Ömür KAHRAMAN
Ömür KAHRAMAN
Mezuniyet
17 Temmuz 2020 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bugün hayatımın anlamı, canımın parçası oğlum üniversiteden mezun oldu. Artık ben bir yazılım mühendisi annesiyim. 
 
Yıllar ne çabuk geçti. Bugün oğlum covit19 sebebiyle tez savunmasını online yaptı. Oracıkta sessizce onun savunmasını izlerken elbette ilk hissettiğim duygu gururdu. Rabbim her ebebeyne böyle güzel anlara şahit olmayı nasip eder inşaallah. Kerim savunmasını yaparken ben onu ilk anaokuluna kaydettirdiğim günü anımsadım. Okula başladıktan sonra sanki zaman daha da hızlı akmıştı. İlkokula başladığı gün ile liseden mezun olduğu gün çok hızlıydı sanki. 
 
Eğitim hayatı boyunca beni hiç üzmedi oğlum. Onun zamanında Oks sınavı vardı liseni değiştirmeyeceğim 70 net yap yeter dedim. Gerçekten de 70 net yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği’ni %50 burslu kazan dedim. İlk tercihini kazandı. Avrupa Koleji’nde Almanca eğitim gördüğü için Amerika’da hazırlık oku dedim. Washington’da hazırlık okudu. Almanya’da yaz okulu. Ben İtalya’ya gelince de gel benim yanıma ben de yalnız kalmayayım sen de dediğimde sağolsun geldi. İşte şimdi de Aldo Moro Üniversitesi’nden mezun oldu. 
 
Şükürler olsun Rabbim sana. 
 
İtalya’da mezuniyet lisans için bizden biraz farklı. Bitirme tezi yazılıyor ve jüri önünde sunumu yapılıyor. Jürinin başarılı bulduğu öğrencinin başına defne yapraklarından kırmızı kurdele ve kırmızı tomurcuklar olan bir taç giydiriliyor ve mezun olan genç gün boyu bu taç ile gezerek mezuniyetini herkese ilan ediyor. 
 
Zor bir süreçte mezun oldun. Bakalım önünde nasıl bir gelecek seni bekliyor? Yüksek lisans, iş ne yaparsan yap sadece mutlu ol oğlum. Hayat o kadar kısa ki bugün bir kez daha duygu yüklü doğumundan mezuniyetine kadar kısa metrajlı filmini izledim sen savunma yaparken. Nasılda çabuk geçmiş yıllar. 
 
Oğluma ve yeni mezun olanlara tavsiyeler:
 
Yeni mezun bir gencin kaygıları olur. Sen bu kaygıları yaşama oğlum. Bırak hayat ne alacaksa alacak, ne verecekse de verecek. Sabret, şükret ve dua et...
 
Herkes meraklı gözlerle ne olcan şimdi, askere ne zaman, evlilik ne zaman, iş me zaman diye sorgular. Başkaları için yaşama oğlum. Bırak her şey zamanı gelince olacak. 
 
Arkadaş çevren ister istemez değişecek. Sağlam kurulan dostluklar ki bunların sayısı çok olmaz seninle gelecek hayatında olacak. Unutma oğlum her 5 senede bir arkadaşlar elemine olurlar. 
 
Nerede yaşayacağından ne iş yapacağına kadar bir sürü hayati karar vermen gerekecek. Asla ben dahil elalem için verme kararını oğlum. Kendin için en doğru olanı seç. 
 
Askerlik yapmayana iş, aş, eş yok deneceği için aradan askerliği çıkarma planları yap oğlum. Gerçi artık paralı askerlik var ama olsun. Aradan çıkar oğlum. 
 
Hayatın senin için hazırladığı mesleğe başladığında çocukluk hayallerinden farklı olduğunu görürsün. Geleceğe dair hayallerin hep olsun oğlum. Hayalleri olmayanın amacı, amacı olmayanın hırsı, hırsı olmayanın başarısı olmaz.
 
Şimdi herkes kanka, bro senin için. Bir de bakacaksın ki etrafında bey diyenler artmış. Bey ile beraber sorumlulukların da artmış oğlum. 
 
Vize ya da final dönemlerinde üniversitelilerin yakınmalarını görüp; mezun olmanın rahatlığını yaşarsın oğlum. Unutma hayatın sınavları her an yanıbaşımızda. Hem de telafi sınavı yok. 
 
Ne olursan ol ne yaparsan yap Allah’ın ve devletin yasakladıklarını yapma oğlum. Mutluluk ancak o zaman seninle olur. 
 
Sen doğru olursan doğru gelir seni bulur. Hayatta başına gelen hiç bir şey için neden ben deme oğlum. Bazan kötü görünen işlerin arkasında büyük mükafaatlar saklıdır. 
 
Yaptığın iş ne olursa olsun lütfen en iyisini yapmak için çabala oğlum. Bu seni başarıya ve takdir edilmeye götürür. 
 
Ne oldum deme asla, ne olacağım de ve yardım etmekten vazgeçme oğlum. Unutma veren el, alan elden iyidir. 
 
Üniversitede okuyan gençlere hayatın boyunca yardım et oğlum. Mutlaka burs verdiğin gençler olsun ama, o gençler seni bilmesinler. 
 
Çalışırken iş yerinden ne menfaatim olur deme oğlum. Bu işin büyümesi için benim ne katkım olur de. O zaman çalışmanın asıl amacı olan iş tatminini yaşarsın. 
 
Daha iyi konumda olmak ya da başarılı gözükmek için kimsenin hakkını çiğneme oğlum. Haksızlık er ya da geç ortaya çıkar. 
 
Mahçup olma ihtimalin olan hiç bir şeye tavassut etme oğlum. Bir anlık mahçubiyet ömür boyu seninle gelir. 
 
İş arkadaşlarına karşı daima anlayışlı, yardımsever ve nazik ol oğlum. Bugün olduğu gibi yarında aranan arkadaş ol. 
 
Çıkarların ve menfaatin üzerine kurma hiç bir ilişkini oğlum. Bu boşa zaman harcamaktan başka bir şey değildir. 
 
Mesafe kusa ve ödül büyükse o işe girme oğlum. Mutlaka arkasından bir sıkıntı çıkar. 
 
Hayat uzun ve meşakatli bir yoldur oğlum. Bu yolda seninle birlikte yürüyecek hayat arkadaşını iyi seç. Hayat o zaman daha güzel olur.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Mustafa AKAY 22 Temmuz 2020
Ömür hanım, hayırlı uğurlu olsun. Benim kızım da yazılım mühendisi. Hatırlar mısın bilmem Yazılım Mühendisliği ile ilgili olarak Kerim ile uzun bir sohbetimiz olmuştu. Bu bölümün artılarını-eksilerini kendisini nasıl geliştirebileceğini vs. konuşmuştuk. Oradaki genç ve toy çocuk kendini epey geliştirmiş maşallah ?? Kariyer planlamasını çok güzel yapmış. Nerden nereye... Onun en büyük şansı; güvenebileceği, sırtını yaslayabileceği ve her zaman ona doğru yolu gösteren SİZİN GİBİ BİR ANNESİ OLMASIDIR. Kerim de bunun çok iyi farkında. Yolu da bahtı da açık olsun. .... Bu arada öğütlerin de Şeyh Edebali’nin öğütleri kadar anlamlı bulduğumu belirtmeliyim.
Tuna Akyüz 18 Temmuz 2020
Ömür cüğüm, hayırlı olsun.Kerim in Mezuniyetini çk çk kutluyorum.Tahtı ve bahtı açık olsun.Çk başarılı olacağına gönülden inanıyorum. Gerçekten zaman çk hızlı geçti.Delikanlı olarak karşımızdalar.... Bir annenin oğluna derin seslenişinı çk duygulanarak okudum. Her zaman ki gibi çk başarıli bir yazı, kalemine yüreğine sağlık. Allah Kerim in tüm mürvetlerini görmeyi nasip etsin.??