clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
İşte AK Parti'nin Muhtemel Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı
12 Eylül 2013 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Mart 2014 Yerel Seçimleri için çalışmalar yoğunlaştı. Bütün Siyasi Partilerde aday adayları sahaya çıkmaya başladı ve önceki seçimlerden çok farklı bir zamanlama ile bu süreç şu anda işliyor.

Kulis çalışmaları CHP’de, MHP’de ve AK Parti’de ilginç isimleri öne çıkarmaya şimdiden başladı. Sürpriz isimlerin aday olarak karşımıza çıkacağı gibi herkesin garanti gibi gördüğü isimler MART 2014 Yerel Seçimlerinde tekrar aday olamayacak ve belki de siyasi camiada tamamen silinip gidecekler.

Bu bahsettiğim gelişmeler hem AK Parti’de hem de CHP’de karşılaşılacak reel gerçeklerdir. İstanbul ölçeğinde durumu detayıyla ele alırsak; Toplam 39 İlçe Belediyesi’nin 26’sı AK Parti’nin elinde, 12’si CHP’nin elinde, 1 İlçe’de Bağımsız olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yönetiminde.

AK Parti, MART-2009 Yerel Seçimlerinde alamadığı İlçe’lerden Adalar, Ataşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Çatalca, Kartal, Maltepe, Sarıyer, Silivri’yi MART-2014 Yerel Seçimlerinde mutlak alma hedefinde.

Bu yazımızla AK Parti'nin İstanbul'daki muhtemel İlçe Belediye Başkan adaylarının kimler olacağının startını veriyoruz.

Ve kaleme alacağımız ilk İlçemiz, İstanbul'un sahil şeridinde yer alan havasıyla, deniziyle, insanıyla ve birbirinden farklı birçok güzellikleriyle ilahi rezonansla donatılmış kenti Büyükçekmece.

Büyükçekmece İlçe'sinin mevcut Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Parti'li Dr.Hasan Akgün 1994 yılından itibaren 4 dönemdir Büyükçekmece Belediye Başkanlığı yapıyor. Başkan Dr.Hasan Akgün ilk 3 dönem ANAVATAN Partisi'nden seçilerek Belediye Başkanı olmuştu. En son yapılan 2009 Yerel Seçimlerinde Partisi'ni değiştirip Cumhuriyet Halk Parti'sinin adayı olarak seçime girdi. İstanbul'un herhangi bir İlçe'sinde 4 dönem üst üste Belediye Başkanı seçilmek, gerçeği söylemek gerekirse siyasi bir başarı bence. Burada uzun uzadıya, Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgün'ün başarılarını veya başarısızlıklarını anlatacak değilim, bu konu ile ilgili yazılar dizisi ile kaleme almamız gerekir. Biz muhtemel adaylar, daha önceki seçimlerde alınan oranlar ve MART-2014 Yerel Seçimleri için değerlendirmede bulunacağız.

En son yapılan 2009 Yerel Seçimlerinde Büyükçekmece İlçesinde Siyasi Partilerin aldığı oy oranları yüzdelik dilim olarak birbiriyle aynı (%44), AK Parti sadece 578 oy farkla Büyükçekmece Belediye Başkanlığı'nı CHP'ye kaptırdı.

Gelelim hemen ardından yapılan 2011 Genel Seçimlerine, burada sonuçlar çok ilginç. AK Parti %45 oy alırken CHP %38'de kaldı. Bu tablo AK Parti için bir anlamda 2014 yerel Seçimlerinde bu İlçe'yi kazanabilir anlamına geliyor.

Ancak objektif bir analiz yaptığımızda da AK Parti'de yapılacak MART-2014 Yerel Seçimlerinde özellikle de İstanbul'un İlçelerinde aday çok önemli olacak. Yani AK Parti kimi aday yaparsa mutlak kazanır olayı bu seçimde %100 geçerli olmayacak.

AK Parti'nin muhtemel Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı kim olacak sorusunun cevabına gelecek olursak, AK Parti Genel Merkezi'nin ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın desteğini alan Av.Celal Babayiğit öne çıkıyor.

Av.Celal Babayiğit şuan hali hazırda AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı görevini sürdürmekte. Yapılan değerlendirmeler ve anketlerde de rakipsiz tek aday Av.Celal Babayiğit gözüküyor. Ancak ilginç bir gelişmeyi de aktarmadan edemeyeceğim. İlk 3 döneminde ANAVATAN Partisinin adayı olarak Belediye Başkanı seçilip son dönemde de CHP'nin adayı olarak Büyükçekmece Belediye Başkanı seçilen Dr.Hasan Akgün, MART-2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin adayı olarak seçime girmek istiyor. AK Parti Genel Merkezi ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığını gide-gele aşındıran Akgün tek hedefe kitlenmiş vaziyette. AK Parti'de Bakan Erdoğan Bayraktar'dan destek alan Başkan Akgün'ün bundan sonra çalışmalarını ne şekilde yapacağını da buradan sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

AK Parti'nin seçimlerde Dr.Hasan Akgün'ü aday yapmayacağı kesin. Ancak AK Parti içerisinde çok önemli noktalarda daha birkaç önemli ismin (özellikle İstanbul'da) Başkan Akgün ile ilişkilerini ilerleyen zamanlarda buradan deşifre edeceğim. Bu isimlerden birisi özellikle çok ciddi Trabzon milliyetçiliği yapan bir siyasetçi. Belki de buradan yapacağımız "deşifreler" bu şahsın bulunduğu koltuktan istifa etmesine de neden olacak gibi gözüküyor.

Biz sabırla durumu değerlendirmeye, analizlerimizi yapmaya devam edeceğiz. AK Parti'nin muhtemel Büyükçekmece Belediye başkan Adayı Av.Celal Babayiğit ise bu zamana kadar AK parti siyasetinde ve kamusal alanda farklı görevler icra etmiş bir isim.

İsterseniz yazımızın finalini hem mevcut Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgün'ün hem de AK Parti'nin muhtemel Belediye Başkan Adayı Av.Celal Babayiğit'in kendi sayfalarından kendilerini tanıttıkları bilgi kısmıyla noktalayalım:

Hasan AKGÜN (Büyükçekmece Belediye Başkanı)

1955 yılında Trabzon'da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul'da tamamladı. 1974 yılında üniversite eğitimiyle birlikte Sefaköy Belediyesi'nde belediyecilik hayatına başladı. 1977-1981 yılları arasında Sefaköy Belediyesinde Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 1981 yılında kuruculuğunda bulunduğu İstanbul Belediyesi Küçükçekmece Belediye Şube Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etti. 1984 yılında Küçükçekmece Belediye Şube Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken, Bakırköy Belediyesi'nin kuruluşunda ve tüm birimlerinin teşkilatlanmasında görev aldı. 1986 yılında Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcılığına atandı. 1979-1988 yılları arasında Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün " Şehircilik ve Belediyelerin Yönetimi" konulu eğitim programına katılarak geniş çapta araştırma ve incelemeler yaptı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde "Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi" konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı. 1989-1993 yılları arasında Almanya, Hollanda, Danimarka ve Fransa'da yerel yönetimlerin yapılarını inceledi. 1994 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı seçildi. 1996 yılında, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsünde "Şehircilik ve Kıyı Bölgeleri Yönetimi" konulu doktora tezini tamamlayarak "Doktor" ünvanı aldı. 1999 yılında 2. kez Büyükçekmece belediye Başkanlığına seçildi. Alt yapı ve eğitim konularında büyük atılımlar yaparak, büyük projelere imza attı. Büyükçekmece'nin tarihi sorunu olan ve 40 yıl çözülemeyen altyapı sorunun 20 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Türkiye'nin ilk ve tek TV kulesi ile en büyük kapalı fuar- kongre merkezi olan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ni bölgemize kazandırdı. "Şehirlerimizin temeli altyapı, geleceğimizin temeli eğitimdir" diyerek eğitime büyük önem verdi. Altı adet İlköğretim Okulu, bir ilköğretim öncesi eğitim kurumu ve bir Öğretmen Evi'nin yapımını sağlayarak, milli eğitimimize büyük katkıda bulundu. Dr. Hasan Akgün 14 Aralık 2002- 19 Haziran 2004 tarihleri arasında Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Başkanlığı görevi yaptı. 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri'nde 3. kez Büyükçekmece Belediye Başkanı seçilen Akgün; halen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeliği, Marmara Boğazları Belediyeler Birliği Encümen üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Dr. Hasan Akgün’ün; * -“Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi” * -“Kentsel Gelişim Sürecinde Büyükçekmece” * -“ATATÜRK ve CUMHURİYET” adlı yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır. Evli ve 4 çocuk babası olan Dr. Hasan AKGÜN İngilizce bilmektedir.

Av.Celal BABAYİĞİT (AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı)

 1971 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon Araklı ilçesinde tamamlayan  BABAYİĞİT, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Eğitim hayatına yüksek lisans eğitimi ile devam etmektedir. 1995-2000 yılları arasında hakimlik stajerliği ile Manisa ili Alaşehir ilçesinde mesleki iş hayatına başlayan BABAYİĞİT sırasıyla; Ağır Ceza Mahkemesi, Sulh Ceza Mahkemesi ve Sulh Hukuk Mahkemesinde hakimlik görevlerinde bulundu. 2000 yılında kendi isteğiyle hakimlik görevinden ayrılarak mesleki iş hayatına serbest avukat olarak devam etmektedir. Siyasi hayatında çok çeşitli görevlerde bulunan Av.Celal BABAYİĞİT; 2002 yılında Büyükçekmece Tepecik Kurucu Belde Başkanlığı, 2004 yılında yerel seçimlerde Büyükçekmece Tepecik Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı ile Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyeliği görevlerinde bulundu. Bu süre zarfında AK PARTİ Büyükçekmece İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2009 yerel seçimlerinde Beylikdüzü ilçesi kontenjan meclis üyesi adayı oldu. 2009-2012 yılları arasında Beylikdüzü İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Av.Celal BABAYİĞİT evli ve 2 çocuk babasıdır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
kılıç 31 Ocak 2014
arkadaşlar sizlere katılıyorum büyükçekmecede recep erol gerisi yalan aziz babuşçu istifaya
mert deniz 9 Ocak 2014
celal babayiğit kim ya Allahınızı severseniz erol olsun bçekmecenin çocugu
murat sönmez 7 Ocak 2014
Büyükçekmece de akp bu sefer hüseyin avni sandıkçı koyacak gibi sanki bence iyi bir isim bir cok defalar ismini duyduk ilçe miili eğitim müdürü ..gayet iyi akp gecen dönemlerdeki aday hatasını tekrarlamayacagını düşünüyorum..
sinan kaya 7 Ocak 2014
büyükçekmece hüseyin avni sandıkçı güçlü bir isim ..adaylıkta en mantıklısı bence... yıllardır.kimse hasan akgünü yıkamıyor. kesinlikle denenmeli hatta gecen secim konulsaymış şimdi hasan akgün yoktu belkide .işte bu büyükçekmece belediye siyasetinde neler dönüyor kimbilir. gecen secim akp encumende 1.oluyor.başkan adayına oy verilmiyor.demek aday sıkıntısı var.
mahir çubuklu 4 Ocak 2014
İlker Gürbüz Başbakanımız ve sağlık bakanımız tarafından onay almış fakat AK PARTİ İL BAŞKANI Trabzon milliyetçiliği istediğinden Celal Babayiğit in aday olmasını istemektedir.. sayın Enver Yılmaz a gelince facia olur hiç tanınmışlığı yok Encümenlere gelince dikkatli seçilmeli aynı aileden olup önceki seçimlerde Hem Hasan Akgün e hemde İLKER GÜRBÜZ E destek veren insanlara şahit oldum hatta Kumburgaz da şu provakasyonla bile karşılaştım başkan oyu AKGÜN e verin Encümen OYU AK PARTİYE BU NASIL BİR SEÇİM NASIL BİR SEÇMEN işin gerçeği seçim bu yüzden ak parti tarafından kaybedildi..büyük bomba haberim çok yakında bekleyin.....
LEVENT ERGÜNE 19 Aralık 2013
BÜYÜKÇEKMECEYE BÜYÜKÇEKMECELİ BAŞKAN GEREK ODA RECEP EROL DUR DÜRÜST KİŞİLİKLİ SEVİLEN BİRİDİR KENDİSİ
Recep Erol tabiki, artık biraz değişiklik zamanı, bırakalım şu hemşehriciliği her yönetici karadeniz bölgesinden çıkacak diye bir şart yok, babakanımızın da dediği gibi bana eş dost değil kazanacak adam lazım dediği gibi, Celal babayiğit'in ise kazanma şansı yok gibi, madem iyi biri neden beylikdüzünden buraya gönderildi zaten yetersiz biri ise bizim de bu tür insanlara hiç ihtiyacımız yok, her zaman içimizde bulunan Recep Erol ile durmak yol yola devam!!!
recep birtane 7 Aralık 2013
Bende sahsen celal ismini yeni duyuyorum bence kendi fikrim 2009 secimlerde akpartide baska bir isim olsaydi bence bukadar oyu asla almazdi cekmecenin halinden anlayan veburanin yerlisi hepimizin tanidigi ilker gurbuz diyorum
cem aktuğlu 5 Aralık 2013
ilker gürbüzden başkası yalan olur burda kimse celal i falan tanımaz haaa aday falan olursa seçimi alamaz hasan başkan fark yapar seçim den sonra budayım görüşürüzzz
Recep EROL olursa alır celal ismini Büyükçekmece li olan biri olarak ilk defa duyuyorum