Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Seçim sonuçlarını nasıl okumalı?
3 Nisan 2019 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bir mahalli seçimleri daha Türkiye başarıyla tamamladı. Genel olarak bakıldığında Ak Parti ve Cumhur İttifakı’nın baraj kabul edilen % 50 seviyesini aştığını, hatta 24 Haziran seçimlerine göre güçlenerek çıktığını, bu sebeple 4,5 yıl sonra yapılacak genel seçimlere kadar iktidarın ‘erken seçim’ çığlıkları ve engellemeleri olmadan icraatlarla meşgul olabileceğini düşünebiliriz. İnşallah kavga, düşmanlık, karşılıklı öfke yerine ülke olarak hoşgörü, barış ve kardeşlik ortamına gireriz, girmeliyiz.

Bu sütunları okuyanlar Ak Parti’yi desteklediğimizi bilirler. Sonuçlara göre; İstanbul, Ankara ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlıkları başta olmak üzere birçok belediyenin Ak Parti’nin elinden çıktığı anlaşılmaktadır. Hayırlısı olsun demekten başka aklımıza bir şey gelmiyor.

Ancak bu sonuçlar bazı uyarıları düşündürmektedir:

*Bazı belediye başkanları ve yöneticilerin halka yüksekten bakması, gurur ve kibir içinde ‘bize mecbursunuz’ havası takınmaları oldukça itici olmuştur.

*Belediyelerdeki israf, yiyicilik, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının yaygınlaşmasına inşallah çözüm bulunur. Üstelik yargı kontrolü de sanki yok gibidir.

*Seçim çalışmalarının sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın performansına bağlanması, her çabanın ondan beklenilmesi, yönetimde adeta tek adam havası verilmesi, adayların genelde yetersiz gayret göstermesi ayrı bir problemdir.

*Ak Parti’yi destekleyen medyanın etkili olamayışı da üzerinde düşünülmesi gereken bir sorundur.

*Ekonomik sıkıntıların oy kullanmada bir hayli etkili olduğunu söyleyebiliriz.

*Ak Parti’yi cezalandırmak adına sandığa gitmeyen veya oyunu başka partilere atan insanlarımızın kaygı ve uyarıları dikkate alınmamıştır.

*Ankara’da belediyeciliğin duayeni Melih Gökçek beyin ısrarla devre dışı bırakılması da başkentimizde kaybetmeye sebebiyet vermiştir.

*Sayın Cumhurbaşkanımıza olumsuz olabilecek gelişmeler hakkında bilgi verilmemesine inşallah son verilir.

*Yalnız doğu ve güney doğu Ak Parti adaylarına yörenin insanlarının gösterdiği teveccüh de güzel şeyler yapıldığına işaret etmektedir. Özellikle Süleyman Soylu bakanımıza teşekkür ediyoruz.

*Ancak diğer bölgelerde seçim söylemleriyle Kürt seçmenin küstürüldüğünü görüyoruz. Tekrar kucaklamanın yolları aranmalı, bulunmalıdır.

Evet, bu seçim sonuçları milletimizin Ak Parti’ye uyarılarıyla doludur. Ve bu uyarılara kulak verilmediği sürece vahim sonuçlar beklenebileceği aşikârdır.

Beka sorunu ve ekonomik sıkıntılara karşı yeni bir ruhla, aşk ve şevkle mücadele edilmelidir.

Prof.Dr.SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.