Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Güçlü Kadınlar
15 Şubat 2021 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Hayatım boyunca hep güçlü kadın dediler. Oysa bana hiç sormadılar güçlü kadın olmayı ben mi istedim ya da bu benim tercihim mi diye. Etrafımdaki güçlü kadınlara da...
 
Gördüğünüz o güçlü kadınların kaçı güçlü doğdu? Güçlü doğulmaz ayrıca, güçlü olunur. Hayat ya sizi güçlü yapar ya da zayıf. Hayatın bizi tek başına dimdik olmaya mecbur bıraktığını düşünmez kimse... Kim istemez güvenli bir limana, bir omuza yaslamayı?
 
İş hayatının tuttuğunu koparan, her soruna çözümü olan, çalışan, üreten, becerikli, marifetli, konuştuğu dinlenen, pişirdiği yenen, giydiğinde yakıştıran, alımlı kadın olmalarının yanında aslında en büyük özellikleri fedakar annelerdir onlar. 
 
Duruşları, bakışları kendinden emindir. Yüzlerine dikkatli bakanların bile hissedemeyeceği hüzünlü bir gülümseme vardır. Kimseye dertlerini anlatmadıkları için dertsiz, her zorluğu aşar diye görünürler. Sorumluluk ve başkasından bir şey isteyememe, kendi işlerini kendileri yapmaları onları güçlü kılar. Herkes onlara imrenirken onlar kocası tarafından sevilen başka da dikkat çeken bir vasfı olmayan kadınlara özenirler. 
 
Onların yanına yakışacak erkek bulmak da zordur.“Seni taşıyan erkek zor bulunur” der herkes onlara; çünkü, her işini kendi yapmayı kendi seçmiş gibi bir de zor kadın denir. Herkes kaldıramaz tabii dürüstlüklerini, kariyerlerini, mertliklerini, zekalarını, pervasızlıklarını, herşeyi görmüş geçirmişliklerini, beceriklilikleri ve kendi kendine yetmeyi öğrenmişliklerini. İşte bu yüzden güçlü kadınlıkta yetmez bir de üstüne zor kadın oluruz. Sanki kolay bir hayat vardı da biz zoru seçtik gibi. Oysa zor hayatlı kadınlar dense çok daha adil olur.
 
Evet farklı; ama, her şeyin farkındadır bu güçlü ve zor kadınlar. Güçlü kadınların aklında ve beyninde olabilirsiniz; ama yüreklerinde olabilmeniz hiç kolay değildir. Yüreğine dokunursanız şefkati, sevgisi, anlayışı sonsuzdur. Size sevmeyi, mutlu olmayı, merhameti, şefkati, anaçlığı ve huzuru verirler. Varlıkları sizi sonsuz mutlu ederken yoklukları ızdırap verir. Kimin ne amaçla yaklaştığını bilir. Yalan söylendiğini, kandırılmaya çalışıldığını, değer görüp görmediğini fark eder. Unutmayın bir çoğu çocuğunun babasını bile gözü bir şeyi görmeden bırakmıştır. Ona yanlış yaptığınızda arkasına bakmadan kaçarlar. 
 
Hele kırkını geçmiş bir güçlü kadın ne istemediğini iyi bilir. Sakın onun sabrını denemeyin. Dürüst olun bu kadınlara. Bu kadınları üzebilirsiniz ama yıkamazsınız. Ne zaman gideceğini, ne kadar kalacağını bilirler. Gittiklerinde boşlukları dolmaz bu kadınların. Kırılmaktan, hayal kırıklığına uğramaktan çoktan sevmekten vazgeçmiştir. Bir başkasını mutlu edeceğime yalnızlığın keyfini sürer kendimi mutlu ederim der çoğu. Hayatta en eksik tarafıdır sevilip sahiplenilmek ve ederi kadar değer görmek. 
 
Şimdi gidin etrafınızdaki güçlü kadınlara sarılın ve onları sevdiğinizi söyleyin. Onlara sahip çıkın, yanlarında olun ve asla onları kaybetmeyin.
 
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Nefise Seda Yanık 15 Şubat 2021
Ömür hanım, bugün 'Güçlü Türk Kadınları' platformumuzda bizimle paylaştığınız bu yazı gerçekten hepimizi duygulandırdı ve aynı zamanda düşündürdü. Kendimden çok şey bulduğum yazınızı ara ara okuyup bazı incelikleri kendime hatırlatmam gerekecek sanırım. İyi ki varsınız. Sevgilerimle
Gülcan Sevindik 15 Şubat 2021
Clubhouse yayınımızda okuduğunuz bu yazı için sizi çok tebrik ediyorum. Ve de çok teşekkür ediyorum bunu bizimle paylaştığınız için bu yayında. Güçlü kadınlara sahip çıkıp sarıldığınız için de ayrıca teşekkürler ??
Gül Cavdar 15 Şubat 2021
Sizi tesadüf clubhouse da bir odada dinleyince bu yazınız çok ilgimi çekti harika yazmışsınız bir çok insanın okuması gereken bir yazı olmuş umarım bir çok kişiye ulaşırsınız. Heyecanla yeni yazılarınızı bekliyor ve keyifle okuyor olacağız.