Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
İşte AK Parti'nin Muhtemel Fatih Belediye Başkan Adayı
11 Ekim 2018 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Türkiye'nin işleyiş süreçleri ve sonuçlarının en çok konuşulup, tartışılacağı; bir anlamda devrim niteliğinde olacak Mart-2019 Yerel Seçim çalışmaları, büyük bir hareketlilikte sürüyor.
 
Bu seçim 81 İl'in tamamında büyük sonuçlara gebe. Hiçbir yer asla hiçbir parti için garanti kazanılacak durumda değil. Adayları, ittifakları ve sonuçlarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir seçim olacak.
 
Ekim Ay'ını İstanbul'un İlçelerinin analizine ayırdım. İstanbul'un 39 İlçesinde durum Türkiye genelinin en az 10 katı yoğunluğunda. Tüm İlçelerde tüm siyasi partilerde Belediye Başkan aday adayı sayısında büyük bir patlama var.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi, özellikle İstanbul'da Yerel Yönetimler alanında yeni bir sistem inşa ediyor.
 
AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı'nın haricinde 25 İlçe Belediye Başkanlığını elinde tutuyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hedefi, elindeki  İlçeleri kaybetmeden en az 5-6 İlçe daha kazanmak.
 
Mevcut duruma bakacak olursak; AK Parti'nin İstanbul'da gerçekleştirdiği İlçe Kongrelerinde %70 civarında İlçe Başkanı'nı değiştirmişti.
 
Bu durumun aynısı İlçe Belediye Başkanlarında da gerçekleşecek. Son aldığım bilgilere göre; AK Parti'li mevcut Belediye Başkanları'nın 15'i değişecek, yeni İsimler aday gösterilecek. 
 
Gelelim bugünkü analizini yapacağımız; Dünyanın başlangıç noktası olan, tarihi yarımada Fatih İlçe'mize. Her karesi maneviyat kokan, Osmanlı İmparatorluğumuza başkentlik yapmış olan kutsal İlçe fatih'i anlatmaya kalksak ne yazılar yeter ne de ansiklopediler.
 
İstanbul'un tarih, turizm ve ticaretinin kalbi niteliğindeki Fatih İlçe'mizde de seçim süreci çok hareketli.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul Valiliğin de yer aldığı bu önemli İlçe'de birbirinden kıymetli aday adayları sahada çalışmalar yapıyor.
 
Osmanlı Padişahlarına ev sahipliği yapan bu kutsal İlçe'mizde, Belediye Başkan adayı ve sonrasında Belediye Başkanı olacak kişinin nasıl büyük bir emenete sahip çıkması gerektiğinin sorumluluğuyla hareket etmesi gerektiğini hiçbir zaman aklından çıkarmamalı. Abad ederse abad olur eğer sorumluluğunun hakkını yerine getirmezse hem dünyada hem de ukba'da işi çok zor.
 
 AK Parti'de Fatih Belediye Başkan Adayı kim olacak diye sabırsızlıkla soruyor ve merak ediyorsunuz biliyor ve sözü daha fazla uzatmadan açıklıyorum;
 
AK Parti'nin muhtemel Fatih Belediye Başkan Adayı Ahmet Baha Öğütken.
 
AK Parti'nin kurucularından olan Ahmet Baha Öğütken AK Parti siyasetine AK Parti Fatih Kurucu İlçe Başkanlığı ile başladı. Aslen Giresun'lu olan Ahmet Baha Öğütken doğma büyüme Fatih'li. Ailesi 90 yıldır Fatih'te yaşıyor. Her kesimin sevdiği ve çok değer verdiği bir kişilik Ahmet Baha Öğütken. Fatih’e Fatih’li başkan istiyor Fatih’liler.  
 
AK Parti Fatih İlçe teşkilatını kurup 3 dönem üst üste tam 9,5 yıl İlçe Başkanlığı yapan Ahmet Baha Öğütken girdiği tüm seçimlerde Parti'sinin oyunu artırarak birçok başarıya imza attı.
 
2011 Genel Seçimlerinde o dönemin Başbakan'ı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti Fatih İlçe Başkanlığı görevinden istifa ederek seçimde Milletvekili adayı oldu ve Fatih İlçesinde tarihi bir Genel seçim oyunu da alarak ilk kez 15. sıradan  İstanbul 2.Bölge'den  24.Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.
 
TBMM'de Milletvekilliği yaptığı bu dönemde de birçok başarılı çalışmaya imza atan Ahmet Baha Öğütken AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan yardımcılığı da yaptı. Tüm Türkiye'deki AK Parti teşkilatlarına büyük bir dinamizm katan Ahmet Baha Öğütken'e Milletvekilliği ve AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcılığından sonra yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 64. ve 65. Dönemlerde Sağlık Bakan Yardımcılığı görevi verildi.
 
Bu görevleri de büyük bir başarıyla tamamlayan Ahmet Baha Öğütken, yapılan tüm anketlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Fatih'in Belediye Başkan Adayı.
 
Fatih İlçesinde tüm kesimlerin sevdiği isim Ahmet Baha Öğütken Fatih Belediye Başkan Adayı olduğunda hem Fatih'te tarihi bir oy alarak Belediye Başkanı olacak hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oylarına da büyük katkı verecek.
 
Muhtemelen AK Parti'nin, Fatih İlçe Belediye Başkan adayını açıklaması en geç Aralık ayı ortalarında gerçekleşecek.
AHMET BAHA ÖĞÜTKEN KİMDİR?
 
1961'de İstanbul, Fatih’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Tarhan Koleji'nde tamamladı. İngiltere’nin Oxford şehrinde akademik eğitim aldı. 1986 Yılından beri Mali Müşavirlik mesleğini uluslararası mali denetim firmasında icra etmektedir.
 
Aktif siyasi hayatı, AK Parti Kurucu Fatih İlçe Başkanı olarak başlamış, teşkilat mensuplarının 3 kongre üst üste İlçe Başkanı seçmesi sonucu, 9,5 yıl sürmüştür. Bu görevinden 24. Dönem İstanbul 2.Bölge Milletvekili olmasından dolayı ayrılmıştır. 2011-2013 Seneleri arasında Plan Bütçe Komisyonunda yer almıştır. 64. Ve 65. Hükümet Döneminde Sağlık Bakan Yardımcılığı görevini icra etmiş olup, Şubat 2013 döneminden beri Teşkilat Başkan Yardımcılığı (Marmara Koordinatörlüğü) yapmaktadır. Aynı zamanda Ekvator Dostluk Grubu Başkanlık ve Arjantin Dostluk Grubu 2.Başkanlık görevinde de bulunmaktadır.
 
Görev alıp katkıda bulunduğu vakıf ve yardım kuruluşları; Yeni Dünya Vakfı, Şebinkarahisar Vakfı, Rumeli Vakfı, Alzheimer Vakfı, Meslekte Birlik Grubu, İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, Kızılay Derneği Fatih Şubesi…
 
Ahmet Baha Öğütken evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 
İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni
 

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
YUSUF YAR 6 Aralık 2018
ALLAH AHMET BAHA ÖĞÜTKEN İN YARDIMCISI OLSUN YOLUNU AÇIK ETSİN FATİH İÇİN BÜYÜK ŞANS .HAKSIZ UYGULAMA YA SON OLUR.BAŞARILAR DİLİYORUM
Necati kalkan 21 Ekim 2018
Fatih belediyesine yerel yönetimlerde sınıf atlatacak başkan adayı AHMET BAHA ÖĞÜTKEN dir. Konusuda tecrübeli Parti teşkilatında uzman karizmatik höşgörülü ve dirayetli bir başkana ihtiyacımız var bu özelliklerin her biri de AHMET BAHA ÖGÜTKEN de var Hayırlı olsun.
Reyhan morgil 17 Ekim 2018
Fatih'i fatih yapan, şimdi milletin vekili olan sayın Demir'in emekleri çok fazlaydı çıtamız yüksek o bakımdan Fatihimize uygun olan, çalışan, halkın yanında duran, dınleyen her Başkan adayını desteklerim her şekilde...
halit genç 17 Ekim 2018
Fatih li olarak asla Akp daha oy vermeyeceğim kendi sokağımızdan biliyorum yasal olmayan ruhsatlar verdiler tarihi eserleri yok ettiler.