Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Uzun yaşayanların sırları
30 Temmuz 2018 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Genelde hekimler sağlıklı bir zihnin uzun yaşamın anahtarı olduğunu söylerler. Yüz yaşına gelmiş bazı kişiler üzerinde yapılan incelemelerde hep aynı ortak özellikler ortaya çıkmaktadır. Bunları sıralayalım:

*Uzun yaşayan insanlar egzersizden doğal bir zevk alıyorlar. Yürümek, yüzmek, toprakla uğraşmak gibi aktiviteleri seviyorlar. Bu faaliyetler onları rahatlatıyor. Sağlıklarına zarar verebilecek, onları zorlayacak egzersizlerden kaçınıyorlar. Fiziksel çabaları onları germeye değil gevşetmeye yönelik. Bunları angarya kabilinden değil isteyerek, mutlu olarak yapıyorlar.

*Canlı kişilikleri var. Hayattan tat alıyorlar. Adeta cıvıl cıvıl, hayat dolular.

*Onlar aşırı kızgınlıktan, panik yaşatacak fazla duygusallıktan uzak duruyorlar. Olaylara sakin ve sağduyu ile bakıyorlar.

*Geçmişteki üzücü olaylara takılmıyorlar, böylece onları depresyona itebilecek kötü hatıralardan uzak duruyorlar. Aksine günün aktivitelerini planlamanın zevkini yaşıyorlar, geleceği güzel görüyorlar.

*Yaptıkları işte başarılılar. Amaçları çok mütevazi olsa da başardıkları işlerle kendilerini mutlu hissediyorlar. Aslında uzun yaşayan insanlar kim olduklarından çok ne yaptıkları ile ilgileniyorlar, kendileri ile değil yaptıkları ile övünüyorlar.

*Alışkanlıkları ölçülü, aşırılıklardan uzak duruyorlar. Bütün aşırılıkları önleyen bir diyet uyguluyorlar. Günlük düzenli olarak meyve, sebze, sınırlı et, peynir ve yoğurt, zeytin ve zeytinyağı gibi sağlıklı gıdalardan alıyorlar. Şekerli ve unlu gıdalardan uzak duruyorlar. Yiyecek ve içecek konusunda zevklerini az yiyerek ve içerek bastırıyorlar. Sofraya acıkınca oturuyor, az yiyerek ve doymadan kalkıyorlar.

*Bu kişilerin gözlerinde parlaklık ve canlılık var. Mutlu oldukları bakışlarından belli oluyor. Çok yaşlandıklarında dahi hep neşeli oldukları, yaşamaktan zevk aldıkları dikkati çekiyor. Kaygılanmamak, Allah’a tevekkül etmek uzun yaşayanların başka bir özelliği olarak rastlanıyor.

Elbette amacımız uzun yaşamak değil mutlu ve huzurlu olmak olmalıdır. Ancak sağlıklı yaşamaya, beden ve ruh sağlığımızı korumaya da özen göstermemiz gerekiyor. İşte saydıklarımız elimizde olan ve yapabileceğimiz önemli prensipler…

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.