Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Adı bayram ama tadı bayram gibi değil
13 Mayıs 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Çocukluğumuzdaki bayramları çok özledik...
Büyüklerin ellerinden öpmeyi…
Küçüklere sarılmayı...
Bayramlıkları giymeyi, kızların illa kırmızı rugan ayakkabı giymesini...
Akraba ve dostları ziyaret etmeyi...
Kapımızı çalan çocuklara ve davulcuya bahşiş vermeyi...
Bayram sabahı kalabalık aile kahvaltılarını...
Hepimiz çok özledik...
 
Bayram toplanmak, bir arada mutlu olmak, yemek, içmek, misafir etmek, yardım etmek, mutlu etmek demektir.
 
Bayram sevmektir, dayanışmadır, dostluktur. Ziyaret etmektir. Her ziyaret seni seviyorum demektir. Sen benim için önemlisindir. Umuttur bayramlar. Sevdiklerimizle gelecek güzel günlere, beraberliklere, yarınlara umuttur. Bayram hoşgörüdür, affetmektir. Dargınlıkların ve küslüklerin bayrama kadar sürdüğü kutlu ve özel günlerdir.
 
Pandemi sebebi ile iki yıldır tüm bu güzelliklerden mahrum bir bayram geçiriyoruz. Daha güzel bir gelecek için tedbirlere uyuyoruz. İbadetle geçen ramazan ayı sonunda bugün bayrama ulaştık. Sabırlı davranıyor bu zor süreci birbirimizin gönüllerine dokunarak, biraz yutkunarak, biraz buruk evet, yalnız ama sağlıklı geçirmeye çalışıyoruz.
 
Bu zor günler bize, her alanda daha da güçlü olmamız gerektiğini bir kere daha gösteriyor. Hoşgörü ve dayanışma içerisinde yaşamamızın her zamankinden çok daha önemli olduğu günlerden geçiyoruz. Bayram günlerinde gözlerden hüzün ve acı gözyaşlarının değil, sevinçlerimizin arttığı bir dünyada yaşamayı ve yine birlikte sarılıp öpüşebileceğimiz bayramları hayal ediyoruz.
 
Dün arefe suyuyla banyo yaptık, ölmüşlerimizin kabir ziyaretini yapamadan uzaktan dua ederek, salavatla dünü geçirdik; ama ne bayram hazırlığı ne de bayram temizliği yapmadım. Kim gelecek, kim hatırlayacak da bayramım olduğunu kutlayacak. Tatlı seven ben, ilk defa bayram tatlısız bayram yapıyorum. 
 
Yine de rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan’ı uğurlarken, aramızdaki sevginin, saygının, birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olan bayrama kavuşmanın huzur ve sevincini yaşıyoruz.  Toplumsal barış için, sevgi, dostluk ve dayanışma ruhunun güçleneceği bayramların, bizi her zamankinden daha çok birbirimize yakınlaştırarak, gücümüzü ve enerjimizi pekiştireceğine inanıyorum. Bu kutlu ve özel günleri pandemi sebebiyle tüm sevdiklerimizle birlikte doyasıya yaşayamasak da sabır ve dirayetle sürdürdüğümüz mücadeleyle gelecekteki bayramlarımızı alışık olduğumuz coşku ve sevinçle kutlayacağımıza inanıyorum. 
 
Ramazan ayını hüzünle uğurlarken bir bayrama daha erişmenin mutluluğu ve huzuru içindeyiz. Rabbim sevdiklerimizle, huzur ve barışla tekrarını nasip eder inşaallah. Zor bir sene, zor bir bayram daha. Babaevinde ailenin erkekleri bayram namazına giderler, onlar namazdan dönene kadar sofralar kurulurdu. Bayramdan gelen erkekler de evde bekleyen kadınlarda yaş sırasına girer el öpülür, bayramlaşırdık. Misafirsiz olmazdı soframız. Ailesi olmayan, yurtta kalan öğrenci, asker, temizlik görevlisi mutlaka misafirlerimiz olurdu soframızda. Biz Kerim ile gurbette daha çok sizleri düşünerek birbirimize sarıldık. Ancak, sizler de bizden farksız değilsiniz. Yüreğimizde sizi hissediyoruz. 
 
Geçen yıl hayatımızın en zor bayramı bu bayramı olduğunu hissetmiştim. Otelde ama tatilde değildim. Memlekette ama ailemle ve sevdiklerimle değildim. Çok şükür eşim ve oğlum yanımdaydı. Annem, babam, kardeşim ve yeğenim Elif ile kalplerimiz bir ama beraber değildik. Bu sene eşim de yok. Geçen yıldan daha zor bir de gurbette bayram geçiriyoruz. Üstelik Filistin’de yaşananlara üzülerek ve içimin acısı daha da artarak.. Rabbim hepimize sağlık versin ve böyle uzak bayramlar bir daha göstermesin. Hep beraber toplanılan, sofralar kurulan, komşu çocuklarının kapımızı sürekli çaldığı bayramlarımız olsun.
 
Sarılmaktır bayram, ikram etmektir, böyle tatlısız, misafirsiz, şekersiz, sevdiklerimiz olmadan adı bayram, tadı olmayan son bayramımız olsun.
 
Bizi ayakta tutacak ve birbirimize kenetleyecek bayramların, hoşgörü, sevgi ve iyiliğinin tüm insanlara ve sıkıntılı bölgelerde huzurun barışın tesisine ve dünyaya yayılmasına vesile olmasını diliyorum. Müslüman kardeşlerimize Filistin’de, Arakan’da, Uygurlara ve Doğu Türkistan’da uygulanan zulümlerin bittiği, çocukların acı çekmediği, orantısız güç kullanılmayan, adil yönetimlerin olduğu bir dünyada yaşamak nasip olsun. Bu duygular içerisinde içinde bulunduğumuz kutlu günlerin tüm dünyaya sağlık, barış ve mutluluk getirmesini diliyor ve İslam alemine huzurun ve barışın gelerek zulmün bitmesine vesile olması için dua ettiğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyorum.
 
Ramazan Bayramınızı  en içten dileklerimle kutluyor, tüm sevdiklerimizle birlikte kutlayacağımız sağlıkla ve mutlulukla nice bayramlara hep birlikte erişmeyi diliyorum. Birbirimize sarılıp, büyüklerin ellerinden öpebileceğimiz, küçüklerimizi gönlümüzce kucaklayabileceğimiz bayramlarımız olsun. 
 
Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin yanaklarından öpüyorum.
 
Bayramımız mübarek olsun.
 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Hülya Uyarbaş 15 Mayıs 2021
Tüm duygularımıza tercüman olarak bizlere söyleyecek söz bırakmamışsınız. Ellerinize sağlık. Sağlıkla, esen kalınız????
Mesut Özkaya 15 Mayıs 2021
Pandemi süresi arttıkça, geride bıraktığı "kalıcı hasarlar" ise artıyor ne yazık ki! Dayanışma, dostluk, akrabalık müesseleri de bu hasardan nasibini alanlardan....
Mustafa Akay 15 Mayıs 2021
Ömür hanım yazınızı okurken önce çocukluğuma gittim, hüzünlendim. Yazınızda eski bayramların duygusunu kısa ve özlü cümlelerle o kadar güzel yansıtmışsınız ki. Bayram; sevdiklerinizle birlikte olmaktır, özlediklerinizin sesini duymak hatırını sormaktır, dostlarınızı hatırlamaktır, büyüklerinizin duasını almaktır, gönlü kırıkların yüreklerine dokunmaktır. Hatıralarımızda, ömrümüzde mutlu anlar olarak iz bırakacak nice güzel ve sağlıklı bayramlara kavuşmak dileğiyle.....
Vedat Atabek 14 Mayıs 2021
Ömür hanım duygularımıza düşüncelerimize tercüman olmuş, toplumsal refleksimizi disipline edecek yorumlar katmışsınız..Keşke bazı yanlışları engelleyebilsek. Eski günlere gidip o günlerin sevinçlerini, bayramların lezzetini yalın bir şekilde anlatıyorsunuz.. Mutlu, sağlıklı nice bayramlar olsun Inşallah..
Şevket Sayılgan 14 Mayıs 2021
Inan tuylerim diken diken oldu okurken tum duyguyu oyle guzel aktarmissinki canim eline kalemine sağlık canim seni cok özledim ?
Bahar Mert 14 Mayıs 2021
Çok güzel bir yazı dökülmüş Ömür Hm elinden- hepimizin yaşadıklarımızı ve düşüncelerimizi çok başarılı bir şekilde bizlere sunmuş. Teşekkür ediyorum- iyi ki sizler varsınız.
Muammer Suyolcu 14 Mayıs 2021
Ömür Hanım Merhaba; Takdire şayan bir yazı olmuş. Emeğinize düşüncelerinize sağlık. Sayenizde eski bayramları hissettim, yazınızı okuyunca bir an için şeker toplayan çocuklar, evde ki kalabalıklar, insanlara ikram edilecek tatlı bir telaş ve en önemlisi mutluluğu gördüm. Kısa bir an da olsa bana ve aileme eski ve güzel bayramlarımızı yeniden yaşattınız. Yeni ama eski tadında ki günlerle birlikte iyi bayramlar