Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Defne yapraklı tacın hikayesi
29 Temmuz 2020 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Oğlum Kerim İtalya’da üniversiteden mezun olduğunda İtalyan adetlerine göre başına defne yapraklı taç takıldı. Bir çok kişi bunun ne anlama geldiğini sorunca da sizler için defne yapraklı tacın hikayesini yazmaya çalıştım. 
Defne hiç şüphesiz mitolojide en sık kullanılan simgelerdendir. Barışın ve zaferi simgeler. Dört mevsim yeşil olması nedeniyle hayat ağacı olarak kabul edilen defne ölümsüzlüğün de sembolüdür. 
 
Antik dönemde ise, defne Güneş Tanrısı Apollon’un gözdesi olan bir ağaçtır. Efsane Antakya’da geçer. Apollon mitoloji de güneşin, ışığın, şiirin, müziğin, okun, kehanetin tanrısıdır. Zeus’un oğlu, Artemis’in kardeşi Apollon çok iyi bir okçudur.
 
Daphne ise nehir tanrısı Peneus’un kızıdır. Hayatında aşk ve evlilik istemez. 
 
Efsaneye göre ok atmasıyla ünlü Apollon günlerden bir gün aşk tanrısı Eros ile karşılaşır. Eros attığı oklarla istediği kişileri birbirine aşık edecek güce sahip tanrıdır. Apollon, Eros’a ok atarak savaşlar kazandığını ve bunun kendi işi olduğunu söyleyerek senin okunun gönül yarası açar okları ziyan etme gerçek sahibi bana ver diye dalga geçer. Buna sinirlenen Eros, Apollon'un kendisini küçümsemesinin intikamını almak için iki ok çeker. Altın oku Apollan’a atar, onun Daphne’ye aşık olmasını sağlar. Kurşun oku ise Daphne’ye atar, onun da Apollan’dan nefret etmesini sağlar. Apollon önceleri gizli gizli Dapbne’yi görür. Birgün cesaretini toplayarak güzel kıza açılmaya karar verir. Ancak Daphne Apollon’dan nefret ettiği için kaçmaya başlar. Apollon arkasından aşkını ilan etse de peri kızı ondan nefesi yetmeyinceye kadar kaçar. Daphne'nin içten yalvarışını duyan babası, kızına dönüşüm yeteneğini kullanarak defne ağacına dönüşür. Defne ağacı mitolojiye göre ismini bu hikayeden, kokusunu Daphne’nin saçlarından alır. Apollon’a gelince, o Daphne yerine ağacın gövdesine acıyla sarsılır. Ağacın kabuk bağlamış bedeni içinde hala heyecanla atan kalp sesini duyar. O günden sonra defne ağacı, Apollon’un kutsal ağacı olur. Defnenin yaprakları zaferi temsil eder. Apollon, bu ağacın dallarından yaptığı tacını sürekli başında taşır.
 
Antik Yunanistan kültüründe ise defne, zafer, barışın ve sanatı simgeler. Apollon ve Dionysos’a ithaf edilir. Bu yüzden defne dallarından dokunan çelenkler, müzisyenler, şairler ve yazarlar arasındaki yarışmaların kazananlarına verilir. 
Hellenistik çağda ise defne dalı ya da defne çelengi şan arması olur. 
 
Antik Roma'da, defne dalı ve çelenk, askeri cesaret ve imparatorun yüceliğinin simgesidir. Büyük Sezar da dahil olmak üzere ilk Roma İmparatoru, taç yerine defneden yapılmış taç takıyordu. Yunanistan geleneğine göre, ünlü şair ve konuşmacılara da defne çelengi verilir. 
 
Hristiyanlığın ilk yüzyıllarında, yaprak dökmeyen ve sürekli yeşil defne yapraklarının yeni yaşamın bir sembolü olduğu düşünülmeye başlandı. 
 
Klasisizm kültüründe defne şan ve şerefi simgeler. Defne dallarının ve çelenklerin görüntüleri, sanatçılara, şairlere ve müzisyenlere verilen ödüllerde görülür. 
 
Eski olimpiyatlarda kazananların ve kralların başına defneli taç takılması da zaferi simgeler. 
 
Üniversiteden mezun olan gencin de zaferi temsil etmesi adına defne yaprağından yapılan taç ile başarısı taçlandırılır.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Vahdettin Kahraman 30 Temmuz 2020
Kerim’in mezuniyet zaferini, senin de defne yaprağından taç yazını çok beğendik. Kutlarız. ??
Erol Yalçıner 29 Temmuz 2020
Daphne ile ilgili mitolojik anlatımın bana yıllar önce , rehberin Antakya, Harbiye 'de ,o meşhur parkta gövdesinden sular akan( ağladığı kabul edilen ) defne ağacının altında anlattığı o güzel hikayeyi anımsattı...O güzel hatıramı canlandırdı....Teşekkürler sevgili Ömür. Selam ve sevgilerimle.
Haluk Kanal 29 Temmuz 2020
Ne kadar bilgi dolu bir yazı daha. Sayenizde hergün yeni birşeyler öğreniyorum. Çok teşekkür ederim.
Mustafa Akay 29 Temmuz 2020
Ömür Hanım mitolojik anlatımınız çok güzeldi. Zannediyorum profesyonel rehber olmanızın da bu anlatımda etkisi oldu. Yazdıklarınıza ilaveten defne yaprağının sağlığa olan faydalarından bazılarını yazarak yazınıza bu yönüyle de katkı sağlayayım. Küçük bir bahçem vardı. Çeşitli ağaçlar dikerken aile büyüklerimden biri bana yaz-kış yaprakları yeşil kalan ve yapraklarından da faydalanacağım defne ağacını da dikmemi önermişti. İki dal dikmiştim. Şimdi çok büyüdüler. Bahçemdeki meyve ağaçları kışın yapraklarını dökerken o yemyeşil kalıp soğuğa meydan okuyor. Bahçede mangal yaparken yapraklarını ateşin üzerine atınca çevreye çok hoş bir koku veriyor. Defne yaprağının özelliklerini araştırınca ilginç bilgilerle de karşılaştım. Yemeklerde kullanılabileceği gibi içecek olarak da kullanıldığını gördüm. Ayrıca; vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından son derece zengin olduğunu öğrendim. Başkaca da aşağıda genel hatlarıyla verdiğim faydaları sağladığını okumuştum. * Demir eksikliğine bağlı anemi tedavisine yardımcı bir doğal ürün olarak tüketilebilir. * Defne yaprağı A vitamini bakımından zengindir; yüksek oranda demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum içerir. * Çayı geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması için kullanılır. * İştah açar. * Uykuyu düzenler. * Terlemeyi azaltır. * Göz sağlığını korur. * Ağrıyı azaltır. * Sindirim sorunlarına ve mide ağrısına iyi gelir; gaz gidericidir ve şişkinliği alır. * İdrar söktürücüdür. * Öksürüğe iyi gelir, balgam söktürücü etkisi vardır. * Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır.
çok güzel bir hikayesi varmş arkadaşım anlatanda güzel anlatınca????sevgiyle