Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
Silahları susturmanın, kan dökülmesini önlemenin formülü bizim özümüzde
21 Temmuz 2015 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Altı asır boyunca dünya'da sevgiyi, barışı hakim kılarak Osmanlı İmparatorluğu'nu ayakta tutan Padişahlarımız kendi nefisleri hesabına değil, milleti ve memleketi için mücadele vermiş ve imparatorluğu dimdik ayakta tutmuştur.
 
Bizler her bir mecliste Osmanlı konuşulduğunda tıkanıp kalıyoruz. Karşımızda konuşan kişi olumlu şeyler söylediğinde kafamızı sallayarak onaylıyor en fazla bir iki cümle ile destekleyip muhabbeti doğrularıyla ve sağlıklı bir şekilde ilerletemiyoruz. Olumsuz konuşulduğu zaman da o konuşmayı yapan kişiye tepki gösteriyoruz yine en fazla bir-iki cümle ile tepki gösteriyoruz.
 
Bizler geçmişi bilmeden geleceğe dair planlar-programlar yapan bir toplum haline geldik ne yazık ki... Tabiî ki burada az da olsa bu hususlarda tam bilgili, bilinçli kişilerin hakkını yemeyeyim, hakkı hakkedene teslim edelim. Burada ne yazık ki büyük çoğunluğumuzun içerisinde bulunduğu durumu anlatıyorum.
 
Toplumumuz eğitimlisi-eğitimsizi hayatı boyuncu 1-2 kitap okumamış (okul kitapları hariç) çoğunluğu içinde barındırdığı için bugün bunları yazmak zorunda kalıyoruz. Eğer bizler okuma konusunda çok duyarlı olsak en azından bir japonlar kadar olabilsek (Yolculuklarında mutlaka insanların elinde bir gazete, dergi, mecmua, kitap bulunuyor ve boşa vakit geçirmek yok) hem çok bilgili oluruz hem de asla olumsuzluklar içerisinde olan insanlar bizi kandıramazlar. Bizler bilgili olursak gelecek nesillerimizde bilgili olur. Sadece yeni nesillere ev, araba, arsa, para bırakma derdinde olan bizler, yeni nesillere bilgi hazinesini ve servetini bırakmıyoruz.
 
Dinimizde ne diyor, hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? ve İlk ayet "İKRA" Seni Yaradan Rabbinin adıyla OKU.
 
Toplumumuzun durumu içler acısı, sağa sola sürüklenen her rüzgarda alabora olan bir kayık gibi her an yıkılabilen ve kendisi çok zor toparlayan bir durumdayız. Bizler özümüzden, kimliğimizden uzaklaştık. Okumadık, araştırmadık, sorgulamadık, doğruyu-eğriyi irdelemedik gelene eyvallah dedik.
 
Gelin Osmanlı'yı öğrenelim, araştıralım, büyüklerimiz hayatlarını nasıl idame etmişler, uzun yıllar dünyaya nasıl hakimiyet kurmuşlar okuyalım. Öğrenelim ki nesillerimize öğretelim, Osmanlı torunu olmanın hakkını verelim, akıtılan kanların hesabını Rabbim bizlere de sorarsa Huzur-u Mahşerde verecek cevabımız olsun. Gayret bizden inayet Rabbimizden inşallah, bizler nesillerimize sahip çıkma gayretinde olursak Yüce Allah bizleri ve nesillerimizi mahcup etmez inşallah.
 
Ve bunu sağladıktan sonra tüm dünyaya aynen Osmanlı döneminde olduğu gibi sevgiyi, barışı, kardeşliği aşılayıp tüm yaratılanlara sahip çıkmamız gerekiyor. Bizler sevgi götürürsek güller biter, çiçekler açar inşallah. Silahları susturmanın, kan dökülmesini önlemenin formülü bizim özümüzde, mayamızda saklı.
 
Gelin sevgi, barış ve kardeşliğin hakim olduğu dünyanın tarihini tekrar yazmaya...
 
Bizler ne ekersek onu biçiyoruz ve biçeceğiz unutmayalım...
 
Sevgi ve muhabbetle...
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Musa Acar 21 Temmuz 2015
Heyecan, samimiyet ve safiyet kelimeleriyle ifade edilecek bir makale. Doğaçlama ve kalbden gelen yazılar bizatihi güzeldir ve zahidlerin makbul duaları gibidir. Eline, gönlüne ve ömrüne sağlık...