Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Nerede hata yaptık?
27 Haziran 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yapıldı ve Sayın Ekrem İmamoğlu büyük farkla kazandı. Hâlbuki kısa süre önce yapılan seçimde arada çok az fark vardı.

En başta söylemeliyim seçimin yenilenmesi Ak Parti’nin hatasıydı. Böylelikle CHP adayı mağdur rolünü oynadı ve başarılı da oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimin yenilenmesine taraf olmadığını ancak yakınındaki bazı kişilerin onu ikna ettikleri duyumunu alıyoruz. İşte bunların Ak Parti’nin hakiki dostları olup olmadığının muhakkak gözden geçirileceğine inanıyorum.

Çünkü insanlar hep mağduriyeti konuşuyorlardı ve çevrede Ak Parti’yi savunan bir kişi bile görmedim. Bu haliyle İmamoğlu makama çıksaydı çok güçlü olmayacaktı. Şimdi ise büyük popülarite ile ve tartışmasız koltuğuna oturdu.

Neden bu önemli seçim kaybedildi? Aslında yazacak o kadar çok şey var ki birkaçını sıralamak istiyorum:

*Hem bekadan bahsedip hem de terörist başı katilden medet ummak ters etki yaptı, alay konusu oldu. Hâlbuki terörist başı Apo’nun ipiyle kuyuya inilmeyeceği hendek rezaletinde anlaşılmıştı.

*CHP adayını gereksiz, tutarsız ve bazıları saçma olan suçlamalarla zayıflatmaya çalışmak yine hata idi. Özellikle Pontus ithamı öyle istismar edildi ki Karadenizli oyları Ak Parti’den kaydı gitti. Yine VİP hadisesi yine İmamoğlu’nu mağdur duruma düşürdü.

*Açık oturumla ilgili savunmalar da inandırıcı değildi. Ne demek Sayın Binali Yıldırım’ın 4 dakika az konuşturulduğu veya otelde buluşmalarını devamlı tekrarlamak. Kala kala buna mı kaldık?

*Önceden CHP’de her kafadan ayrı ses çıkardı, Ak Parti’de ise tek ses. Ancak baktık ki bu seçimlerde Ak Parti’de çok seslilik ortaya çıkmış. Aklına esen konuşuyor, birçoğu da İmamoğlu’nu mağdur duruma düşürmekten başka işe yaramıyor. Sadece konuşması gereken Binali Bey konuşmuyor. CHP’de ise herkes susmuş, sadece İmamoğlu sözcülük yapıyor. Bu da şaşılacak bir haldi.

*Tabi bazı bürokrat ve başkanların halka yukarıdan bakmaları, israf ve yolsuzlukla anılır oluşlarını yazmaya bile gerek görmüyorum.

Sonuç olarak demokrasi tecelli etmiş oldu. Rabbimden hayırlısını niyaz etmek görevimizdir.

Prof.Dr.SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.