Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Antik Kent ziyareti
25 Temmuz 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Geçtiğimiz günlerde Uşak Kanyon Kolejine konferans için davetliydim. Okulda öğrencilere yönelik sohbetime vakit daha vardı. Türkiye’nin en büyük kanyonu Uşak’taydı ve davet eden dostum gezdirmek istedi. Yolda giderken Ulubey ilçesine geldik ve uzaktan bir antik kent göründü. Rehberim orayı da dolaşmamızı teklif edince memnuniyetle kabul ettim.

Adı Blaundus olan antik şehir 2500 yıllıkmış. Dağın zirvesinde, derin ve oldukça dik vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında; giriş kapısı, kale, tiyatro, su kemeri, kaya mezarları, sokak ve caddeler yer alıyordu.

Rüzgâr, yağmur ve sellerin yıllardır tahrip etmesine rağmen ana yapılar az da olsa ayakta kalmıştı ve bazı kalıntıları günümüze kadar gelebilmişti.

Şehrin ortasındaki dev yapı dikkatimi çekti ve ne amaçla yapıldığını rehberime sorduğumda tapınak olduğunu öğrendim. Daha önce Şanlıurfa’daki tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe ’den bahsetmiş, orada da şehrin merkezinde ibadet mahalli olduğunu nakletmiştik. Şimdi aynı hadiseyi 2500 yıllık Blaundus antik kentinde de görüyoruz. Bu antik şehir de tapınak merkezliydi.

 İnsanlık tarihi boyunca insanoğlu hep Yaratıcısı olduğunu bilmiş, O’na şükretmek ve verdiği sayısız nimetler için O’na ibadet etmek gayesiyle mabetler inşa etmiştir. Bu hakikati Blaundus antik şehrinde de gördüm.

Bu şehri kuranlar şimdi yoklar. O zamanların güç ve kudret göstergesi olarak yapılmış sanat harikası ihtişamlı binalar ibret nazarıyla karşımda duruyorlar. Adeta muktedir imparatorların, aristokratların kudretini haykırmak ve cihana ilan etmek istercesine inşa edilmişler.

Lakin o muhteşem yapılar, güç ve kudret nişanesi abideler yıkılmış, devrilmiş, toprağa gömülmüş, yerle yeksan olmuş ve harabeye dönmüş durumdalar. O kudretli imparatorlar ve seçkin aristokratlar, tarihin dehlizlerinde kaybolup gitmişler. O güç ve ihtişam yok olmuş.

Bu manzara adeta, “Ya baki, entel baki” yani “Rabbimiz. Her şey fani, Baki olan yalnızca Sensin” hakikatini bütün dünyaya ve bütün zamanlara haykırıyordu.

Bu verimli ve güzel geziden çok keyif aldım. Blaundus antik kenti tefekkür edilecek, ibret alınacak bir mekândı.

Prof.Dr.SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.