Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Suriye Pasajı
15 Temmuz 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
İstiklal Caddesi’nin adı Cumhuriyet'ten önce Cadde-i Kebir’dir yani Büyük Cadde. Gerçekten 1.4 km uzunluğunda ve İstanbul’un bir günde en çok kişiyi ağırlayan caddesidir. Öyle ki bazı günler caddeden 3 milyon kişi geçmektedir. 
Bu cadde üzerinde sıralanmış 19. yüzyıldan kalma binalar, uluslararası zincir mağaza zincirlerine, sinemalara ve kafelere, kültür sanat mekanlarına, gurme restoranlara ev sahipliği yapar. Daracık yan sokaklarda da barlar, antika dükkanları ve Boğaz manzaralı çatı restoranları bulunur. 150 yıla yakındır caddeye değer katan pasajlar vardır. İlk aklıma gelen pasajlar Çiçek, Suriye, Halep, Avrupa, Aznavur, Rumeli, Markiz, Aslıhan ya da Hazzopulo’dur.
 
 
Her bir pasajın farklı özellikleri ve müdavimleri vardır. Mesela Çiçek Pasaj'ındaki balık sevenleri, Hazzopulo çaykolikleri, Atlas ve Halep pasajları sinema ve tiyatroseverleri ağırlarken bugün size anlatacağım Suriye Pasajı’da ilklerin pasajı olarak anılır. Velhasıl bu pasajlar sadece İstiklal Caddesi’nin değil tüm memleketin kültür, turizm ve ticaretine katkı sağlar.
 
 
Farklı mimari yapılarıyla tarihimizin büyük tanıkları bu pasajlardan Suriye Pasajı, caddenin en eski ve büyük pasajlarındandır. Tünel tarafında Rus Konsolosluğu’nun karşısında 1901 yılında Suriye uyruklu Hasan Halbuni Paşa ile zamanın İstanbul Ticaret Odası Başkanı olan Mehmet Abbud Paşa’nın gayretiyle mimar Demetre Th. Bassiladis tarafından başlanan pasaj 1908 yılında neoklasik mimari ile yani Antik Yunan ve Roma’dan esinlenerek tamamlanır. Suriye Pasajı, Beyoğlu’nun en eski ve en büyük pasajlarından biridir.
 
 
İlklerin pasajı olarak bilinen pasaj dediğim Suriye Pasajı’nın ilkleri şunlardır:
 
- Elektrik ve hava gazının saraydan sonra bağlandığı ilk binadır.
 
- Pasajın alt katı bir çarşı üst katları konut olarak kullanılan ilk yapıdır. 
 
- Pasaj, üç ayrı girişi olan üç bina olarak tasarlanır. Zamanla sağ taraftaki apartman girişi iptal edilir, sol taraftaki girişe asansör konur ve katlar arasına köprüler yapılır. 
 
- Türkiye’nin ilk sineması olan Cine Centrale Sineması 1911 yılında açıldı. Sonra adı değişen sinema Zafer Sineması olarak kapandı. 
 
- Çift asansörün kullanıldığı ilk binadır.
 
Neoklasik mimaminin sonucu olarak ihtişamından söz ettirirken sadeliği ile de dikkat çeker. Pasaj sadece üç binadan oluşmaz. Aynı zamanda üç de kapısı vardır.
 
Bunlar:
 
a. İstiklâl Caddesi,
b. Solda Gönül Sokağı,
c. Sağda Piremeci (Eski Derviş) Sokağı’dır.
 
 
Suriye Pasajı 1254 m2 zeminli ve 6 katlıdır. Hukuk büroları, dernek, kürkçü, ikinci el kıyafet, kostüm dükkânları, aksesuar mağazaları, sanat atölyeleri, yazarların, üniversite öğrenci kültürlerinin buluşma noktası ve gece hayatına hitap eden Propaganda ile dikkatleri üzerinde toplamaya devam ediyor.
 
 
Retro severlerin iyi bildiği By Retro’da 1930 lardan günümüze kadar farklı kostümleri, dizilere kiralamasıyla bilinir. Aradığınız gelinlik, askeri kıyafet, balo kıyafeti, resmi üniforma, günlük kıyafetler ya da sadece şapka, fular, kravat, takı gibi aksesuarlarsa By Retro size de hitap edebilir.
 
 
Eski ve çok satan bir Rum gazetesi olan Apoyev Matini - İkindi vaktinde anlamına gelir.- Suriye Pasajı’nda çıkarılmış. 1875’den 1964’e kadar Fransızca yayınlanan İstanbul (Stamboul) Gazetesi’nin matbaası yine bu pasajda bulunmuş. Günümüzde ise Dolmabahçe Basın Yayın AŞ ve Kopernik Kitap pasajda yayıncılığı devam ettirmektedir.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.