Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Sağlıklı ve uzun yaşamak için
9 Temmuz 2018 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Yıllar geçtikçe bünyemiz yaşlanıyor. Kaslarımızda, iskelet yapımızda ve sinir sistemimizde yaşlılığa uygun değişiklikler elbette olacaktır. Ancak alacağımız bazı tedbirlerle, yaşlı olsak bile daha dinç ve zinde olabiliriz.

Araştırmalar sonucunda bilim insanları sıraladığımız şu hususların mutlu ve huzurlu yaşamak kadar sağlıklı ve uzun hayat sürmeye de yararlı olacağını söylüyorlar:

Uygun beslenme: Meyve, sebze, et, yumurta, yoğurt, zeytin ve zeytinyağı gibi doğal ve sağlıklı gıdalarla beslenmek önemli. Özellikle işlenmiş, hazır paket halindeki yiyeceklerden, beyaz unlu ve şekerli gıdalardan kaçınmak gerekiyor.

Hareketli olmak ve egzersiz yapmak: İnsanoğlu hareketli olmaya eğilimlidir. Bu yüzden yürüyüş başta olmak üzere bedenimizi çalıştıracak egzersizlere ağırlık veren yaşantı uygundur.

Zihnen aktif olmak: Günlük aktüaliteyi takip etmek, bulmaca çözmek, zihnen egzersiz yapmak yine önemlidir. Gezmek, seyahat etmek de oldukça tavsiye edilmektedir.

İşimizden hoşnut olmak: Yaptığımız mesleği seviyorsak daha mutlu olduğumuz gibi işimizde de daha başarılı oluruz. Çünkü hayatımızın önemli bir bölümü işimizde geçmektedir ve mesleğimizde başarılı olmamız bize tatmin duygusu ve kendine güven de verecektir.

Ailede mutluluk: Uzun yaşama yönünden ailede mutlu ve uyumlu olmak oldukça önemlidir. Aile dış dünyanın streslerine ve tehlikelerine karşı bir sığınaktır.

Dostlarla vakit geçirmek: Yıllar geçtikçe arkadaş ve dostlar bize daha fazla mutluluk verirler. Onlarla sohbet, muhabbet moral ve yaşama sevincimizi artırır.

Öğrenim yapmak, kitap okumak: Yeni şeyler öğrenmek, zihnimizi aktif tutmak başta Alzheimer olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı koruyucu tesir yapmaktadır.

İnanmak, ibadet etmek: Dünyanın anlamını kavramak, buna uygun olarak Rabbimizin önünde eğilmek ve emirlerine uymak gönül huzuru ve sağlığımıza katkı demektir.

Tütün ve içkiden uzak durmak: Günümüzün bu iki zehir etkili tüketim maddesi insanın ömrünü kısaltan, sağlığını bozan zararlı etkendir. İkisi de birbirinden tehlikelidir ve kısa süreli rahatlama verseler de uzun vadede sağlığa büyük darbe vururlar.

Bedenimiz ve zihnimiz Rabbimizin bize verdiği vazgeçilmez ve değeri ölçülemez nimetlerdir. Kıymetini bilmeliyiz ve saydığımız uygulaması zor olmayan tedbirleri alarak sağlığımızı korumalıyız.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.