Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Anneler Günü
9 Mayıs 2021 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Cennet annelerin ayağı altındadır. 
 
Doğurganlık Rabbimizin biz kadınlara verdiği en kıymetli hediyedir. Peygamber efendimiz “Cennet anaların ayaklarının altındadır.” diyerek biz anneleri ödüllendirmiştir. 
 
Analık, ilk çağlardan itibaren hep kutsaldır. Ana tanrıça inancı, birçok kültürde İştar, Kybele, Rhea gibi farklı isimlerle yer alır. 
Anneler Günü'nün kökeni Sümerlere dayanır. Sümerler'de bahar aylarında farklı isimlerle doğurganlık, analık, doğanın yeniden uyanışının anneye benzetilerek kutlanmalara ortak edilirmiş.
Antik Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan "Rhea" onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla da Anneler Günü geleneğinin sürdüğünü görürüz.
 
Antik Romalı'lar da ilkbahar festivallerini MÖ. 250 li yıllarda ana tanrıça Kibele onuruna kutlandığını görüyoruz.
 
Anneler günü fikri nasıl çıktı?
 
1600'lü yıllara gelindiğinde İngiltere’de "Annelik günü ya da Annelerin Pazarı"" adıyla şenlikler düzenlendiğine şahit olunur. Hatta bu gün çalışanlara tatil olduğu tüm günü anneleriyle geçirdikleri bilinir. Hatta annelerine "Anne Keki" ya da “Analık Pastası” adıyla anneye pasta götürme adeti de yerleşmişti.
Hıristiyanlığın Avrupa'da yayılmasından sonra bu kutlama, "Anneler Kilisesi"ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali, "Annelerin Pazarı" kutlamalarıyla birleşti.
 
Anneler Günü ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika'da 1872 yılında Boston'da barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Julia Ward Howe tarafından yürüyüşle kutlandı.
Philadelphialı Anna Jarvis, annesinin ölümüne çok üzülüp kendini kahretmiş. Zamanla acısı özleme dönmüş ve annesinin ölüm gününde arkadaşları ile annesini yad etmeye başlamış. Böyle bir günde gelin yılın bir gününü annelere ayırarak o günü annelerimizle ilgili anılarla geçirelim ki annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim diye teklifte bulunur. 
 
Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğenerek soluğu Belediye Başkanında alır. Teklifi beğenen Başkan, gazetelerde fikri yayınlatmasıyla konu ABD Kongresi’ne taşınır. Kongrede Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırır. Bir sene sonra bu gün Philadelphia'da ulusal olarak kutlanmaya başlanır.
 
Anneler Günü, 1911'de hemen her ülkede kutlanmaya başlandı.
 
ABD Başkanı Wilson, 1914 yılında resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarını "Anneler Günü" olarak duyurdu.
 
Türkiye'de ise Anneler Günü, ilk kez 9 Mayıs 1955'te kutlandı.
 
Canım annem,
Beni doğurup büyüten bugünüme getiren ilk öğretmenim, elini, yüreğini ve ilgisini üzerimden hiç çekmeyen fedakar annem.
Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Babamla 51 yıldır sevgiyle birbirinize bakan gözleriniz ve elleriniz hiç ayrılmasın. Bütün ailemize kol kanat gerip evlatlarınızı ve torunlarınızı daha uzun yıllar sarıp sarmalayın. 
 
Beni anne yapan canım oğlum,
Sen sadece oğlum değil, dert ortağım, sırdaşım, arkadaşım, akıl danıştığımsın. Beni annelikle onurlandıran, doğduğun andan itibaren sana daha iyi bir gelecek hazırlamak için çalıştığım, zorluklar karşısında seni düşünüp başarılı olmam için güç bulduğum yavrum. 
 
Elifim, güzel kızım, biricik yeğenim, bana küçüklen hala senin iki çocuğun var değil mi? Bir abim, bir ben derdin. Senin sevginin de abinden farkı yok güzel kızım. 
 
Yaşayan bir anne için en kıymetli hediye, evladının sevgiyle yanağına kondurduğu öpücüktür. Acıyan yerlerini öpecek bir annen varsa hayatında, korkma tüm acılar diner, anneciğinin şevkatiyle. Vefat eden anne de bir fatiha bekler. İmtihan dünyası diyoruz ya evladını kaybeden annelere peygamber sabrı dilerken evlat özlemi çekenlere de Rabbim hayırlı evlat versin. Ya annesi vefat eden evlat neylesin?
 
İyi ki bu ailenin kızı, oğlumun annesi, Elifimin halası oldum. Sizinle gurur duyuyorum. Hepinizi çok seviyorum.
 
Başta annem, anneannem, teyzelerim, tüm annelerin ve anne adaylarının günümüzü kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş annelerimizin mekanı cennet olsun.
 
Aslında biraz da hüzün var bu kutlamada. O yüzden biraz sessiz sedasız kutlasak, olmaz mı? Şehit anneleri, yavrusunu kaybeden anneler, anne olma özlemi çeken kadınlar, yaşı kaç olursa olsun annesi vefat edenler var hem de yanı başımızda.
 
ÖMÜR KAHRAMAN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Serap Özbay 9 Mayıs 2021
Ömür hanımcığım, yüreğinize, emeğinize sağlık. Bizlere günümüzde anlam taşıyan birçok kavramı açıklıyor ve anlatıyorsunuz. Bu özel günün mahiyetinde sizinde anneler gününüz kutlu olsun. Siz yazdıkça biz öğreniyor ve gelişiyoruz. Sevgi ve selamlarımla.