bioreklamsol
biosag
bioreklam
Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
İşte AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
17 Eylül 2012 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

           Değerli okurlarımız bir önceki yazımızda 2013 yılında yapılacak Yerel Seçimlerde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı konusunu kaleme almıştık ve o yazımızda henüz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması olmadan önce EKİM-2013 tarihinde olacak diye bir tahminde bulunmuştuk. Hemen birkaç gün sonrasında yapılan açıklamayla seçim 27 Ekim 2013 tarihinde yapılacağına dair mutabakat sağlandığı açıklaması yapıldı.

            Gelelim bu yazımızın konusuna; Bu yazımızda AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

            Biliyorsunuz İstanbul bütün siyasi partiler için çok önemli. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın akabinde hemen parti kurdu ve 2002 yılından itibaren tek başına iktidar olarak ülkeyi yönetmekte. İstanbul’u alan Türkiye’yi alır sloganı ve düşüncesi her partide aynı eşdeğerde seslendirilmekte ve bunun ispatı da Başbakan Erdoğan tarafından uygulandı.

            AK Parti bu işin ciddiyetine çok hakim, İstanbul’u almak bir yana bir önceki seçimde (29 Mart 2009) aldığı oyun çok üzerinde bir oy alarak İstanbul’u açık ara kazanmak istiyor. AK Parti’nin İstanbul’da alacağı yüksek oy 2014 ve 2015 seçimleri açısından da çok önemli. Eğer İstanbul’da bir önceki Yerel Seçimde aldığı oydan düşük oy alır veya kaybederse AK Parti’de büyük şok etkisi oluşturur ve muhalefet ile bazı muhalif medya kuruluşları bağlamında yıpratma operasyonun startı verilir. Bu AK Parti’nin diğer seçimlerde de düşüşüne neden olabilir.

            Bu durumu çok iyi irdeleyen Başbakan Erdoğan, EKİM-2013 Yerel seçimlerine detaylı bir analiz ve anket çalışmaları yaparak hazırlanıyor. Başbakan AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayını şimdiden netleştirdi ve o isme de bu konu da olur verdi.

           Bu ismi açıklamadan önce AK Parti’de uzun zamandır bu konuda çalışmalar yapan, talipli olan ve olması istenilen isimleri açıklayalım.

           Öncelikle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ismi çokça duyuldu ve zikredildi, Binali Yıldırım’ın yakın dostlarına ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan ölürsem gözüm açık gider diye esprili ama bir o kadar da ciddi söylemlerini biliyoruz ve İstanbul’a talip olmakta geri durmayan bir isim.

           Bununla beraber AB Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış’ın ciddi ciddi çalışmalar yaptığını, İstanbul’da program program koşturduğunu ve İl ve İlçe Teşkilatlarının programlarına mutlak katıldığını ve her yerde bulunduğunu biliyoruz. Tüm teşkilatların desteğini yanına alıp Başbakan Erdoğan’ın kendisine olan güven ve desteğiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip olan bir isim.

           Diğer bir isimse Prof. Dr. Veysel Eroğlu, biliyorsunuz kendileri Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini yürütmekte ve 2004 Yerel Seçimlerinde Aday Adayı olan isimlerden biri. Kendisinin adaylıkla ilgili çok ciddi bir çalışması olmamakla beraber talipli olan isimlerden biri.

           AK Parti’ye katılan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un ismi de çok zikredildi. Bu isimle ilgili basın-medya çokça haber yaptı ancak oturacağı koltuk belli. 30 Eylül 2012 AK Parti Olağan Genel Kongresinde AK Parti Genel Başkan Yardımcılıklarından biriyle müşerref olacak.

           AK Parti İstanbul İl ve İlçe Teşkilatlarının çok istediği bir isim Aziz Babuşcu. Aziz Babuşcu 5 yıldır en zorlu İl olan, sorumluluğu ve yükü ağır olan İstanbul’un İl Başkanlığı’nı yürütmekte. Babuşcu’nun öncelikli hedefi İstanbul’un 39 İlçesi’nin tamamına yakınını o ilçelerin Belediye Başkanlıkları’nı AK Parti saflarına katmak. Mevcutta şu an 26 İlçe Belediye Başkanlığı AK Parti’nin. Bu İlçelerin oyunu arttırıp kazanılamayan diğer ilçeleri de almak. Özellikle kazanılacağı kesin gözüken İlçeler var kısaca bunları da zikredelim; Ataşehir, Avcılar, Kartal, Maltepe, Sarıyer ve Silivri, Şişli. Bu ilçelerin İlçe Başkanları da son anketlerdeki sonuçlara ve halkın değerlendirmelerine göre çok başarılı. İl Başkanı Aziz Babuşcu oluşturduğu bu ekiple bu ilçeleri 2013 Yerel Seçimlerinde kazanacak gibi gözüküyor.

           Peki, Aziz Babuşcu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istiyor mu? Sorusunun cevabına gelirsek kendisinin böyle bir çalışması yok ama gönlünde bu kutlu şehre Belediye Başkanı olmak tabiî ki var. Eğer Başbakan böyle bir teklifte bulunursa hayır cevabını almaz.

           Gelelim finale; 2 dönemdir İstanbul’u yöneten Başkan Kadir Topbaş yakın zamanda açıklama yaptı İstanbul’u bir dönem daha yönetmek ve hizmet etmek istiyorum diye. Kendisi, Başbakan Erdoğan’ın isimlendirdiği gibi Ustalık Dönemim olacak diyor. Başbakan AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayını şimdiden netleştirdi demiştik yazımızın başlarında ve o isim Kadir Topbaş. Başbakan Erdoğan bu konu da olur verdi. Çünkü Kadir Başkan Başbakan’dan olur almadan basına böyle bir açıklama yapmazdı.

           Başbakan Erdoğan, EKİM-2013 Yerel Seçimlerinde en ufak bir sıkıntı istemediği için teşkilattaki uhuvveti bozmamak ve diri tutmak adına seçimlere 1 yıl kala çok çok erkenden bu kapıları kapatıp hedefe odaklanmak için Kadir Topbaş ismine tekrar olur verdi.

           AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ismi de böylece netlik kazanmış oldu. Bu isim Mimar Kadir Topbaş.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
mahmut demirkollu 5 Aralık 2013
sn.Kadir topbaş,başkanlığım öğrendi.çok eser bıraktı.görevin dışında işlerle uğraşmadı.Yolsuzluk belirtisi yok.Hükumetle UYUM içinde ve muhalefetle sürtüşmeden sadece göreviyle ilgilendi.Istanbula en çok hizmet getiren, sayın başkan ''Yola devam'' diyecek.Istambullu seviyor. bu nedenlerle sarıgül kırmızı gül boş hevestir.hele hele apocu aday %3 bile alamaz.Muhalefet adayları reklam olsun diye showw yapacaklar ve halkı ayaklandırmaya çalışacaklar.derslerini de alacaklar.
Topbaş mı. Adem baştürkü direk koysun nede olsa o karar veriyor herşeye
ya Rize den yada trabzondan kimse yokmidur daaa. istanpula aday edek oniii. Bulurlar yine bi hemşerumuzu koyarlar başımıza. alıştık artık.
aerkaner@hotmail.com 25 Mart 2013
CHP İstanbuldan saıgülü aday gösterirse Kadir topbaş ismi zayıf kalacaktır. nedeni ise AK partiye karşıt blok oylar sarıgüle akacaktır.örnegi daha evvel fatih ilçesindeki yenilenen seçimde yaşanmıştı. ancak CHP sarıgülü aday gösterme riskine girermi?öyle ya kazanırsa genel başkanlık yolu açılacak.Kendi görüşüm şu an için alınmış bir karar yok.sanırım pazarlıklar devam ediyor.her iki taraf da karşılıklı kozlarını ortaya döküyorlar.sonuç olarak CHP sarıgülü aday göstermeyecek çünkü sarıgül parti içi dengeleri alt üst etmesinden ve yine parti içi koltuklarından olacaklarını biliyorlar.Mesajım Sayın SARIGÜLE eğer idailiniz bu ülkeye hizmet etmek ise neden bekliyorsunuz ?Buyrun AK PARTİ SAFLARINA halk nasıl ERDOĞANI sevdi ise sizede çok yakın duruyorlar.
çetin arslanoğlu 1 Mart 2013
büyükşehir belediye başkanlığına yakışacak en güzel isim şu anki fatih belediye başkanı Mustafa DEMİR'dir.
adem telli 2 Ocak 2013
kadir başkan bir dönem daha kalırsa faydalı olur
Muhsin Şahin 28 Eylül 2012
Bence Kadir Topbaş aday gösterilirse kesinlikle kazanamaz.
ayşe adalı 25 Eylül 2012
Selçuk Bey yapmış olduğunuz analizlerinizi çok gerçekçi buluyorum. Sizi tebrik ediyorum, aynı zamanda radyo programlarınızı da takip ediyorum. Çok kaliteli, ciddi yayıncılık anlayışınız olduğunu tespit ettim. Başarılarınız daim olsun inşaallah. Dr. Ayşe Adalı
Koray Biricik 19 Eylül 2012
Mega kentimiz İstanbul büyüyen Türkiye ile Dünya devi şehirler arasında artık eskiye nazaran rekabet gücünü durmadan artıyor. Bizler son yıllarda aslında istediğimiz zaman neler başarabileceğimizi gördük. Bize bizdeki bu gücü gösteren elbette sayın Başbakanımız ve değerli ekibi olmuştur. Bu ekibin bir parçası olan Sayın Başkan Kadir Topbaş da kendi sınırları içerisin de çok önemli projelere imza atmış ve gerçekten hummalı bir çalışma ve azim göstermiş ve bu paralellikte markalaşmış bir isim olmuştur. Ve iki dönemdir elde etmiş olduğu deneyim ve tecrübesinin, yerine getirilecek diğer isimlerden şehrimize daha yararlı olacağı kanaatini bende taşımaktayım. Kriter hizmetse hizmet kalite ise kalite azimse azim, yok kişinin markası ise marka. Hepsi bir vücutta buluşmuşken yeni bir vüzut aramaya gerek var mı ? Zekasına ve Liderliğine güvendiğim Sayın Başbakımızın tercihinde bu kriterleri göz ardı etmeyerek bir kez daha Sayın Topbaş'la yürüyeceğine inanıyorum.
sezai öztekin kağıthane ykm bşk. 17 Eylül 2012
isabetli bir karar ülkemize ve istanbulumuza hayırlı olur inşallah