bioreklamsol
biosag
bioreklam
Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
İşte AK Parti'nin Muhtemel Şişli Belediye Başkan Adayı
13 Eylül 2013 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
AK Parti'nin MART-2014 Yerel Seçimleri'nde kazanma ümidinin olmadığı İlçelerden birisi Şişli.
 
Bu İlçe 3 dönemdir Mustafa Sarıgül'ün Belediye Başkanlığı'nda yönetiliyor. Mustafa Sarıgül, ilk 2 dönem CHP'den, en son yapılan 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde ise DSP'den aday olarak seçime girip Şişli Belediye Başkanı oldu. 
 
29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde DSP'nin hiçbir varlığı olmamasına rağmen bu İlçe'de Mustafa Sarıgül büyük bir farkla AK Parti'nin önünde yer alıp birinci sırayı kaptırmamıştı. Bu İlçe'de yerel seçimlerde 3 dönemdir parti değil de Mustafa Sarıgül'e İlçe halkının şahsi teveccühü belediye Başkanlığı'nı kazandırıyor.
 
Şişli İlçesi'nde 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ve 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'nde nasıl bir tablo oluşmuş detaylı incelediğimizde ilginç bir durum ortaya çıkmış.
 
29 Mart 2009 Yerel Seçim sonuçları oy dağılımları ve Meclis Üyelikleri şöyle:
 
DSP'nin adayı Mustafa Sarıgül %54.65 oy oranı ve 97.167 oy ile birinci, ardından AK Parti'nin adayı Emin Haberdar %18.70 oy oranı ve 33.241 oy ile ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise CHP'nin adayı Muharrem Sarıgül %18.45 oy oranı ve 32.806 oy ile üçüncü oluyor. Şişli İlçe Meclis Üyeliklerinde ise son durum Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül gibi kendi listesiyle girip sonrasında DSP'den istifa edip Bağımsız olarak devam eden kişi sayısı 22, CHP'nin 9, AK Parti'nin ise 6.
 
Şişli İlçesi'ni temsilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde hem İstanbul hem de Şişli için çalışmalarda bulunan Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliklerinde ise şuan itibariyle; Bağımsız-6, CHP-1, AK Parti-1 şeklinde. 
 
AK Parti'nin Şişli İlçesi'nden 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde 1.sıradan seçilen ismi ve AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisindeki tek temsilcisi Ahmet Hamdi Gürbüz. Ahmet Hamdi Gürbüz, AK Parti'nin 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Mustafa Sarıgül isminin karşısında Erzincanlı hemşerisi olarak yer alıp bir noktada kendisine de rakip olmuştu. 
 
29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin çok önemsediği ismi olan ve kazanma umudu olmadığı halde seçim sürecinde yoğun bir şekilde İlçe'de seçim faaliyetlerini ve çalışmalarını yürüten Emin Haberdar oradaki gayretin meyvelerini de hemen ardından 2 yıl sonra gerçekleşen 12 haziran 2011 Genel Seçimlerinde AK Parti'nin oy oranının artmasının temelini teşkil eden çalışmalara ciddi katkılar sağlayıp AK Parti Şişli Teşkilatı ve AK Parti İstanbul İl Teşkilatı ile beraber Partisinin oy oranını %35.77'ye çıkma başarısı sağlandı. (12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde CHP 'nin oy oranı ise %46.67)
 
MART-2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin Şişli İlçesi Belediye Başkan Adaylığı için ismi birinci sırada gözüken kişi, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde AK Parti Şişli Belediye Başkan Adayı olan Emin Haberdar'ın, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın ve son karar noktası da olan AK Parti Genel Merkezi'nin ortak ismi olan Ahmet Hamdi Gürbüz isminde büyük oranda karar kılınmış. 
 
Ahmet Hamdi Gürbüz, Belediye Başkan Adaylığı için son dönemde İstanbul'da ve Ankara'da en çok konuşulan isimlerden. Ahmet Hamdi Gürbüz ismi Adalar ve Beyoğlu için de yoğun bir şekilde dillendiriliyor. Bizim aldığımız duyumlara göre AK Parti'nin en tepe noktalarında yer alan, hem İstanbul hem de Ankara'da Başbakan'ın hayır diyemeyeceği isimler bu konuda çok kararlı gözüküyorlar Ahmet Hamdi Gürbüz ismi için. 
 
Başbakan'ın önünde bulunan anket değerlendirmelerinde de Ahmet Hamdi Gürbüz ismi bir tık ilerde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Arjantin dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada şunları ifade etmişti:
 
"Başkan adaylarının isimlerini de yakın zamanda açıklamaya başlarız. 81 ilde kamuoyu araştırması yaptık. İlk sunumları bize yapıldı. İl il genel durum değerlendirmesi bunlar. Aday isimlerini ise temayül yoklamasının ardından belirleyeceğiz. "
 
Evet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı bu açıklama şunu gösteriyor ki içerisinde bulunduğumuz Eylül ayı adayların belirlenmesi noktasında büyük oranda netlik kazanmış olacak. Başbakan anket çalışmalarına sıkı bir şekilde devam ettiği gibi AK Parti üst düzey yöneticileriyle de yoğun toplantılar yapmakta. 
 
Başbakan Erdoğan, MART-2014 seçimlerinde İstanbul'un AK Parti'de olmayan İlçelerinin Belediye Başkan Adaylıklarını ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayını en geç Ekim ayı sonu gibi açıklaması bekleniyor.
 
Büyük ihtimalle ilk aday açıklaması da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Kadir Topbaş ismi olacak. Bu konu ile ilgili de daha önceki yazılarımdan birinde detayıyla ele almıştım.
 
Şişli'de aday olarak başka isimler de konuşuluyor ama çok gönüllü yok gibi. AK Parti'nin kazanma ihtimalini sıfır görenlerin sayısı bir hayli fazla. Ancak buradan şunu mutlaka aktarmak istiyorum, büyük ihtimalle Mustafa Sarıgül Şişli'den tekrar aday olmayacak, zaten olursa kendisini buradan siyaseten emekli etmiş olur ve peşinden koşanlar nezdinde de kendisini siyasi arenada bitirmiş olur. Mustafa Sarıgül'ün Şişli'den aday olmaması demek orada büyük bir kapışmanın fişeğini de ateşlemiş olacak ayrıca. Nedenine gelecek olursak CHP kanadında Mustafa Sarıgül ile gürsel tekin arasında büyük bir siyasi savaş var. Gürsel tekin'in Şişli için aday yapmak istediği isim bile hazır. Buradaki parti içi siyasi mücadele AK Parti'yi aradan sıyırıp kazanmasını sağlayabilir. Bunun Türkiye'de çok örnekleri var.
 
AK Parti Şişli İlçe Başkanı Nevzat Şatıroğlu Şişli Belediye Başkan Adayı olurmu diye aklınıza gelen ilk sorulardan olsa gerek. Ben şahsen Nevzat Şatıroğlu'nun Yerel Seçimleri düşünmediği kanaatindeyim. Yapılacak 2015 Genel Seçimlerinde Milletvekili adayı olur düşüncesindeyim.
 
Şişli bu seçimlerde çok kilit rol oynayacak. Bu İlçe'nin Belediye Başkanlığı için AK Parti yoğun bir çaba gösterirse kazanabilir.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
barış çayırcı 12 Kasım 2013
Erol abiye katılıyorum ve nevzat başkanı aday olmasınıda İstiyorum calışması ortada çok beyeniyorum bence ona çok Yakışır hakimizda hayırlısı kimse olur inşallah saygılarımla
AHMET ÜNAL ...AK PARTİNİN ADAY ADAYIDIR ..VE SOL KAFADA OLAN BİRİ OLMAMA RAĞMEN HEMŞERİMİ DESTEKLİYORUM....SİVAS LI HEMŞERİM SİVASLILARIN ÇOK OLDUĞU ŞİŞLİ DEN ALIR ALLAH IN İZNİYLE.......Ahmet Ünal kardeşimizin arkasındayız...Adından bahsetmemeniz bizleri üzdü..Saygılar
zeynep sağlam dönmez 2 Kasım 2013
Ahmet Ünal AK partiden aday ve çok akrabası var M.Köy de...Bence açık ara alır.....Sivas lı çok Şişli de
ak parti oy oranları evet yükseldi ama unuttuğunuz husus ie ak partiye o veren mahallelerin sarıyere bağlanmış olmasıdır. yani eldeki oylar dfa gitti. Sarıgül gibi tiyatro yönü ağır basan birinin şişli gibi gayirmüslimlerin çok olduğu, kendini kemalist ve laik olarak adlandıranların bol bol dolandığı bir ilçede işi zor.
erol kaya 13 Eylül 2013
selcuk yavuz kardes senın gonlunden bukardesımız gecmıs olabılır ama ahmet benım arkadasım ama bunun kararını verecek teskılatımız erken kafa karısıklıgı teskılatımızı yıpratır fıtneye sebep verır bırazdaha dıkkatlı olalım