Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Atatürk İlah mı?
20 Kasım 2018 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80'inci yıldönümünde 10 Kasım günü tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı.

Edirne'deki törenlerde, tören alanının yanından geçen Emine Şahin, "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" diye bağırmaya başlamış. Polis ekiplerince tören alanından uzaklaştırılarak üzeri ve çantası aranan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Şahin, daha sonra 'Atatürk'e hakaret' suçlamasıyla gözaltına alınmış.

Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Emine Şahin, pişman olmadığını Atatürk'ü bu şekilde anmanın dinine aykırı olduğunu savunarak tören alanına da bilerek geldiğini söylemiş. Geceyi gözaltında geçiren Şahin, işlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edilmiş. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan Emine Şahin, 'Atatürk hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmiş.

Evet, haber böyle. Üniversite öğrencisi bir genç kız, vefatın ardından 80 yıl geçmesine rağmen abartılı anmaları görünce dayanamamış ve ‘Atatürk ilah değil’ diye tepkisini ortaya koymuş. Diğer deyişle demokratik itiraz hakkını kullanmış.  Kimseye saldırmamış, Atatürk’e de hakaret veya sövgü yok, terör hiç yok. Neden suç ve niçin tutuklama? Anlaşılır gibi değil. 21. Yüzyıl Türkiye’sine yakışmayan bir durum.

Herhalde yıllar öncesine dönmek istiyorlar. Yusuf Ziya Ortaç, “Atatürk’e Ekber!” diye saçmalayabiliyordu:

“Atatürk’e Ekber!

 Atatürk’e Ekber!

O var: Atatürk!

 Evliya odur, peygamber odur, sanatkâr Atatürk,

 Tarihe hakim, zekâya önder, doğma serdar Atatürk,

 Bunları geçti insan büyüğü: Kendi kadar Atatürk!”

Aka Gündüz’ün şu yazdıklarına ne demeli:

“Atatürk’ün tapkınıyız! […] Her şeyde Atatürk, Yerde O! Gökte O! Denizde O! var da O! yok da O! her şeyde O! Atatürk! […] Yerdedir, göktedir, sudadır, alandadır, diktedir, pusudadır. Görünmezi görür! Bilinmezi bilir! duyulmazı duyar! Sezilmezi sezer, ezilmezi ezer! Her şeyde Atatürk! Elimizi yüzümüze, gönlümüzü özümüze kapıyoruz. Biz sana tapıyoruz! Biz sana tapıyoruz! […] Varsın, Teksin, Yaratansın! Sana bağlanmayanlar utansın!”

Herhalde milletimizin 80 yıl önce vefat etmiş Atatürk’e bunlar gibi ilah demesini mi bekliyorlar? Anlamak mümkün değil.

Üniversiteli kızımıza geçmiş olsun diyor, haksızlığın bir an önce giderilmesini bekliyoruz.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.