Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Prof. Dr. Sefa SAYGILI
Evlilik bunamayı önlüyor
11 Ocak 2018 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Demans giderek yaygınlaşan, yakalanıldığında günlük yaşamını sürdüremez ve başkalarının ilgi ve bakımına muhtaç haline getiren, tedavisi ve geriye dönüşü olmayan ilerleyici bir rahatsızlık. Bu yüzden korunmak, demans olmayı önleyici tedbirleri almak çok önemli.

Neler yapılabileceğine gelince:

·        Orta yaşlarda şişmanlama varsa, fazla kiloları atmalı ve kilo fazlasının olmaması için özen gösterilmeli.

·        Hipertansiyona dikkat etmeli. Kan basıncı ve kolesterol normal seviyelerde olmalı.

·        Diyabeti olanlar kan şekerini kontrol ederek yüksek olmasını önlemeli.

·        Alkolden uzak durmalı. Sigara kullanmamalı.

·        Diyete dikkat etmeli. Sızma zeytinyağı, köy tereyağı, balık özellikle omega 3’ten zengin somon balığını sık yemeli. Sebze ve meyve ağırlıklı diyeti sürdürmeli.

·        Entelektüel ve zihinsel uyarıcı etkinlikler sürdürülmeli. Hayatları boyunca beyinlerini çalıştıran insanların Alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin düşük olduğu gösterilmiş. Bu yüzden bulmaca çözmek, kitap okumak, aktüaliteyi takip etmek gibi zihinsel faaliyetler tavsiye edilir.

·        Yine sürekli yeni ve karmaşık bilgiler öğrenmek çok yararlıdır.

·        Düzenli fiziksel egzersiz yapmalı. Bunun için yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, hafif kondisyonlu idman gibi sporlar uygundur.

·        Sosyal olmak, insanlarla iletişime girmek fayda verir.

EVLİLİK DEMANSI ÖNLÜYOR

Şimdiye kadar bu tedbirler öneriliyordu. Bizim esas vurgulayacağımız ise evli olmanın öneminin anlaşılması ve son araştırmalarda evliliğin demansın önlenmesinde oldukça etkili olduğudur. Londra Üniversitesi’nin (UCL) 800 bin kişiyi inceleyerek yaptığı geniş araştırma sonuçları yenilerde açıklandı ve evli olmanın bunama riskini oldukça azalttığı ifade edildi.

Çiftler arasındaki sosyal etkileşimin artması, akıl sağlığını bunama gibi rahatsızlıklara karşı korumakta etkili olduğu görüldü. Evlilikte eşler birbirlerine sosyal destek sağladıkları gibi hayatın problemlerinin ve ekonomik yükünün eşler arasında paylaşılması zihinsel ve fiziksel sağlığı kuvvetlendirerek bunama riskini düşürüyor.

Araştırmacılar, “Çünkü evli insanlar bekârlara göre daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahiptirler ve daha sosyaldirler. Yine evli olanlar mali açıdan daha iyi durumdadırlar. Ayrıca birbirlerinin sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda destek verirler. Bu yüzden evli kişilerde bunama daha az görülür” demektedirler.

Evliliğin çiftleri daha mutlu ettiği, hayattan daha fazla doyum aldıkları, ekonomik güvencelerinin daha yüksek olduğu, evlat sevgisini tattırdığı ve kendilerine güvenin daha çok olduğu biliniyordu. Şimdi ise bunamayı önlemede de etkili olduğu anlaşıldı. Bekârlara duyurulur.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.