seviyesinin üzerine çıkmama yönünde eğilimlerinin artacağı gerçeğidir.

 Diğer yandan sigortalı primine esas kazanç alt sınırının marjinal artışı işverenlerin bu seviyeyi makul görerek; bunun yanında hazine tarafından sağlanan destekten faydalanmak için ücretleri bu sınır üzerinden SGK’ya bildirmek suretiyle kayıtdışılığa yol açabilme ihtimali de bulunmaktadır. Asgari ücretin artışıyla birlikte kayıtdışılığın önüne geçilmesi için SGK’nın denetim silahlarını kuşanıp sahalara çıkması sanırım kaçınılmazdır.

 

Sertaç Sedat KÖKSAL

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin,

E-posta: sertack@hotmail.com

Twitter: @sertackoksal

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.