clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
Mehmet Mercan, Türkiye'nin gururu oldu
30 Temmuz 2021 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Güzel vatanımızda çok kıymetli değerler yetişmekte bunların bazıları erken keşfedilmek de bazıları ise çok geç fark edilmekte.
 
İşin en ilginç tarafı ise bir noktaya gelmiş, büyük işler icra etmiş, başarmış kişiler zorluklarla hem de çok büyük çilelerle o noktalara gelmiş ve hiç kimsenin de desteğini ne yazık ki alamamış.
 
Bu beraberinde şunu getirmekte; var olan enerjinin daha büyük işler icra ederken değerlendirilmesi gerekirken hedefe giden o zorlu, engebeli yollara adanan emekler, gayretler hem enerjiyi tüketmekte hem de yapılabilecek daha büyük işleri, icraatleri ertelemekte, bazen de sınırlı ölçekte kalmasına neden olmakta.
 
Aslında yapılması gereken şu olmalı; tepe noktadaki kişilerin, kurumların, sistemlerin, ülkenin cevherlerini hızlıca keşfetmesi, onlardaki hazineleri en pratik ölçekte değerlendirebilmesi, hem şahsın, hem ülkenin, hem de gelecek nesiller için en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir.
 
Ülkemizin çok önemli, her alanda, her açıdan değerleri vardır.
 
Hem ürünsel, markasal, insani marka değeri olarak çok fazlaca hazinelerimiz, kıymetlilerimiz mevcut.
 
Ülkemizin ve tüm dünyanın çok fazlaca tüketilen, sevilen, yediden - yetmişe herkesin tercih ettiği milli değer niteliğinde olan geleneksel döner, dünyanın dört bir yanında, hemen hemen her insanın bilinen tadı olan, tavsiye edilen ülkemizin topraklarından çıkmış çok önemli bir hazine.
 
Geleneksel döner; yıllarca yemek sektörü çatısında çalışmış, belli bir noktaları yakalamış, dünyaya kendini duyurmuş ama tescillenememiş, olması gereken noktaları ne yazık ki yakalayamamış.
 
Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde durum şöyle; içlerinden çıkmış değerleri en iyi şekilde konumlandırmak, zirvelere taşımak için tüm üst yapılar ve yöneten şahıslar her zaman resmen seferberlik ilan etmiştir, her türlü desteği sağlamıştır. 
 
Bu yazıya sığmayacak kadar yüzlerce örnek sıralayabiliriz.
 
Cennet vatanımızda geleneksel döner meşhur olmuş, talep edilmiş, her zman tercih edilmiş, dünyanın dört bir yanına yayılması sağlanmış fakat tescili konusunda, olması gereken konumu açısından sahipsiz kalmıştı.
 
Çılgın bir Türk çıkıp, Türk dönerini, 100.000 üyesi ve 1.000.000 çalışanı olan bir yapıya dönüştürdü, inşa etti. 
 
Kendi öz sermayesi ile yani emeğiyle, kazandığı helal parasıyla, hiçbir kurum ve şahıstan beş kuruş dahi almadan, tek başına, yüreğini ortaya koyarak bu büyük değeri tescillendirip yapısal, kurumsal, bütün mecralarını oluşturup dünyaya, geleneksel dönerin, Türkiye'nin olduğunu her açıdan vurgulamış argümanlarını oluşturmuş başarmış önemli bir değerimiz Mehmet Mercan.
 
Mehmet Mercan; 50'ye Yakın şubesi, 600'e yakın çalışanıyla Reis Döner markasıyla, geleneksel döneri en iyi şekilde temsil etmek için gayret gösteren, 2019 yılında döner sektöründeki dağınıklığı önlemek amacı ile sektör içinde faaliyet gösteren arkadaşları ile Döner Üreticileri Derneği'ni ve ardından da sektörde faaliyet yürüten dernekler ile Uluslararası Döner Federasyonu UDOFED’i kurdu.
 
Mehmet Mercan, Uluslararası Döner Federasyonu'nu kurarak tek başına çıktığı yolda büyük bir yapıyı oluşturup birçok sektördeki önemli ismi de sonrasında arkasına alarak 1.000.000 çalışanı olan Türkiye'nin en önemli insan kaynağının, ekonomik gücünün yer aldığı yapıyı oluşturmayı başardı.
 
Tüm siyasiler, akademisyenler, iş dünyası bu konuda ülke adına böyle büyük bir işe imza atmış olan Mehmet Mercan'a her türlü destek olmalı.
 
Türk dönerini tescilleyen, Türkiye'nin değeri olduğunu resmiyete kavuşturan, hiçbir ülkeye kaptırmayan, büyük hizmetler, büyük emekler veren Mehmet Mercan'ı desteklemek, çalışmalarına katkı sağlamak, daha ilerisi için ülkemiz adına çok önemli.
 
Geleneksel döneri dünyanın en zirvesine taşımalıyız.
 
Mehmet Mercan; yıllarını iş dünyasına, ülkesine, ailesine adamış, ekonominin döngülerinde, farklı alanlarda güzel işlere imza atmış, ülkemiz değerleri açısından kıymet'e haiz, önemli bir şahsiyet.
 
Türk ekonomisinde, Türk markalarında, kamusal yapılarının oluşturulmasında Mehmet Mercan ileri noktalarda da çok iyi konumlanacak, desteklendiğinde ülke adına daha büyük işlere imza atabilecek, icraatte bulunabilecek bir isim.
 
Türk siyasetinde ve iş dünyasında böyle isimler, böyle değerler keşfedilmeli, desteklenmeli, çalışmalarında olması gereken tüm katkılar sağlanmalı.
 
Ben de, geleneksel döner aşığı olan, çokça tüketmeye gayret eden bir kişi olarak, böyle büyük bir işi başaran, geleneksel dönerin tescilli olarak dünya markası olmasını sağlayan, gecesini gündüzüne katan Mehmet Mercan'ı tebrik ediyor, kutluyor ve  Ülkem adına destekliyorum.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.