Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Namaz Şifadır
27 Ekim 2018 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Şimdiye kadar namazın şifa verici gücü hakkında çok çalışma yapılmış, hayranlık uyandıran neticeler elde edilmişti.

Bu yazıda sözünü edeceğimiz yeni bir araştırma da yine benzer sonuç verdi.

Çalışmada dijital insan modeli kullanılarak namazdaki vücut hareketleri ergonomik olarak incelendi.

Araştırmacılar, namaz kılmanın sırt ve bel ağrılarını azalttığını, aynı zamanda eklemlerin esnekliğini artırdığını ortaya çıkardılar.

İnternational Journal of Industrial and Systems Engineering” dergisinde yayımlanan çalışma, namaz kılarken tekrarlanan fiziksel hareketlerin, düzenli olarak yapılması halinde, bel ağrısı ihtimalini azalttığını gösterdi.

Dijital insan modeli kullanarak namazdaki vücut hareketleri üzerine ergonomik bir çalışma” başlıklı araştırmanın bulguları; namaz kılmanın, yalnızca fiziksel sıkıntıları ortadan kaldırmadığı, aynı zamanda doğru diz ve sırt açılarının, klinik tedavide etkili olabileceğini ortaya koydu.

Bilgisayarla oluşturulan sağlıklı Hint, Asyalı ve Amerikan kadın ve erkek modellerini kullanan araştırmacılar, çalışmada ellerin, dizlerin ve ayakuçlarının yere geldiği secde duruşunun, eklemlerdeki esnekliği artırdığını belirlediler.

Çalışmayı yöneten ABD’nin Penn State Behrend Üniversitesi’nden Muhammed Khasawneh, namaz kılarken tekrarlanan hareketlerin, sırt ağrılarını tedavi etmek için yapılan yoga ve fizik tedavi yöntemlerine benzediğini söyledi.

Khasawneh, “Fiziksel sağlık, sosyoekonomik yaşam tarzı ve dini faktörlerden etkilenir. Namaz kılmak, aynı zamanda fiziksel stres ve kaygıyı da gideriyor” ifadesini kullandı.

Gerçekten Rabbimizin kullarına emri olan namaz, tabi ki O’nun rızasını kazanmak için kılınır ancak beden ve ruh sağlığımıza da inanılmaz katkılar yapar.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.