Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Slow Food & Slow Citta
10 Mayıs 2021 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Slow Food (Yavaş Yemek Yemek) : Lezzetli, saf ve doğal yemek, 3 kelimeyle Yavaş Yemek Yemek olarak adlandırılıyor. Slow Food organizasyonu biyo çeşitliliği korumak, üreticileri ve son kullanıcıları birbirine yakınlaştırmak amacında olup 1980'lerde ortaya çıkan Fast Food zincirlerinin muadili olarak İtalya'da ortaya çıktı. 
Bu kar amacı gütmeyen kuruluşun kurucusu Carlo Petrini'dir. Organizasyon, bir geleneğe veya kültüre ait ürünlerin kaybolmasının önüne geçmek, daha sağlıklı ve doğal yemek yemeyi savunur. Böylece geleneksel yöntemleri korurken ekosistemleri, yerel çeşitleri ve yerel bitki çeşitlerini geleceğe tanıtmayı hedefler. 
Yemek yemek kalori alımına yönelik mekanik bir eylem değil, sosyal bir tercihtir. Yemek yeme tercihimiz; tohumu, tarlada çalışan işçileri, mutfak endüstrisini, doğaya verilen veya verilmeyen zararı, mutfak çalışanlarını ve daha birçok unsuru etkiler. Yavaş yemek demek iyi, temiz ve adil gıdayı tercih etmektir.
Kültüründe acele etmemek, yaptığı işten ve lezzetten keyif almak vardır. Son dönemlerde özellikle fast food ile ortaya çıkan obezite gibi sorunların önüne geçmeye çalışan grup üyelerinin etkin çalışmaları ile dünyaya hızla yayılmaktadır. Sağlıklı yemek yerken, yavaş, keyif alıp, lezzeti hissetmeyi ve böylece alacak hazzında artırıldığına inanılır.
Cittaslow (Sakin Şehir), 1999 yılında İtalya'nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının (Bra - Francesco Guida, Orvieto - Stefano Cimicchi ve Positano - Domenico Marrone) kurduğu uluslararası bir belediyeler birliğidir. Slow Food hareketini kentsel boyuta taşımak amacıyla Greve in Chianti Belediye Başkanı Paolo Saturnuni'nin önderliğinde kuruldu. 
Cittaslow hareketinin kuruluş amacı; yerleşimlerin globalleşmenin etkisiyle birbirine benzemesinin önüne geçerek kendi kimliklerine sahip çıkmaktır. Yerleşimlerin yerel yemeklerine, mimarisine, geleneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesidir.
Cittaslow Uluslararası Birliği'ne üye olmak isteyen kentler, birliğin belirlediği 7 kriter çerçevesinde projeler geliştirerek başvuru yapıyor. Yerleşimin, nüfusunun 50.000 altında olması gerekmektedir. Cittaslow üyelik kriterleri şöyledir:
Çevre politikaları
Altyapı politikaları
Kentsel yaşam kalitesi politikaları
Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar
Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar
Sosyal uyum
Ortaklıklar
 
Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterleri yerine getirmesi ve Cittaslow felsefesine uygunluğu denetlenmektedir. 30 ülkede 268 üyeye sahip olan birliğe Türkiye’den 18 yerleşim üyedir.
 
Türkiye'den birliğe üye olan yerler:
Ahlat, Bitlis 
Akyaka, Muğla
Eğirdir, Isparta
Gerze, Sinop
Gökçeada, Çanakkale
Göynük, Bolu
Güdül, Ankara
Halfeti, Şanlıurfa
Köyceğiz, Muğla
Mudurnu, Bolu
Perşembe, Ordu
Seferihisar, İzmir
Şavşat, Artvin 
Taraklı, Sakarya
Uzundere, Erzurum
Vize, Kırklareli
Yalvaç, Isparta
Yenipazar, Aydın
 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.