clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Selçuk YAVUZ
Selçuk YAVUZ
İşte CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
6 Ağustos 2012 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

29 Mart 2009 Yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 3,5 yıl geçti. Yerel Seçimler normalde 5 yılda bir yapılıyor ve önümüzdeki ilk Yerel Seçim 29 Mart 2014 tarihinde olacaktı fakat muhtemelen bu tarih 6 ay öncesine çekilip Ekim 2013 yılında olacak gibi gözüküyor.
 
Siyasetin her zamanki olağan hareketliliğine bir de bu gelişme eklenince kulislerde heyecan ve değerlendirmeler yoğunluk göstermekte. Durum böyle olunca siyasi partilerde aday yarışı şimdiden başladı, gerçi bu yarış çoktan başlamıştı ama böyle bir gelişme düşünceleri söyleme dökme noktasında hız kazanmış oldu.
 
Bakalım siyasi kulislerde yaşanan önemli gelişmelerin detaylarına. Şuan Türkiye’de yerel yönetimler siyasetinde gözüken iki parti ön planda, biri AK Parti diğeri CHP. Bu yazımızda CHP’nin içindeki mücadeleye detaylı bir şekilde göz atalım. CHP’de şu an en önde İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gürsel Tekin gözüküyor. Gürsel Tekin, 29 Mart 2009 yerel seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına rağmen CHP’nin İstanbul’daki oy oranını artırdı. Kılıçdaroğlu sadece İstanbul’da misafir oyuncu pozisyonundaydı. Ev sahibi o dönemin CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin bir sol ittifak çalışması yaparak DSP’lilerin hemen hemen tamamını arkasına aldı ve bir kısım MHP, SP oylarını da alıp AK Parti karşısında dişe diş bir mücadele verdi. Şimdi bazı okurlarımız bana soracaklar, CHP’yi 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde DSP, MHP, SP tabanının bir kısmı oy desteği konusunu nereden çıkarıyorsun diye, hemen açıklamasını yapayım; 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde DSP, MHP, SP ilçe Belediye Başkan adaylarına verilen oy oranları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına verilen oylar çok farklıydı, bu oranlardaki önemli farklılıklar şu sonucu çıkarıyor, bu partilerin taban oyları 29 Mart 2009 seçimlerinde CHP’yi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayında birleştirdi. Tek mesele vardı; AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmasın diye büyük bir ittifak yapıp yüksek oy alması sağlandı CHP’nin.
 
Gelelim CHP’nin muhtemel ikinci adayına, bu isim de şu anda Şişli Belediye Başkanlığı’nı sürdüren Mustafa Sarıgül. Mustafa Sarıgül CHP’nin gözüken boyutuyla üvey evlat konumunda. Mustafa Sarıgül başta büyük bir cesaret örneği göstererek CHP’nin paslanmış zincirlerini kırıp liderlik mücadelesinde önemli bir yarışa girişti ama o dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan çok sert bir karşılık gördü ve CHP’den ihraç edildi. Sarıgül bu gelişmenin akabinde arkasında büyük bir destek kitlesini oluşturduğu TDH hareketiyle Sol’a yeni bir soluk kazandırmaya çalıştı. Fakat Sarıgül geri adım attı eğer geri adım atmasaydı 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde %10 barajını aşan bir parti olarak TBMM’ye girecekti. Yaptığı büyük yanlışla sırf kendisi gibi alevi kökenli bir kişi olduğu ve CHP tarihinde ilk defa alevi kökenli bir kişinin CHP’nin başına geçtiği için  Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olmadı. Mustafa Sarıgül’ün siyasi parti kurma meselesi artık kapandı. Çünkü kendisini destekleyen büyük bir kitle oluşturan insanları TDH hareketini sonlandırarak yarı yolda bıraktı. Bundan sonra parti kurma gibi bir durum olmaz. Mustafa Sarıgül, Kemal Kılıçdaroğlu için geri çekilmesine karşılık CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sözü verildi.
 
Durum böyleyken CHP’de işler çok karışık durumda, bir tarafta söz verilen Alevi kökenli Mustafa Sarıgül, diğer tarafta; CHP’de İstanbul Teşkilatı’nın abisi pozisyonunda olan şuan da CHP’nin Genel Başkan Yardımcılarından biri olan Kürt kökenli Gürsel Tekin. CHP’de işler gerçekten çok karışık, parti içinde değişik hesapların da yapıldığı bir durum da şöyle; Mustafa Sarıgül’ü ve Gürsel Tekin’i istemeyen çok büyük bir kitle var ve bu kitle ortak başka bir isim için mücadele vermeyi şimdiden sürdürüyor.
 
Sonuç itibariyle CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olur derseniz; CHP içerisindeki Kürt - Alevi siyasi mücadelesi sonucu, Kürt kökenli Gürsel Tekin bu adaylığı Alevi kökenli Mustafa Sarıgül’e ve diğer olabilecek muhtemel kişilere yedirmez. Yani CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gürsel Tekin olacak gibi gözüküyor.
 
(Bir sonraki yazımızda da AK Parti’nin muhtemel İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları konusu kaleme alınacak)

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.