Saadettin ÇAY
Saadettin ÇAY
Ters köşe seçim sonuçları
2 Kasım 2015 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Herkes Yanıldı…

 

En baştan söyleyelim; “Herkes yanıldı…”

Futbol tabiri ile millet tüm anket ve analizleri ters köşeye yatırdı.

Kimse ne bu oranı bekliyordu, ne de böyle bir meclis tablosunu.

Tabii ki ben de.

 

Seçimden birkaç gün önce bir dost sohbetinde ısrarla ve heyecanla %49-50 oy oranı söyleyen Gebze Belediye Başkan danışmanı Sadık Albayrak kardeşime Ramsey’den bir takım elbise borçlanmış oldum.

 

‘DEVLET’ dediğin Utanır biraz…

 

Hiç şüphesiz ki bu seçimin pek çok sonucu var, ancak açık ve net bir tane kaybedeni, o da Devlet Bahçeli.

 

Önüne geleni çizmekle tehdit eden, partiyi bu güne kadar demir yumrukla yönetip, parti içinde muhalif tek sesin bile çıkmasına müsaade etmeyen Devlet Bey, muhtemeldir ki, istifa çağrılarına yine bildik usullerle direnecektir.

 

Tanımadığını söyleyerek kendisine en büyük siyasi rakip gördüğü HDP karşısında eriyen bir parti haline getirdi MHP’yi.

 

Ancak, tren çoktan kalktı.

Devlet Bey’in itibari ile istifa etmesi veya usulüyle devir etmesi önemlidir. Zira Kürt milliyetçiliğinin bu kadar öne çıktığı bir dönemde MHP’nin her zaman itidalin partisi olması ülke için elzemdir. 

 

Millet Hakemi tarafsız istiyor.

 

Seçim sonuçlarını birlikte takip ettiğimiz bir milletvekili adayı, konuyu Cumhurbaşkanı’nın bu seçimlerde 7 Haziran’a göre sahaya çıkmamasına(az çıkması) getirerek; “Millet Cumhurbaşkanını çok seviyor, ancak O’nu bulunduğu makamda görmek istiyor. Geçen dönem sahaya inmesi millet tarafından hoş karşılanmamıştı” dedi. Benzeri cümleleri daha önce pek çok kişiden duyduğum bu tezi bu defa da vekil olamamış bir adaydan seçim akşamı duymuş oldum.

 

7 Haziran sonrası Ankara’da önemli bir siyasetçiden de benzeri bir cümleyi, “ Millet Hakemi tarafsız istiyor” şeklinde duymuştum.

 

 

‘GÜL’ süz siyaset dönemi

 

Geçenlerde ömrünün büyük çoğunluğunu siyasette geçirmiş, her dönem önemli aktörler arasında olmuş bir dostla sohbet ederken, Seçim sonuçlarının 7 Haziran veya altında çıkma ihtimalinde; “Ak Partide Abdullah Gül sesleri yükselir, Binali Beyin zaten niyeti belli. Davutoğlu-Binali Yıldırım mücadelesinden muhtemeldir ki 2017 de partinin başına Abdullah Gül geçer veya yeni bir parti kurar…” tezini kuvvetle savunmuştu.

 

1 Kasım akşamı bu tezle gelecek okuyanların ışıkları karardı. Bu tezi savunanlar bir daha çıkartmamak üzere rafa kaldırırlar.

 

Milletin Mesajına Balkondan yanıt

 

Seçim sonuçlarının belli olması ile Başbakan Davutoğlu’nun hem Konya’da hem de Ankara’da yaptığı Balkon Konuşması daha bir anlamlıydı.

 

Ak Partinin kendi içinde de ittifakken kabul edilen görüşe göre bu balkon konuşmasında özetle; “Millet bize 7 Haziranda bir ders verdi. Ancak biz de dersimizi aldık. 1 Kasım sonrası Milletin bize yüklediği sorumluluk ve beklentiler daha da arttı. Artık daha uzlaşmacı ve reformist bir hükümet kurmamız gerekli…

 

Umutlar yüksek,

Beklentiler fazla,

Artık seçim atmosferinden çıkıp, kucaklaşma ve koşma zamanı.

Haydi Bismillah.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Halit H. Genç 23 Kasım 2015
Herkes yanıldı, ama Reis haklı çıktı
Selami Eroğlu 6 Kasım 2015
Her şeyde bir hayır vardır. Anlaşılan Davutoğlu dersine iyi çalışmış oy getirecek yerleri iyi tespit etmiş olmalı. Çokta güzel oldu vatana millete hayırlı olsun. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu olduğu sürece ve zihniyetleri değişmediği sürece Ak Parti her seçimde 1. Parti olarak çıkacaktır.
Metin Aydın 5 Kasım 2015
Milletin mesajını AKP gerçekten anladı mı acaba? Millet uzlaşma Kucaklaşma Reform istiyor.... AKP ise gerginlik, Kamplaştırma ve Bölme peşinde
Özge yılmaz 4 Kasım 2015
Devlet Bahçeli ne kadar direnirse dirensin, MHP nin başından gidecek. Ister seve seve, ister....
Belma Paksoy 3 Kasım 2015
Güzel bir tesbit Millet Hakemin tarafsız Olmasını istiyor... Ah birde bunu CB ve AKP anlasa
Yunus Kaim 3 Kasım 2015
İlginç bir analiz olmuş. Tüm anketcilerin duvara topsladığı bir dönemde gerçekleri cımbızla Yazmış.
Nihal Açıksöz Ergu 2 Kasım 2015
Evet millet iyi bir ders verdi. Önce 7 haziranda kibir ve yüksekten bakmayı cezalandırdı. 1 Kasımda da Ak Partiye sen bize lazımsın ama uzlaşmacı ve reformist ol dedi....
Hakan Yıldırım 2 Kasım 2015
Kaleminize sağlık. Güzel analiz. İnşeallah AKP doğru okur