Psikolog Serap AĞALAR
Psikolog Serap AĞALAR
“Karne Sadece Çocuğa Ait Bir Başarı Ölçeği Değildir!”
11 Ocak 2020 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Karne Sadece Çocuğa Ait Bir Değerlendirme Değildir!

Karne zamanı yaklaşıyor. Böyle durumlarda çocuk için stresli bir dönem başlasa da benzer kaygıları ebeveynler de yaşıyor. Başarısız karne getiren bir çocuğun kaygılandığı en büyük etmen ‘’ailem ya bana çok kızarsa!’’ düşüncesi oluyor. Fakat oradaki değerlendirmeler aslında aileyi de kapsıyor.

Karnede başarısızlık varsa burada anne ve babanın da bir özeleştiri yapması gerekiyor. Ani ve olumsuz tepkiler çocuğun karnesini düzeltmesine yardımcı olmuyor. Karne ne gelirse gelsin ebeveynlerin yaşanan sonucun nedenlerine inip davranışsal olarak da risk faktörlerini ortadan kaydırma odaklı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Çocuğa verilen maddi ödül sözleri çocuğun sorumluluk duygusunun bilincini azaltır niteliktedir.

Kötü karne de olduğu gibi iyi bir karnenin de aşırı sevinçle karşılanması yine çocuğun sorumluluk duygusunda dalgalanmalar yaşatabilir. Bu sefer çocuk ailenin gözünde başarıya aşırı önem verir ve mükemmeliyetçilik algısıyla performans duygusunu zedeleyebilir.

Sömestr Tatilinde Aile Çocukla Nasıl Etkileşimde Olmalıdır?

Sömestr tatilinde çocukların yeterince dinleniyor olması ve çocukla geçirilecek kaliteli zaman çocuğunuzun motivasyonunu besleyecek önemli bir basamaktır.  Yoğun tempolarına kısa süreliğine ara veren çocukların tatillerini istedikleri yönde geçirebilmeleri adına olanakların sağlanması yeni eğitim ve öğretim süreçlerinde adaptasyonunu arttırıcı etmenlerdendir. Bu nedenle ilk olarak yapılacak bir aile toplantısında, tatilde neler yapmak istediği konusunda ortak bir plan ile kendisi ile ilgili konularda sorumluluk almasına teşvik edilmelidir.

Çocukların bu tatil sürecinde çoğu zamanını evde geçirmesi, onu bilgisayar ve tablete yöneltir. Bu ikilemde tatilini geçirmesini önlemek için öncelikle alternatif etkinlikler yapmak hem çocuğun keşif duygusunu geliştirebileceği gibi anne ve babalar için de eğlenceli bir seçenek haline gelebilir. Ailece içinde bulunacağınız masal, seramik, duyu atölyeleri vb. farklı etkinliklere katılabilir, yeni tiyatro oyunları keşfedebilir ve müze gezileri yapabilirsiniz. Gidilecek bir sergi, sinema filmleri sonucunda hem farklı duyulara hitap edip hem de izlediğiniz oyun ve sinema filmi sonunda düşüncelerinizi birbirinizle paylaşıp bu tip etkinliklerle çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Etkinliklerin çocuklara keyif verecek boyutta ve eğlenceli olması sonucunda çocuklar, ailesinin diğer aktiviteleri deneme konusundaki isteğinin artmasına yardımcı olacaktır.

SÖMESTR TATİLİ SONRASI İÇİN AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?

Çocuklar sömestr tatilini uzun süreliğine beklerler. Sömestr onlar için dinlenme ve ‘’ödül zamanı’’ anlamını taşımaktadır. Ebeveynler bazı zamanlarda çocuklara bazı alışkanlıkları kazandırmak için çocuklarına sömestr tatili için çeşitli sözler verebiliyorlar. Öncelikle o dönem için bu sözlerin tutulması çocukların öz değer duygusu için oldukça önemli bir faktördür.

Sömestr tatili sonrasında çocukların duygu durumlarında bazı dalgalanmalar olabiliyor. Böyle durumlarda ebeveynlerin işini kolaylaştıracak ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle çocuklarınızın bu tatil süresince okul algısından kopmaması adına sohbet sıralarınızda çocuklarınızla okul ve arkadaşları hakkında konuşmaya özen göstermelisiniz. Hangi arkadaşlarını özlediğini ve görmek istediğini çocuğunuza sorabilirsiniz. Okulun ilk başlangıç zamanlarında çocuğunuzdaki okul isteksizliği duygusu sizi hiç telaşlandırmasın. Adaptasyon konusunda belirli duygu değişimlerini yaşaması oldukça doğaldır. Bu konuda istikrarlı olunması ve okul ile iş birliği içerisinde yol almak oldukça önemli bir etmendir. Ayrıca okulun açılmasına son üç ya da dört gün kala onun okul saatinde kalkacakmış gibi erken bir zaman diliminde uyuması ve okula geliş saati sırasında kalkması adaptasyon sürecini kolaylaştırıcı etkide olacaktır.

Uzm. Aile Danışmanı SERAP AĞALAR - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.