Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Memleketimizin Ahvali: Saygın iş adamını dinlerken
5 Kasım 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Karşımdaki ülkemizin üretim yapan ve bu ürettiği malları yurt içine ve dışına pazarlayan önemli bir iş adamımız. Ülkemizin sorunları üzerine kendisiyle sohbet ettik ve belirttiği bazı hususları yazmak istiyorum.

Çünkü üretici ve çalışkan imalatçılara kıymet vermemiz, onları birer kahraman gibi algılamamız gerektiği aşikârdır. Bu insanlar bir yandan istihdama yaptıkları katkı ile insanlarımızın evlerine ekmek götürmelerine vesile olmaktadırlar, diğer yandan ise yurt içine sürdükleri mallar ile hepimizin yaşamını kolaylaştırmakta ve ihracat ile de ülkemize döviz kazandırmaktadırlar.

Söyledikleri hususlardan bazı başlıklar şöyle:

*Ülkemizde işsizlik sorunundan daha fazla tembellik sorunu var. İnsanlarımız maalesef çalışmadan kazanmak istiyor. İşinin hakkını vermek gibi bir gayretinin eksik olduğunu görüyorum. Çaycı olduğunda bunu en iyi şekilde yapmalıyım demiyor.

*Evet, ekonomimizin sorunları çok ve ekonomik olarak zor durumdayız. Gördüğüm bir kriz döneminden geçiyoruz. Bu fazlasıyla hissediliyor. Ancak kriz sadece Türkiye’de değil. Pek çok ülkede benzer problemlerin söz konusu olduğunu söylemeliyim. Hatta Türkiye bu haline rağmen çoğu ülkeden daha iyi durumdadır.

*Günümüzde gelişmede en önemli faktör bilgidir. Bilgi çağından geçiyoruz. Bilgiye kıymet biçilmez. Bilginin fiyatı ölçülmez.

*Kimse kendine toz kondurmuyor. Herkes başkasını, özellikle de hükümeti veya bazı üyelerini suçluyor. Bunun yerine her vatandaş üzerine düşeni yapmalı, kendi sorumluluğunu müdrik olmalıdır. Görev sadece idarecilerimize değil hepimize düşmektedir.

*Günümüzde maalesef spekülasyon üzerinden kazanç yapmak, alın teri dökmeden para kazanmak geçerli ve yaygın bir yol haline gelmiştir. Arsa alıp satmak, hisse senetleri ve benzerleriyle yolunu bulmak istemektedirler. Hâlbuki herkes alın teri ve el emeği ile ekmeğini kazanmayı hedeflemelidir. Huzur da ülkemizin sağlıklı büyümesi de bundadır. Faizlerin düşmesi bu açıdan iyi ve yararlı olmuştur.

*Eğitimde de sorunlar vardır. Elbette öğretmenlerin çocukları dövmesi, aşağılama ve hakarete varan sataşmalardan uzak durması gerekir. Ancak şu anki durum da yanlıştır. Yanlış yapan talebesini azarlaması bile olay haline getirilmektedir. Öğretmenin otoritesi kaybolmuş, eğitici özelliği büyük yara almıştır. Bu da öğrencinin hakkıyla gelişmesini ve yetişmesine engellemektedir.

İş adamımızın açıkladığı bazı hususlar bunlar. Hepimize tavsiyeler var. Rabbim onların sayısını artırsın diye dua ediyor, böyle insanları tebriklerimi sunuyorum.

Prof.Dr.SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.