bioreklamsol
biosag
bioreklam
Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
AK Parti'nin Muhtemel Ümraniye Belediye Başkan Adayı
2 Kasım 2013 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Nisan-Mayıs aylarında siyasilerle yaptığımız çalışmalarda hep şunu ifade ettim; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın MART-2014 Yerel Seçim çalışmaları bundan önceki seçimlerin aksine daha erkenden başlayacak,  Ağustos ve Eylül aylarında Başbakan Erdoğan büyük bir çalışma içerisine girecek ve sürecin Ekim ayında müracaatlarla seçim çalışmaları hızı tavan yapacak demiştik. Sonuç itibari ile Başbakan’ın 2020 Olimpiyatları için gittiği Arjantin’den dönüşünde uçakta yer alan gazetecilere ilk kamuoyu anketlerini yaptırdığını ve sonuçların masasının üstünde değerlendirmeyi beklediğini söylemişti. Sayın Başbakan bu süreçte startı Ağustos ayında kamuoyu anketleriyle başlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı karizması ile değil siyaseti nerde, ne zaman ve nasıl şekillendirdiğini çok iyi okuyarak değerlendirmek gerekir. Bu seçimlerde anket çalışmaları Başbakan için önem sıralamasında birinci sırada. Üç ayrı anket firmasına çapraz anket yaptırıp değerlendirmenin sağlıklı olmasının sağlamasını da yapmış oluyor. Bu anket firmalarını biliyorum fakat reklam olmaması için burada ifade etmeye gerek görmüyorum.

Evet dediğimiz gibi Başbakan Erdoğan bu seçimlerde üç defa anket yaptırıp, hangi İl’de ve hangi İlçe’de kimi aday yaparsam bir puan fazla oy kazandırır ona bakacak. Teşkilat içerisinde yapılan Temayül oylamaları tamamen bir gaz alma olayıdır. Sonuçları bundan önceki seçimlerde etkili olmadığı gibi bu seçimde de çok kayda değer olmayacak. Nedenlerini yazmaya kalksam bir yazıyı bu konuya ayırmam gerekir, onun için çok detaya girmeyeceğim. Siyasetin içinde emek verenler ne demek istediğimi çok iyi anladılar zaten.

Kamuoyu araştırmaları neticesinde kim bir oy fazla partiye kazandıracaksa sayın Başbakan o ismi Belediye Başkan Adayı gösterecek ve bu seçim devrim niteliğinde kararların alındığı hiç kimsenin hesaba katamadığı bir tarzda şekillenecek seçim olacak.

Kesin aday olacak gözüyle bakılan isimler yarı yarıya değiştirilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendisine en yakın isimlerden bile olsa oy oranını artıramayacaksa o kişiyi asla tekrar aday göstermeyecek.

Süreç çok hareketli, özellikle İstanbul’un İlçelerinde Başbakan’ın stratejisi şu olacak; Hangi İlçeye kimi aday göstereyimde o isim hem İlçe’de oyu artırsın hem de Büyükşehir oylarına artı kazandırsın.

Gelelim Ümraniye’deki duruma. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can bu dönem tekrar Belediye Başkanı olmak için aday adayı oldu. Hasan Can’ın Başbakan’a yakın olmasından dolayı tekrar aday yapılacağını düşünenler var. Ancak son iki yerel seçimi ve son iki genel seçimi analiz ettiğimizde, kamuoyu araştırmalarında Hasan Can’ın oyu çok düşük gözüküyor.

Ümraniye’deki oylar Genel Seçimlerde sürekli artarken, Yerel Seçimlerde durum bunun tam aksine düşüşe geçiyor. Hasan Can, 2004 Yerel Seçiminde % 47.2 oy oranıyla Beldiye Başkanı seçilirken, 2009 Yerel Seçimlerinde oyunu düşürerek % 43.9 oy oranıyla seçiliyor. Genel Seçimlerde ise 2007’deki seçimde AK Parti %51 oy alırken bir sonraki Genel seçim olan 2011’de %57.9 oy oranıyla oyunu arttırıp başarılı bir sonuç elde edilmiş oluyor parti adına.

Hasan Can’ın Başbakan’a yakın olması Başbakan nezdinde çok bir şey ifade etmeyecek bu seçimde. Çünkü sürekli düşen bir oy oranı ve son kamuoyu anketlerinde de durumun daha da vahim olduğu ortaya çıktığı. AK Parti Hasan Can’ı tekrar aday gösterdiğinde seçimi kazanır fakat çok büyük oy kaybıyla. Bu oy kaybı sadece Ümraniye’ye etki etmeyeceği aşikar, Büyükşehir oylarında da bu durum bu yüzden olumsuz anlamda paralellik arz edecek.

Son kamuoyu araştırmalarında Hasan Can tekrar aday olduğunda alacağı en yüksek oy % 40. Benim bu konuda başka bir şey ifade etmeme gerek yok zannımca, durum tamamen aşikar. Rakamlar durumu özetlemeye yeterince kafi.

Pekala yeni dönemde yani MART-2014 Yerel seçimlerinde AK Parti’nin Ümraniye Belediye Başkan Adayı kim olacak derseniz;

Sıfır bir kurumu dünya devi haline getiren, benim o ismi ifade ederken konuşmalarda “Tam bir çılgın” dediğim Kadir Gurbetçi.

Kadir Gurbetçi ifade ettiğim gibi sıfırdan kurulan İSPARK’ı dünya devi haline getiren bir kişi. Başbakan’ın masasında da bu isim şu anda ön planda. Kamuoyu araştırmaları Ümraniye’de Kadir Gurbetçi’nin mutlak manada aday yapılması noktasında. Bu isim aday yapıldığında Ümraniye’de AK Parti zannımca tarih yazacak ve % 60 bandında bir oy alacak.

Kadir Gurbetçi için kullandığım “Tam bir çılgın” ifadesini onun İSPARK başarı öyküsünü çok iyi analiz ettiğinizde benim ne demek istediğim tamamen anlaşılır olacak. Kadir Gurbetçi ayrıca 30 yıllık bu geleneğin yetiştirdiği bir siyasetçi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyu anketlerinde Hasan Can’ın çok üstünde oy alan Kadir Gurbetçi’yi Ümraniye Belediye Başkan Adayı yapacağı kesin gözüyle bakılıyor.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
mehmetkandemir 30 Ocak 2014
Kadir Gurbetçi aday gösterilmediği için,çevremin tamamı bu seçimde saadeti destekleyecek.hasan canın bu seçimde alacağı oy oranı yüzde 30 dur
yusuf tokat 14 Aralık 2013
kadır gurbetcıyı aday olmasını ıstıyoruz.umranıyeye yenı bır kan olur .basarılar kadır abı.....
mustafa hakikat 8 Aralık 2013
bizler kadir gurbetci aday olmadıgı takdirde ümraniyede oy vermiyoruz vermiyecehiz bunu herkez boyle bılsın
hasan can olursa ak parti ümraniyede düşer
Hayrettin Doğan 5 Aralık 2013
Hasan Başkanın aday olmasını istemiyorum.Oy oranımız düşer.Ben 25 yıldan beri Aşağı Dudullu'da oturuyorum,6 yıldan beri teşkilat mensubuyum.Seçmenleri çok iyi tanıdığım için oy oranımızın aşağılarda olacağını tahmin ediyorum.Aşağı Dudullu olarak Hasan Başkanın aday olmasını istemiyoruz.Ak Partili seçmenlerimizin Hasan Başkandan memnun olmadığını söylüyolar.Onun için Kadir Başkanın aday olmasını istiyoruz çünkü ben Ak Partiliyim Ümraniyemiz büyük bir ilçemiz olduğu için oy kaybetmek istemiyoruz Ümraniyeyi kayıp etmiyelim
Hayrettin Doğan 5 Aralık 2013
Hasan can başkan tekrar aday olursa oy vermem 25 yıl dan beri ümraniyeliyim 6 sene teşkilat mensubuyum seçmenlerimizin %80'ini tanıyorum.%57.9 alınmış olan oy oranı vardı Hasan başkan aday olursa tekrar,oy oranımız çok düşer onun için ben tek aday Kadir başkanın aday olmasından yanayım çünkü ben iyi bir ak partiliyim.Tanıyanlar beni iyi bilir oy oranımızın düşmesini istemiyorum çünkü ben AK Partiliyim
bulent daş 5 Aralık 2013
yenı kan yenı heycan ıste kadır gurbetcı yeter artık hasan can yeter
ümraniyeli 4 Aralık 2013
Hasan Can bey aday olursa ben oy vermem ama Kadir Gurbetçi beyin cv si çok iyi. Ümraniye sürekli büyüyor iyi bir adayın olması fayda sağlar ilçe için. Hasan bey aday olursa Ümraniye'de oy kullanacak çoğu kişi oy vermez ve bu da Büyükşehir Belediyesi için Akp ye oy kaybettirir
muhammed emin irdam 3 Aralık 2013
Artik kadir gurbetçi zani
Kadir Gurbetçi kesin gibi hayırlı olsun