Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Kurban Bayramı
30 Temmuz 2020 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kurban’ın sözlük anlamı
 
Sözlük anlamı “yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” olan kurban, ibadet amacıyla belirtilen zamanda belirtilen şartlardaki hayvanı usulüne uygun olarak boğazlamak demektir. 
 
Dini bayramlar
 
Dinimizce ramazan bayramı ve kurban bayramı olmak üzere iki bayramımız vardır. Bayram demek; paylaşmaktır, sevgidir, dostluktur, kardeşliktir, düşmanlığın giderilmesidir, küslüklerin dargınlıkların bitmedir, dayanışmadır.
 
Bütün kültürlerde ve inanışlarda kurban vardır. Gelin kısaca kimlerin nasıl uyguladığına bir göz atalım:
 
Paganlar'da Kurban
 
Pagan bir bireyin yaşlı bir ineği var ve ineği kesip etinden yararlanmak istiyor. Bu tür kurban etme ritüelleri Paganları bir araya getiriyor, insanlara yaşam döngüsünü hatırlatıyordu. İnsanlar bir gün kesilen canlı gibi tanrıçaya ve tanrılara döneceklerini ve kendi bedenlerinden de diğer canlıların besleneceğini somut olarak görüyordu.(Ek1) Paganizmde şayet bir hayvan kurban edilecekse öncesinde mutlaka ritüel yapılmalı ve hayvanın eti paylaşılmalıdır.
 
Şamanlar'da kurban
 
Kanlı ve kansız olmak üzere ikiye ayrılan kurban ibadeti, önceleri ruhlar için kesilen/yapılan bu kurbanlar, günümüzde şükran ve kefaret kurbanlarına dönüşmüştür.
 
Antik Mısır’da Kurban
 
Hasatlara zarar veren ve kokan domuzlar bile kurban edilir. Masum insanlar Nil Nehri’ne bırakılarak kurban edilir. Masum insan bakire kadın ya da çocuk olabilirken bekaretin temizlik, saflık ve masumluğu temsil ettiğine inanırlar. 
 
Sümerler'de Kurban
 
Kesilen kurban ne kadar gençse günahlarının o denli çok temizleneceğime inanılır. 
 
Dinler'de kurban
 
Bütün dinlerde kurban vardır. Kur'an-ı Kerim'de, Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta da kurban kesmeye dair ayetler vardır. 
 
Yahudilik'te Kurban
 
Arapça Ein El Adha olarak bilinen Kurban Bayramı geleneği Yahudi kültüründe İbranice; Korban olarak bilinir. 3000 yıl önce Mısır esaretinden kurtuluşla başlayıp Allah’ın emri ile çölde yapılan geçici tapınak olan  Mişkan’a kadar giden köklü bir gelenektir. Hahamların Süleyman Mabedi’nde devam eden gelenek, MS 70 yılında Kudüs’deki 2. Tapınağın Romalılar tarafından yıkılmasıyla Yahudilikteki kurban sunumları son bulur. Günümüzde etleri fakirlere dağıtılan kurbanla günahlarından arındıklarına inanırlar. 
 
Hıristiyanlık'ta Kurban
 
Hz. İsa'nın çarmıhta bütün insanlığın günahları için kendisini kurban ettiğine inanan Hıristiyanlar; ayin sırasında din adamının ikram ettiği ekmek ve şarabın bu kurbanı temsil ettiğine inandıkları için kurban kesmeye gerek duymazlar.
 
Müslümanlık'ta Kurban
 
Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Zenginlik tanımı da 85 gram altın, 595 gram gümüş veya bunlara mukabil para yahut malı olan kişi demektir.
 
Adak kurbanı
 
Bildiğiniz üzere ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Adem AS.’ın Habil ve Kabil adında iki oğlu vardır. Kurban ibadeti pek bilinmese de onlarla başlar. Allah’a kurban adamaları insanlık tarihindeki ilk “adak kurbanı” olarak kabul edilir. Peygamberlerle beraber Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’e dek devam eder. Onlarla hac ibadetinin bir parçası olur ve yine peygamberler yoluyla son peygamberimiz Hz. Muhammed SAV’e ulaşır. Onun zamanında da hac ibadetinin bir parçası olmak yerine tüm dünya müslümanlarına sünnet olarak yayılır. 
 
İlk Kurban Bayramı hicretin 2. Yılında kutlandı
 
Hz. İbrahim’in, oğlu İsmail’i (AS) kurban etmek istediğinde Rabbimizin Cebrail AS. vasıtasıyla koç göndermesiyle evlat kurbanı denen kurban, hac ibadetinin bir parçası olur. Hicretin ikinci yılında Allahu Teala tarafından peygamberimiz (SAV) vasıtasıyla ümmete kurban bayramı olarak hediye edilir.
 
Kurban kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma, sosyal adaletin gerçekleşmesi, zengin cimrilikten ve dünya malına bağımlılıktan kurtulurken fakir sosyal adaletin varlığı, karamsarlık ve düşmanlıktan kurtulmasına, toplumda bir birey olduğunu hissederek Allah'a şükreder. Böylece insanları birbirine yakınlaştırır. 
 
Bu bayram, peygamberimiz (SAV) yad etmek, Allah uğruna canı ve malı feda etmek, sabretmek gibi çok kıymetli anlamlar içerir. İdrakı içinde olabilmemiz nasip olur inşaallah.
 
Bayram mesajım
 
Dileğim; ömrünüzün bayram coşkusu ve sevinci şeklinde yaşanması, yaşadığınız her günün bayram olmasıdır. Bayram dostluğa, dayanışmaya, yardımlaşmaya ve kardeşliğe vesile olsun. Barış, huzur, sağlık, hoşgörü bizimle olsun. Dargınlık, düşmanlık, kin, ihanet, acı ve savaşlar bitsin. 
 
Bu duygu ve düşüncelerle kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. 
 
 
Ek1: http://yesilpentagram.blogspot.com/2014/03/paganizm-ve-kurban.html?m=1
 
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Mustafa Akay 1 Ağustos 2020
Bayram; sevdiklerinizle birlikte olmaktır, özlediklerinizin sesini duymak hatırını sormaktır, dostlarınızı hatırlamaktır, büyüklerinizin duasını almaktır, gönlü kırıkların yüreklerine dokunmaktır. Hatıralarınızda, ömrünüzdeki mutlu anlar olarak iz bırakacak nice güzel bayramlara kavuşmanız dileğiyle tüm sevdiklerinizle beraber sağlıklı, huzurlu, mutlu ve hayırlı bir bayram geçirmenizi dilerim...
Haluk Kanal 31 Temmuz 2020
Yine sayenizde çok güzel bilgiler öğrendim. Bilmeden kutlarmışım bayramı. Bayram kutlayanlarınız, neşeniz, bizim için yazacağınız yazılarınız çok olsun ki biz de öğrenebilelim. İyi bayramlar
Vahdettin Kahraman 30 Temmuz 2020
Bayramlar; dargınlıkların unutulduğu, incinen gönüllerin tamir edildiği, coşkuyu ve sevinci hep birlikte yaşayabildiğimiz en özel zamanlardır. Kurban Bayramımız kutlu olsun