Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
100 Yaş üstü nüfus artıyor
8 Ekim 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Japonya’da Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırma, ülkede yaşayan 100 yaş ve üstü insan sayısının rekor seviyeye ulaştığını ortaya koydu. 49 yıldan bu yana düzenli olarak artış gösterdiği belirlenen 100 yaş üstü nüfusun bu yıl 71 bin 238 kişi ile rekor kırdığı belirtildi.

Japonya’nın asırlık çınarlarının yüzde 88'ini kadınlar oluştururken, yaşayan en yaşlı kadının ise Japonya'nın Fukuoka Şehri'nden 116 yaşındaki Kane Tanaka olduğu tespit edildi. En yaşlı erkek ise Niigata Eyaleti'ndeki Joetsu'dan 112 yaşındaki Chitetsu Watanabe oldu.

Dünyanın en uzun ömürlü insanlarına ev sahipliği yapan Japonya’da, 100 yaş üstü nüfus rekor seviyeye ulaşmış. Japonya Sağlık Bakanlığının söz konusu araştırmayı ilk yaptığı tarih olan 1963'te Japonya’da 100 yaş üzeri 153 kişi olduğu kaydedilirken, bu sayının 1998'de 10 bini, 2012'de 50 bini aştığı ifade edilmiş.

Yetkililer, artan yaşam süresini tıbbi gelişmelere ve sağlıklı yaşam konusunda ülke çapında gerçekleştirilen çalışmalara bağlamış.

ABD’de bugün 100 yaşın üzerinde 75.000’den fazla insan bulunmakta ve bu sayının önümüzdeki on yıl içinde ikiye katlanması beklenmektedir.

Günümüzde sayısı artan bir yaşlı grubu da yaşayan asırlık (100 yaş üstü) ile süper asırlık (110 yaş ve üstü) insanlardır. Yapılan demografik araştırmalar, asırlıkların sayısının 1950 yılından beri her 10 yılda ikiye katlandığını göstermektedir.

En yaşlı olarak tanımlanan 80 yaş ve üzeri nüfusun toplam yaşlı nüfus içindeki payı AB ülkeleri için 2014’de % 21,2’dir. Yaşlı nüfusun % 0,1’ini oluşturan 100 yaş ve üzerindeki yaşlı sayısı ise 5283’tür.

Gerçekten dünya nüfusu giderek yaşlanmaktadır. Yaşlanan nüfus ise hem zengin hem fakir, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesini ciddi bir şekilde yavaşlatacaktır. Sosyal güvenlik ödemelerinde, sağlık harcamalarının karşılanmasında güçlükler ortaya çıkacak, kamu harcamalarının yeniden yapılanması gerekecektir.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi’nin 2012 yılı verilerine göre, AB üyesi olan 28 ülkenin ortalama hayat süresi 80,3’tür. Türkiye için bu rakam 2013’te 76,3 olmuştur.

Gerek ABD’de, gerekse Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfustaki bu artışı dikkate alarak yapılan çalışmaların sonuçlarına bakılırsa, tüm dünyayı bundan sonraki 30-50 yıl zorlayacak olan problemler şunlar olduğu düşünülmekte:

1-        Yaşlanan nüfus ve en yaşlıların (85 üzeri) hızı artışı,

2-        Uzayan hayat süresi,

3-        Gelişmiş ülkelerde toplam nüfusta azalma (yaklaşık %13),

4-        Kamu sosyal güvenlik sistemi ve sağlık sistemi harcamalarında şişme ve zorlanmalar, yine sosyal güvenlik ve emeklilik sistemi üzerinde baskı,

5-        Görülme sıklığı gittikçe artan kronik hastalıklar,

6-        Enfeksiyon hastalıkları ve kronik hastalıkların birlikte getirdiği “çifte yük”,

7-        İyi yetişmiş sağlık çalışanı ihtiyacının artması,

8-        Bugünkü sağlık sistemlerini yetersiz kalacağı beklentisi,

9-        Yaşlı nüfusa sahip çıkma veya bakımını yüklenme sorumluluğunda ailenin rolünün azalması  (gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülen bu yaklaşımın gelişmekte olan toplumlarda da yaygınlaşması).

Prof.Dr.SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.