hilmisag
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Yeni yıldan beklentimiz
8 Ocak 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Geçenlerde gazetenin biri manşetten vermişti: Herkes mutsuz ve beklenti içinde. İnsanlar sahip oldukları nimetleri değil sahip olamadıklarını ön plana çıkarıyor.

Belki bu herkesin dertli olduğu sözü abartılı olabilir ama gerçek yanı da yok değil. Bakıyoruz yoksullar yokluktan dertli. Zenginler neden daha çok geliri olmadığı için dertliler. Hastalar dertli, kilolular sıkıntılı.

Evlilikler problemli, bekârlar ayrı bir dertli.

Televizyonda haberleri seyretmeye kalktığınızda içiniz kararıyor, hepten dert sahibi haline geliyorsunuz: Cinayetler, kaybolan çocuklar, felakete maruz kalıp ağlayanlar, çatışmalar, savaşlar ve şehitlerimiz…

Tartışma programları ise ayrı facia: İnsanlar kutuplaşmış, birinin ak dediğine diğeri hemen kara diyor. Düşünmek, acaba karşıdaki muhatabım ne demek istiyor diye anlamak, üzerinde bile durmak istenmiyor. Ortak bir noktada buluşabilir miyiz veya yakınlaşabilir miyiz diye iyi niyet besleyen yok. Hemen önyargılı bir şeyler söylüyorlar. Kutuplaşmalar eriyeceğine, insanlar birbirlerine yaklaşacağına daha da zıtlaşıyorlar.

Sosyal medya ayrı bir felâket: Yalan, iftira, çarpıtma ile saldırılar, aşırılıklar mesajların ana teması olmuş. Toplum adeta tahrik edilmek isteniyor. Düşmanlıklar körüklenmiş, ülkenin geleceğine dinamit konmuş umurlarında değil. Kardeşlik, barış, huzur ve şükür talep eden yok gibi.

Hâlbuki ülkemiz gergin ve risk dolu günlerden geçiyor. Hepimiz okyanusta bir gemideyiz ve gemi batarsa bütün içindekiler yani hepimiz denizin derinliklerini boylarız. Bunu düşünen yok ve devamlı ortalık geriliyor, kutuplaştırılıyor.

Kanaatsızlık, elindeki nimetlere şükür eksikliği, hep daha ulaşılmazı hedef edinme ve neticede hayal kırıklığı ve mutsuzluk. Maalesef yığınları bu psikoloji sarmış halde.

Toplumun sağduyulu insanları uyarıyor devamlı: Toplum barışını önde tutalım, kalp kırmayalım diye. İnşallah bu bilge insanlar etkili olur ve huzur içinde yeni yıllara adım atarız ve gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakırız. 2019’da bütün insanlarımızdan bunu bekliyoruz. İnanın o zaman ülkemiz daha güzel, daha yaşanılır hale gelir. Milletimiz de daha mutlu olacak, hedeflerimize ulaşmamız daha kolay olacaktır.

İnanın bunu gerçekleştirmek zor değil. Yeter ki isteyelim ve ilk adımı atalım.

Prof.Dr.SEFA SAYGILI - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.