Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Özlemek
28 Temmuz 2020 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kelime anlamı "Bir kimseyi veya bir şeyi görmeyi, kavuşmayı istemek, göreceği gelmek". Tek kelime ve ne kadar basit değil mi? Sanki tarifi kolayca yapılabilir gibi. Ama öyle bir duygu ki özlemek göreceği gelmek ile kalmıyor. Boğazına düğümleniyor tüm sözler, miden mengenede sıkışıyor, bağırsaklarına kramplar giriyor, kulakların duymaz, gözlerin görmez, beynin algılamaz olurken anıların hayallerin can yoldaşı oluyor. Bütün bunları ve daha fazlasını bir tek kelimeye sığdırmaktır özlemek. 
İnsanın hissettiği bütün  duygularının içinde en çaresizidir, özlemek. Bedenin bu ağır yükü taşıyamaz, ya ruhun? Ne yaparsan yap boşluğu hiç geçmez. Özlem acıtır aslında ve bu acı insanı şair yapar, yazar yapar, ressam 
yapar...
 
Hangimiz yaşamadık ki bu insani duyguyu? Yatılı okula gönderilen çocuğun anne babasına özlemi ya da anne babanın çocuğa özlemi, ayrıldığın sevgiliye özlemi, uzağa giden dosta özlemi, vefat eden sevdiğimize özlemi, ilkokul öğretmenin ve arkadaşlarına özlemi... Özlemler aynıdır ama özlenenler farklı. Çünkü, özlemek hep aynı histir, herkese aynı hissettirir. Kalbin acır, ruhun daralır, bitsin bu hasret diye senden adeta yardım bekler hem bedenin hem ruhun. Okuduğun her şeyden ona ait birşey bulur çıkarırsın, en kötüsü de ah bu şarkıların gözü kör olsun dedirtir. Her şey özlenene gider, her şey onu hatırlatır. 
Seni çok özledim basit bir cümle gibi ama içeriğinde onlarca duygu var...Sevmek gibi, değerlisin gibi, sen benimsin gibi, kavuşalım gibi, acı çekiyorum gibi... 
 
Gözlerinin ta içine bakıp da, “Nerde kaldın, özleminden öldüm öldüm dirildim” deyip sımsıkı sarılacağım günlerin hayali var yanı başımda. Hayalleri kadar yaşar insan. Hayallerimiz gerçek olsun. 
 
Özlenenleriniz çok olsun, özleyenleriniz de. Ama sonunda hep vuslatlarınız olsun. Kokulu kokulu öpe sarıla kavuşmalarınız olsun. 
Bayram geliyor. Bayram kavuşmak demek ya. Böyle günlerde özlemim de artıyor. Aileme, dostlarıma ve ülkeme duyduğum özlem daha da katlanıyor. Bayramda tüm sevdiklerinize mesaj göndermeyin. Gidin sarılamasanız da görün, göremeyecekseniz arayıp konuşun. Özledim diyin. Kavuşmayacaksak bayramda olmasın dedirtecek kadar hem de duyduğum özlem içimi acıtıyor. 
 
Hayatımızda bizim için önemli olan ve onsuz hayatın anlamının olmayacağını düşündüğümüz herkese, söyleyebiliyorken gelin onları ne kadar özlediğimizi ve sevdiğimizi söyleyelim. Hem de hemen şimdi. Ötelemeden, ertelemeden. Hayat çok kısa ve sevdiğimiz özlediğimiz kişilerle çok daha güzel. 
 
Ebediyete intikal etmiş tüm özlediklerimiz içinde rabbim merhametlerini bol, bizlere de sabrını bol verir inşaallah. 
 
Özledim hem de çok özledim hepinizi...
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Mustafa Akay 28 Temmuz 2020
Ömür hanım, kurduğunuz cümleler ve kelimeler yazınıza adeta şiirsel bir anlatım katmış. Üçüncü paragraftaki cümlelerinizden çıkardığım şiir: Özlemler aynıdır ama özlenenler farklı. Kalbin acır, ruhun daralır. Bitsin bu hasret diye senden yardım bekler. Hem bedenin hem ruhun. özlemek hep aynı histir, herkese aynı hissettirir. Her şey özlenene gider, her şey onu hatırlatır. Özel günlerde insanların özlemi gerçektende farklı oluyor. Özellikle de bayramlarda. Kendimi bildim bileli her bayram ağızlardan düşmeyen bir sözdür, NERDE O ESKİ BAYRAMLAR. Bu ifade de özlemin bir sonucu değil mi zaten. Bu vesile ile bayramınızı kutlar, (Bayramda telefon haklım saklı kalmak üzere) tüm sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dilerim.
gulnur budur 28 Temmuz 2020
özledim kelinesine gizlenmiş engin anlam ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi arkadaşım kalemine sağlık Ömür cüm
Haluk Kanal 28 Temmuz 2020
Ne duygu yüklü bir yazı. Okurken yutkundum. Kaleminize sağlık. Ancak bu kadar güzel anlatılırdı.
Vahdettin Kahraman 28 Temmuz 2020
Özledim : “Seni seviyorumdur.” “Sana ihtiyacım vardır.“ “Yanımda ol dur.“ “Benimle uyudur.“ “Sarıldır.?? “ Kısaca: Özledim...