Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Aydın olmak muhalif olmak mıdır?
13 Mart 2018 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Kendisini aydın olarak gören bazı bilmişler nedense, “Aydın olmak iktidara muhalif olmak anlamına gelir. Hükümete yakın olanlar aydın sayılmazlar” gibi bir saplantının içerisine girmişler. Bu yüzden bu kafayla hükümetimiz ne yapsa ters karşılıyor,  olumsuz görüş bildiriyorlar.

Sınırımıza dayanan ve devlet kurma noktasına gelen PKK ve YPG terör çeteleri ülkemize tehdit oluşturmaktaydılar. Büyük devlet olan Türkiye, o teröristleri defalarca uyardı. Ancak bazı Batı ülkelerinden ve ABD’den güç alan bu şer kuvvetler dinlemedi, gurura kapıldılar. Ülkemiz ise onlara gereken dersi verdi, halen vermeye devam ediyor.

Peki, bu bizim aydınlar ülkemizin kendini koruma güdüsü ile yaptığı müdahale için ne yaptı dersiniz? Maalesef böyle hayati konuda bile ya birden barış gönüllüsü kesildiler veya bazıları teröristleri sevimli gösterme yarışına girdiler. Bunların yaptığı aydın olmak değil aksine en hafif deyimle memleketi sevmezlik. İnsafa, adalete, hakka ve hakikate aykırı bu tutumları. Başka bir şey değil.

Her konuda böyle bu aydınlar. Diyelim İstanbul’un iki yarısı denizin altındaki yerin altından birleştirildi. Müthiş bu olayı, yani Marmaray harikasını alkışlayacaklarına dudak büküyor ve ‘Hükümetin işi ne? Tabi yapacak’ gibi sözlerle geçiştiriyorlar. Bu aydın olmak değil, şükür yokluğu bizce.

Veya 3. Köprü yapıldı. İşte Çılgın Proje inşa yolunda. Ardından dünyanın sayılı havaalanlarından olacak olan yeni hava meydanı bitmek üzere.

Bütün bu dehşetli eserler onlar için bir anlam ifade etmiyor. Ne yapılsa bu tipler muhalefete devam ediyorlar. Hiç olmazsa tarafsız olsalar ve yabancılar gibi baksalar! Maalesef elin insanı tebrik ederken, övgüler yağdırırken bunlar güzel şeyler söylemekten kaçınıyorlar.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Bunların yaptığı aydın olmak değil. Aydın olmak yapılan güzel şeyleri itiraf atmaktan geçer. Çünkü aydın en azından objektif davranmak zorundadır.

Elbette gerektiğinde aydın insan yanlış veya eksik yapılanları eleştirecektir. Ancak güzel eserleri de destekleyecektir, desteklemek zorundadır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.