clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Sahte mehdi derken şimdi de "Sahte peygamber"
8 Haziran 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Önceki yazılarımızda kendini mehdi veya mesih ilân eden ya da bağlılarınca öyle kabul edilen zevattan bahsetmiş, bu tip kimselerin mahcup ve rezil olduklarını veya olacaklarını anlatmıştık.

Şimdi You Tube yaygınlaşınca mehdilik iddiasında olan birçok kişiyi ekranlarda arzı endam ederken görüyoruz. Etrafında onları büyük saygı ve bağlılıkla dinleyen bağlıları var. Görüşlerini açıklıyor, ‘gaflette olan’ insanları kurtuluşa davet ediyorlar. Yani ona bağlanmaya…

Bu konuda Prof. Dr. Ergün Yıldırım Yeni Şafak’taki köşesinde müthiş bir yazı yayınladı (20 Mayıs 2020), okumanızı tavsiye ederim.

Sahte mehdilerin hangi birinden bahsedeyim? Akyazı’da da biri belirmiş. Yörenin mühim kanaat önderlerinden Hüseyin Harputoğlu hocamız uyarıcı bir yazı ile müminleri ikaz etmiş.  Üstelik bu sahte mehdi kendi talebesiymiş. O yazıda şöyle diyor:

“Üç beş tane iyi niyetli cahil gençleri kandırmakla değil. Türkiye’de birkaç tane mehdilik ilan eden var. Bir tanesi de benim talebemdir. Bunların hangisi mehdidir? Bunlarınkisi olsa olsa cin şerridir.”

“İnşallah bu sahte mehdilerinde sahteliği bir gün ortaya çıkacaktır. Kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. Sahte mehdinin ismini değiştirip de Muhammet mehdi nebi diyorlar.”

“Aslında bu gibi safsata şeylerle kaybedecek zamanım yoktur. Boş zaman bulsam Kelime-i tevhid okurum. Bir talebe okuturum. Fakat bu kendini bilmezler mesaj yoluyla benim oğluma kadar el uzattılar. Bunu görünce birkaç kelam yapayım dedim. Olur ki gerçeği anlarlar. Bu sahte sevdadan vazgeçerler. Bu gençlere yazık olmasın dünya Müslümanları kan ağlıyor. Yavrular katlediliyor. Analar ağlıyor. Yavrular yetim kalıyor. Bizdeki sahte mehdiler seyrediyor. Sahte mehdinin ümmeti emir bekliyoruz diyorlar. Asmaya vurmaya başlayacağız diye. Kimi keseceksiniz. Bu sahte mehdiler hep öldürerek gelmeye çalışıyorlar. DEAŞ  gibi Müslümanları öldürerek.”

Tabi bu sahte mehdiler bitmez. FETÖ’de, Malatya mehdisinde, DEAŞ’da ve İslam dünyasının her yerinde zuhur eden bunları görmedik mi? Bugün Afrika ülkesi Kamerun’da ortaya çıkan ve medyada yer alan sahte peygamberden bahsedeceğim.

Kamerun'da 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan ve kendini peygamber olarak tanıtan papaz Franklin Ndifor Afanwi oldukça taraftar toplamıştı. Bağlıları onun önce ülkesinin, sonradan da dünyanın başına geçeceğine saplantı derecesinde iman etmişlerdi. Onunla yatıyor, onunla kalkıyorlardı. Onu olgun ve mükemmel insan olarak görüyor, kurtuluş reçetesinin onda olduğuna inanıyorlardı. Ama birden umulmadık bir hadise ile karşılaştılar:

Sahta peygamber Franklin Ndifor Afanwi yeni tip corona virüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmişti. Bağlıları öldüğüne inanamadılar, onun misyonu büyüktü. Yapacağı çok şey vardı. Vefatı üzerine evinin önünde toplanan sempatizanlarını polis dağıtmaya çalışınca gerginlik çıktı, ortalık karıştı. Papaz Afanwi'nin sevenleri evinin önünde toplanarak, polisin ve doktorların eve girmesine izin vermedi.

Diğer yandan ailesi Afanwi'nin öldüğünü reddediyor, inanamıyor.

Papaz Afanwi'nin geçen hafta Douala kentinde çok sayıda Kovid-19  koruma kiti dağıttığı iddia ediliyor.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde ise takipçilerinin papazın evinin önünde ayin yaptığı ve eve zorla girmeye çalıştıkları görüldü. Yeniden dirilmesi için ayin yapıyorlardı.

Franklin Ndifor Afanwi, 2000'li yılların ortalarında, Tanrı'dan bir çağrı aldığını iddia ederek, evanjelik bir papaz olmuştu. Papaz, 2010 yılında Pentakostal Krallık Uluslararası Papazlığı kilisesini kurmuştu.

Bir televizyon kanalı olan Afanwi, Tanrı'nın elçisi olduğunu ve yolsuzluğu sonlandıracağı iddiasıyla aday olduğu 2018 cumhurbaşkanlığı seçimini Paul Biya'ya kaybetmişti. Aldığı oy oranı ise % 0,6 civarındaymış.

Evet, böyle sahte peygamberlerin ve mehdilerin ölümleri mukadder. Diğerleri de bunlar gibi rezil veya mahcup olacaklar. Bağlılarına düşen akıl ve mantıktan ayrılmamaları olacak…

Prof.Dr. SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.