Sertaç Sedat KÖKSAL
Sertaç Sedat KÖKSAL
GSS Borçlarının silinmesi için son tarih 30 Eylül
28 Eylül 2015 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bilindiği gibi 01 Ocak 2012 tatihinden itibaren zorunlu genel sağlık sigortası yürürlükte. Bu tarihten bu yana  kişiler çalışsın ya da çalışmasın, sigortalı olsun veya olmasın bir şekilde zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmakta. Kapsama alınma şartları ise kişilerin gelir durumunu belirleyen gelir testi sonucuna göre belirtlenmekte. Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmayanların ödemek zorunda olduğu genel sağlık sigortası primi ise aylık 305,60 tl olan tavandan hesaplanmakta.

TORBA YASA İLE YÜRÜRLÜĞE GİREN AFTA SON GÜN 30 EYLÜL

Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmayanlar için tanınan başvuru süresi 30 Eylül'de sona eriyor. 30 Eylül’e kadar gelir testi yaptırmayanlar bugün için aylık 305.6 lira olan tavandan hesaplanan GSS prim borçlarını cezasıyla birlikte ödemek zorunda.

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre yaklaşık 7 milyon kişinin 9 milyar TL’yi bulan borçları 30 Eylül Tarihine kadar gelir testi yaptırmaları halinde affa uğrayacak.

AFTAN FAYDALANMAK İÇİN NE YAPMALI?

30 Eylül tarihine kadar kişilerin bulundukları yerdeki kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi için başvurmaları gerekiyor. Yapılacak gelir testi sonucuna göre, hane içindeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'i olan 424,50 TL’den  az olanların borcu silinecek;  gelir bu 424,50 TL’den  üzerinde olanların gelir testi sonucu belirlenecek primleri geriye dönük olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılmış olan borçlar düşecek; çıkan borç ise taksitler halinde ödenebilecek. Borçları silinen kişiler ise sağlık yardımı almaya başlayabilecek.

GELİR TESTİNDEN SONRA SGK’YA DA BAŞVURMAK GEREKİYOR

Genel sağlık sigortası borcunu yapılandırmak isteyenlerin gelir testi yaptırdıktan sonra 2 Kasım'a kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'na 2 Kasın tarihine kadar yapılan başvurularda kişilere borçlarını peşin ya da 18 eşit taksite kadar yapılandırma imkanı verilmiş durumda. Ayrıca borç asıllarının yapılandırılarak 30 Kasım 2015 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden de vazgeçiliyor.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.